Suzuki Celerio: Nový kompakt z Japonska

Pondelok, 17 február 2014

V Ženeve predstaví Suzuki nový kompakt Celerio. S malým päťdverovým hatchbackom má Suzuki väčšie plány ako len predávať ho v Európe. Novinka má vynikať priestranným interiérom a nízkou spotrebou. Suzuki nechce novým modelom konkurovať svojim modelom ako sú Splash či Swift. Špekuluje sa však o tom, či nový Celerio nenahradí staršie Alto.

1 Suzuki Celerio
Suzuki Celerio je nový kompaktný päťdverový hatchback s priestranným interiérom

Hlavnú premiéru mal Suzuki Celerio pred pár dňami na autosalóne India Auto Expo 2014. Premiéra európskej obmeny modelu Suzuki Celerio bude začiatkom marca na autosalóne v Ženeve. Nový kompaktný Celerio dlhé len 3,6 metra (šírka 1,6 metra a výška 1,56 metra) má hmotnosť len 810 kg až 830 kg podľa výbavy.

Suzuki Celerio bude poháňať litrový motor skonštruovaný s dôrazom na dosiahnutie čo najnižšej spotreby paliva, aby zodpovedal súčasnému trendu na zvýšenie hospodárnosti. Nízku spotrebu má pre novinku zabezpečiť aj nová automatizovaná prevodovka, vylepšenie jednotlivých dielov motora a zredukovanie hmotnosti karosérie pri použití vysokopevnostnej ocele.

Celerio je o 5 cm kratší než Alto, ale o 9 cm vyššie, avšak o tri centimetre nižšie ako Splash. Rázvor náprav je väčší ako má Alto i Splash o 65 mm – 2425 mm. Profitovať z toho budú hlavne cestujúci na zadných sedadlách, ale pomôže to aj batožinovému priestoru, ktorý má objem 235 litrov.

Na autosalóne v Indii predviedol Suzuki tiež koncept štýlového sedanu s elegantným dizajnom Suzuki Ciaz. Koncept Ciaz je indická verzia modelu Authentics, ktorý mal svetovú premiéru minulý rok v Číne.

1 Suzuki Celerio 2 Suzuki Celerio
Autor: janGold
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.