Suzuki má elektrický Swift

Štvrtok, 12 apríl 2012

V expozícii Suzuki na autosalóne v Ženeve zaujal elektrický Swift Range Extender s prídavným motorom pre generátor. Ako perspektívne vozidlo ohľaduplné pre životné prostredie je určený najmä pre každodenné používanie napríklad na nákupy či prepravu cestujúcich. Swift Range Extender sa má už onedlho predávať aj v Európe.

Suzuki Range Extender
Swift Range Extender sa v Ženeve predstavil ako prototyp plug-in hybrid - dobíjanie zo zásuvky. Spaľovací motor poháňa generátor, ktorý vyrába elektrický prúd pre batérie.

Kompaktný päťmiestny Swift Range Extender s dĺžkou 385 cm, šírkou 169,5 cm a výškou 151 cm s hybridným pohonom vychádza z modelu Swift najnovšej generácie. Pohonným ústrojenstvom je synchrónny elektromotor s výkonom 55 kW (75 k) a generátor poháňaný prídavným spaľovacím motorom s objemom 658 cm³.

Elektrický Range Extender dokáže na čisto elektrický pohon, teda na jedno nabitie batérie, prejsť približne 30 kilometrov. Dojazd možno predĺžiť jazdou s pomocou generátora, ktorý je poháňaný spaľovacím motorom (spotreba približne 3,6 l/100). Keď batéria vybije, spaľovací motor sa automaticky spustí a generátor začne dobíjať batériu počas jazdy.

Líthium-iónové batérie pre Swift Range Extender sú kompaktné a majú nižšiu hmotnosť a sú lacnejšie než tie, ktoré sa používajú v elektromobiloch využívajúcich len batérie. Doba úplného nabitia líthium-iónových batérií je pre Swift Range Extender závisí od používaného nabíjacieho zdroja - trvá štyri hodiny ak sa nabíja zo siete v bežnej domácnosti, pri výkonnejšom zdroji 1,5 hodiny.

K úspore energie vozidla prispievajú LED svetlá predných hlavných svetlometov, hmlových a zadných koncových svetiel, ale aj aerodynamicky tvarované disky kolies.

Kvalitu odzrkadľuje aj každý detail interiéru. Biele sedadlá pôsobia čisto a elegantne. Futuristicky vyzerajúca kabína je funkčne uspôsobená, vrátane monitoru v stredovej konzole a panelu, ktorý znázorňuje hladinu energie.

Suzuki Range Extender Suzuki Range Extender Suzuki Range Extender Suzuki Range Extender Suzuki Range Extender Suzuki Range Extender
Autor: janGold
Foto: Autor a Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.