Suzuki eVX, koncept plne elektrického SUV

Štvrtok, 12 január 2023

Japonská automobilka Suzuki predstavila na práve prebiehajúcom autosalóne v indickom Dillí koncept svojho prvého elektromobilu pre globálne trhy. Príchod nového elektrického modelu Suzuki do predaja sa očakáva v roku 2025.

concept-electric-eVX
Novinka Suzuki eVX pri uvedení na autosalóne v indickom Dillí

Exteriér má navrhnutý tak, aby bol okamžite rozpoznateľný ako SUV Suzuki. Okrem toho si kladie za cieľ preniesť dedičstvo značky 4x4 do novej elektrickej éry a poskytnúť tak skutočný zážitok z jazdy SUV Suzuki.

Masívna predná časť Suzuki eVX má podľa elektromobilmi tradične zaužívanú uzavretú masku. Po boboch zaujmú výrazné svetlomety do šípky a smerované sú dopredu. V spodnej časti je umiestnený dekor nárazníka a čo naznačuje jazdu v teréne.

Zo snímky novinky je vidieť, že má ako správne SUV vpredu i vzadu krátky previs a svalnaté blatníky chránené plastmi. Kľučky dverí sú zapustené. Chýbajú vonkajšie spätné zrkadlá, ktoré nahrádzajú kamery. Veko zásuvky nabíjania je na ľavom prednom blatníku.

Koncept Suzuki eVX kombinuje silnú DNA Suzuki 4x4 s pokročilými funkciami najnovších elektromobilov.

Spoločnosť Suzuki uvádza pri svetovej premiére plne elektrického konceptu SUV eVX jeho rozmery. Na dĺžku má 4300 mm, široký je 1800 mm a vysoký 1600 mm.

Zdrojom energie je batéria s kapacitou 60 kWh, dojazd sľubuje 550 kilometrov, čo je však merané v indickom jazdnom cykle MIDC, podľa v Európe používaného WLTP bude dojazd na jedno nabitie zrejme menší.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.