Suzuki Jimny: malý offroad po facelifte

Piatok, 20 júl 2012

Suzuki po modernizácii najmenších modelov Alto a Splash si vzalo do parády aj svoj najmenší terénny automobilov Jimny, ktorý svetlo sveta uzrel v roku 1998. A keďže Jimny funguje celých štrnásť rokov výroby bez problémov, stačili mu teraz len decentné zmeny a nemusí to riešiť nový model.

Suzuki Jimny
Suzuki Jimny ani po štrnástich rokoch výroby nestratil nič zo svojej príťažlivosti

Modernizovaný offroad Jimny 4x4 má hlavné zmeny na prednej časti karosérie. Zmenou je, že kapota nie je napevno spojená s mriežkou chladiča ako doteraz. Zmenený tvar má aj predný nárazník a inak sú umiestnené hmlovky alebo záslepky hmloviek. Na zadnej časti karosérie nie je prakticky žiadna viditeľná zmena. Nový dizajn však majú hliníkové kolesá.

Karoséria vyrábaná výlučne v Japonsku je k dispozícii v siedmich farebných vyhotoveniach, vrátane novej modrej metalízy. Prepracovaný stiling a rozšírená výbava interiéru, vrátane novo tvarovaných opierok hlavy, zvyšujú komfort jazdy.

Súčasné terénne Jimny je výsledkom vyše štyridsaťročného zdokonaľovania od uvedenia prvej japonskej štvorkolky Jimny 360 v roku 1970. Najnovšie štvormiestne Jimny má celokovovú karosériu a trojicu dverí a centrálne zamykanie. Pod kapotou pracuje osvedčený benzínový 16ventilový štvorvalec s objemom 1328 cm³ so známym výkonom 85 koní a päťstupňová prevodovka.

Do terénu sa hodí vyššia svetlá výška 190 mm, zapínateľný pohon štyroch kolies, redukčná prevodovka a uzávierka zadného diferenciálu. Jimny disponuje modernými bezpečnostnými technológiami vrátane ABS i airbagov. Oproti predchodcovi má nový Jomny nižšiu spotrebu paliva – v meste 8,9 litra, mimo mesta rovných šesť litrov a kombinovaná činí 7,1 l/100 km.

Jimny má štandardne poháňanú zadnú nápravu, pohon prednej nápravy sa priraďuje. V móde 4WD-L môže vodič využívať stály záber všetkých kolies, ale aj dvojstupňovú redukciu prevodov. Tento pohon sa odporúča len v teréne, na asfalte stačí štandardný pohon zadnej nápravy.

Jimny patrí medzi autá s veľmi dobrou priechodnosťou terénom. Zvláda ľahší, ale aj náročný terén a sedí mu aj prekonávanie snehu. Aj najnovší Jimny má robustnú konštrukciu a ctí ho spoľahlivosť a dlhá životnosť, pritom si udržiava aj hodnotu pri spätnom odpredaji.

Za štyridsať rokov výroby bolo vo svete predaných viac ako 2,5 milióna terénnych modelov Jimny. V apríli roku 2007 zdolal tento offroad v upravenej podobe nadmorskú výšku 6688 metrov a zapísal sa do Guinnessovej knihy rekordov.

Cena nového Jimny nebola zatiaľ stanovená, aktuálna cena súčasného modelu je 14.900 eur.

Suzuki Jimny Suzuki Jimny
Autor: janGold
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.