Suzuki Celerio: Nový kompakt z Japonska

Pondelok, 17 február 2014

V Ženeve predstaví Suzuki nový kompakt Celerio. S malým päťdverovým hatchbackom má Suzuki väčšie plány ako len predávať ho v Európe. Novinka má vynikať priestranným interiérom a nízkou spotrebou. Suzuki nechce novým modelom konkurovať svojim modelom ako sú Splash či Swift. Špekuluje sa však o tom, či nový Celerio nenahradí staršie Alto.

1 Suzuki Celerio
Suzuki Celerio je nový kompaktný päťdverový hatchback s priestranným interiérom

Hlavnú premiéru mal Suzuki Celerio pred pár dňami na autosalóne India Auto Expo 2014. Premiéra európskej obmeny modelu Suzuki Celerio bude začiatkom marca na autosalóne v Ženeve. Nový kompaktný Celerio dlhé len 3,6 metra (šírka 1,6 metra a výška 1,56 metra) má hmotnosť len 810 kg až 830 kg podľa výbavy.

Suzuki Celerio bude poháňať litrový motor skonštruovaný s dôrazom na dosiahnutie čo najnižšej spotreby paliva, aby zodpovedal súčasnému trendu na zvýšenie hospodárnosti. Nízku spotrebu má pre novinku zabezpečiť aj nová automatizovaná prevodovka, vylepšenie jednotlivých dielov motora a zredukovanie hmotnosti karosérie pri použití vysokopevnostnej ocele.

Celerio je o 5 cm kratší než Alto, ale o 9 cm vyššie, avšak o tri centimetre nižšie ako Splash. Rázvor náprav je väčší ako má Alto i Splash o 65 mm – 2425 mm. Profitovať z toho budú hlavne cestujúci na zadných sedadlách, ale pomôže to aj batožinovému priestoru, ktorý má objem 235 litrov.

Na autosalóne v Indii predviedol Suzuki tiež koncept štýlového sedanu s elegantným dizajnom Suzuki Ciaz. Koncept Ciaz je indická verzia modelu Authentics, ktorý mal svetovú premiéru minulý rok v Číne.

1 Suzuki Celerio 2 Suzuki Celerio
Autor: janGold
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."