Suzuki Jimny: malý offroad po facelifte

Piatok, 20 júl 2012

Suzuki po modernizácii najmenších modelov Alto a Splash si vzalo do parády aj svoj najmenší terénny automobilov Jimny, ktorý svetlo sveta uzrel v roku 1998. A keďže Jimny funguje celých štrnásť rokov výroby bez problémov, stačili mu teraz len decentné zmeny a nemusí to riešiť nový model.

Suzuki Jimny
Suzuki Jimny ani po štrnástich rokoch výroby nestratil nič zo svojej príťažlivosti

Modernizovaný offroad Jimny 4x4 má hlavné zmeny na prednej časti karosérie. Zmenou je, že kapota nie je napevno spojená s mriežkou chladiča ako doteraz. Zmenený tvar má aj predný nárazník a inak sú umiestnené hmlovky alebo záslepky hmloviek. Na zadnej časti karosérie nie je prakticky žiadna viditeľná zmena. Nový dizajn však majú hliníkové kolesá.

Karoséria vyrábaná výlučne v Japonsku je k dispozícii v siedmich farebných vyhotoveniach, vrátane novej modrej metalízy. Prepracovaný stiling a rozšírená výbava interiéru, vrátane novo tvarovaných opierok hlavy, zvyšujú komfort jazdy.

Súčasné terénne Jimny je výsledkom vyše štyridsaťročného zdokonaľovania od uvedenia prvej japonskej štvorkolky Jimny 360 v roku 1970. Najnovšie štvormiestne Jimny má celokovovú karosériu a trojicu dverí a centrálne zamykanie. Pod kapotou pracuje osvedčený benzínový 16ventilový štvorvalec s objemom 1328 cm³ so známym výkonom 85 koní a päťstupňová prevodovka.

Do terénu sa hodí vyššia svetlá výška 190 mm, zapínateľný pohon štyroch kolies, redukčná prevodovka a uzávierka zadného diferenciálu. Jimny disponuje modernými bezpečnostnými technológiami vrátane ABS i airbagov. Oproti predchodcovi má nový Jomny nižšiu spotrebu paliva – v meste 8,9 litra, mimo mesta rovných šesť litrov a kombinovaná činí 7,1 l/100 km.

Jimny má štandardne poháňanú zadnú nápravu, pohon prednej nápravy sa priraďuje. V móde 4WD-L môže vodič využívať stály záber všetkých kolies, ale aj dvojstupňovú redukciu prevodov. Tento pohon sa odporúča len v teréne, na asfalte stačí štandardný pohon zadnej nápravy.

Jimny patrí medzi autá s veľmi dobrou priechodnosťou terénom. Zvláda ľahší, ale aj náročný terén a sedí mu aj prekonávanie snehu. Aj najnovší Jimny má robustnú konštrukciu a ctí ho spoľahlivosť a dlhá životnosť, pritom si udržiava aj hodnotu pri spätnom odpredaji.

Za štyridsať rokov výroby bolo vo svete predaných viac ako 2,5 milióna terénnych modelov Jimny. V apríli roku 2007 zdolal tento offroad v upravenej podobe nadmorskú výšku 6688 metrov a zapísal sa do Guinnessovej knihy rekordov.

Cena nového Jimny nebola zatiaľ stanovená, aktuálna cena súčasného modelu je 14.900 eur.

Suzuki Jimny Suzuki Jimny
Autor: janGold
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.