Suzuki Jimny: malý offroad po facelifte

Piatok, 20 júl 2012

Suzuki po modernizácii najmenších modelov Alto a Splash si vzalo do parády aj svoj najmenší terénny automobilov Jimny, ktorý svetlo sveta uzrel v roku 1998. A keďže Jimny funguje celých štrnásť rokov výroby bez problémov, stačili mu teraz len decentné zmeny a nemusí to riešiť nový model.

Suzuki Jimny
Suzuki Jimny ani po štrnástich rokoch výroby nestratil nič zo svojej príťažlivosti

Modernizovaný offroad Jimny 4x4 má hlavné zmeny na prednej časti karosérie. Zmenou je, že kapota nie je napevno spojená s mriežkou chladiča ako doteraz. Zmenený tvar má aj predný nárazník a inak sú umiestnené hmlovky alebo záslepky hmloviek. Na zadnej časti karosérie nie je prakticky žiadna viditeľná zmena. Nový dizajn však majú hliníkové kolesá.

Karoséria vyrábaná výlučne v Japonsku je k dispozícii v siedmich farebných vyhotoveniach, vrátane novej modrej metalízy. Prepracovaný stiling a rozšírená výbava interiéru, vrátane novo tvarovaných opierok hlavy, zvyšujú komfort jazdy.

Súčasné terénne Jimny je výsledkom vyše štyridsaťročného zdokonaľovania od uvedenia prvej japonskej štvorkolky Jimny 360 v roku 1970. Najnovšie štvormiestne Jimny má celokovovú karosériu a trojicu dverí a centrálne zamykanie. Pod kapotou pracuje osvedčený benzínový 16ventilový štvorvalec s objemom 1328 cm³ so známym výkonom 85 koní a päťstupňová prevodovka.

Do terénu sa hodí vyššia svetlá výška 190 mm, zapínateľný pohon štyroch kolies, redukčná prevodovka a uzávierka zadného diferenciálu. Jimny disponuje modernými bezpečnostnými technológiami vrátane ABS i airbagov. Oproti predchodcovi má nový Jomny nižšiu spotrebu paliva – v meste 8,9 litra, mimo mesta rovných šesť litrov a kombinovaná činí 7,1 l/100 km.

Jimny má štandardne poháňanú zadnú nápravu, pohon prednej nápravy sa priraďuje. V móde 4WD-L môže vodič využívať stály záber všetkých kolies, ale aj dvojstupňovú redukciu prevodov. Tento pohon sa odporúča len v teréne, na asfalte stačí štandardný pohon zadnej nápravy.

Jimny patrí medzi autá s veľmi dobrou priechodnosťou terénom. Zvláda ľahší, ale aj náročný terén a sedí mu aj prekonávanie snehu. Aj najnovší Jimny má robustnú konštrukciu a ctí ho spoľahlivosť a dlhá životnosť, pritom si udržiava aj hodnotu pri spätnom odpredaji.

Za štyridsať rokov výroby bolo vo svete predaných viac ako 2,5 milióna terénnych modelov Jimny. V apríli roku 2007 zdolal tento offroad v upravenej podobe nadmorskú výšku 6688 metrov a zapísal sa do Guinnessovej knihy rekordov.

Cena nového Jimny nebola zatiaľ stanovená, aktuálna cena súčasného modelu je 14.900 eur.

Suzuki Jimny Suzuki Jimny
Autor: janGold
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.