Suzuki eVX, koncept plne elektrického SUV

Štvrtok, 12 január 2023

Japonská automobilka Suzuki predstavila na práve prebiehajúcom autosalóne v indickom Dillí koncept svojho prvého elektromobilu pre globálne trhy. Príchod nového elektrického modelu Suzuki do predaja sa očakáva v roku 2025.

concept-electric-eVX
Novinka Suzuki eVX pri uvedení na autosalóne v indickom Dillí

Exteriér má navrhnutý tak, aby bol okamžite rozpoznateľný ako SUV Suzuki. Okrem toho si kladie za cieľ preniesť dedičstvo značky 4x4 do novej elektrickej éry a poskytnúť tak skutočný zážitok z jazdy SUV Suzuki.

Masívna predná časť Suzuki eVX má podľa elektromobilmi tradične zaužívanú uzavretú masku. Po boboch zaujmú výrazné svetlomety do šípky a smerované sú dopredu. V spodnej časti je umiestnený dekor nárazníka a čo naznačuje jazdu v teréne.

Zo snímky novinky je vidieť, že má ako správne SUV vpredu i vzadu krátky previs a svalnaté blatníky chránené plastmi. Kľučky dverí sú zapustené. Chýbajú vonkajšie spätné zrkadlá, ktoré nahrádzajú kamery. Veko zásuvky nabíjania je na ľavom prednom blatníku.

Koncept Suzuki eVX kombinuje silnú DNA Suzuki 4x4 s pokročilými funkciami najnovších elektromobilov.

Spoločnosť Suzuki uvádza pri svetovej premiére plne elektrického konceptu SUV eVX jeho rozmery. Na dĺžku má 4300 mm, široký je 1800 mm a vysoký 1600 mm.

Zdrojom energie je batéria s kapacitou 60 kWh, dojazd sľubuje 550 kilometrov, čo je však merané v indickom jazdnom cykle MIDC, podľa v Európe používaného WLTP bude dojazd na jedno nabitie zrejme menší.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.
1-goodyear-urbanmax
Goodyear uviedol na trh nové pneumatiky pre verejnú osobnú dopravu. Pneumatiky Urbanmax Commuter preklenujú medzeru medzi pneumatikami na diaľkové a mestské použitie. Vyvinuli ich špeciálne pre vozidlá prevádzkované na medzimestských a prímestských spojoch. Pneumatiky Urbanmax Commuter sú pripravené na elektrický pohon, na vozidlá s elektrickým, hybridným aj bežným dieselovým pohonom. To znižuje požiadavky na skladové zásoby prevádzkovateľa, pretože dopravcovia môžu používať rovnaké pneumatiky na všetkých vozidlách bez ohľadu na ich pohon. Pneumatiky spĺňajú najdôležitejšie požiadavky elektrických vozidiel, takže pre dopravcov predstavujú dobré riešenie pri prechode z konvenčného na elektrický pohon.
Martin-Lauer
Na čele marketingového a komunikačného oddelenia českého, slovenského a maďarského zastúpenia výrobcu nákladných vozidiel Scania stojí od januára tohto roku Martin Lauer. Má bohaté skúsenosti z vedúcich pozícií na oddeleniach komunikácie a marketingu. Pracoval okrem iného v spoločnostiach Mercedes-Benz Czech Republic, Škoda Auto, Ogilvy One alebo v Českomoravskej stavebnej sporiteľni. Na pozícii strieda Ondřeja Koubka. Martin Lauer je absolventom pražskej VŠ ekonomickej. Do spoločnosti Scania sa vracia po viac než desiatich rokoch do automotive. V osobe Martina Lauera získala Scania človeka s bohatými skúsenosťami v oblasti marketingu a komunikácie.