Suzuki Jimny: malý offroad po facelifte

Piatok, 20 júl 2012

Suzuki po modernizácii najmenších modelov Alto a Splash si vzalo do parády aj svoj najmenší terénny automobilov Jimny, ktorý svetlo sveta uzrel v roku 1998. A keďže Jimny funguje celých štrnásť rokov výroby bez problémov, stačili mu teraz len decentné zmeny a nemusí to riešiť nový model.

Suzuki Jimny
Suzuki Jimny ani po štrnástich rokoch výroby nestratil nič zo svojej príťažlivosti

Modernizovaný offroad Jimny 4x4 má hlavné zmeny na prednej časti karosérie. Zmenou je, že kapota nie je napevno spojená s mriežkou chladiča ako doteraz. Zmenený tvar má aj predný nárazník a inak sú umiestnené hmlovky alebo záslepky hmloviek. Na zadnej časti karosérie nie je prakticky žiadna viditeľná zmena. Nový dizajn však majú hliníkové kolesá.

Karoséria vyrábaná výlučne v Japonsku je k dispozícii v siedmich farebných vyhotoveniach, vrátane novej modrej metalízy. Prepracovaný stiling a rozšírená výbava interiéru, vrátane novo tvarovaných opierok hlavy, zvyšujú komfort jazdy.

Súčasné terénne Jimny je výsledkom vyše štyridsaťročného zdokonaľovania od uvedenia prvej japonskej štvorkolky Jimny 360 v roku 1970. Najnovšie štvormiestne Jimny má celokovovú karosériu a trojicu dverí a centrálne zamykanie. Pod kapotou pracuje osvedčený benzínový 16ventilový štvorvalec s objemom 1328 cm³ so známym výkonom 85 koní a päťstupňová prevodovka.

Do terénu sa hodí vyššia svetlá výška 190 mm, zapínateľný pohon štyroch kolies, redukčná prevodovka a uzávierka zadného diferenciálu. Jimny disponuje modernými bezpečnostnými technológiami vrátane ABS i airbagov. Oproti predchodcovi má nový Jomny nižšiu spotrebu paliva – v meste 8,9 litra, mimo mesta rovných šesť litrov a kombinovaná činí 7,1 l/100 km.

Jimny má štandardne poháňanú zadnú nápravu, pohon prednej nápravy sa priraďuje. V móde 4WD-L môže vodič využívať stály záber všetkých kolies, ale aj dvojstupňovú redukciu prevodov. Tento pohon sa odporúča len v teréne, na asfalte stačí štandardný pohon zadnej nápravy.

Jimny patrí medzi autá s veľmi dobrou priechodnosťou terénom. Zvláda ľahší, ale aj náročný terén a sedí mu aj prekonávanie snehu. Aj najnovší Jimny má robustnú konštrukciu a ctí ho spoľahlivosť a dlhá životnosť, pritom si udržiava aj hodnotu pri spätnom odpredaji.

Za štyridsať rokov výroby bolo vo svete predaných viac ako 2,5 milióna terénnych modelov Jimny. V apríli roku 2007 zdolal tento offroad v upravenej podobe nadmorskú výšku 6688 metrov a zapísal sa do Guinnessovej knihy rekordov.

Cena nového Jimny nebola zatiaľ stanovená, aktuálna cena súčasného modelu je 14.900 eur.

Suzuki Jimny Suzuki Jimny
Autor: janGold
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.