Suzuki má elektrický Swift

Štvrtok, 12 apríl 2012

V expozícii Suzuki na autosalóne v Ženeve zaujal elektrický Swift Range Extender s prídavným motorom pre generátor. Ako perspektívne vozidlo ohľaduplné pre životné prostredie je určený najmä pre každodenné používanie napríklad na nákupy či prepravu cestujúcich. Swift Range Extender sa má už onedlho predávať aj v Európe.

Suzuki Range Extender
Swift Range Extender sa v Ženeve predstavil ako prototyp plug-in hybrid - dobíjanie zo zásuvky. Spaľovací motor poháňa generátor, ktorý vyrába elektrický prúd pre batérie.

Kompaktný päťmiestny Swift Range Extender s dĺžkou 385 cm, šírkou 169,5 cm a výškou 151 cm s hybridným pohonom vychádza z modelu Swift najnovšej generácie. Pohonným ústrojenstvom je synchrónny elektromotor s výkonom 55 kW (75 k) a generátor poháňaný prídavným spaľovacím motorom s objemom 658 cm³.

Elektrický Range Extender dokáže na čisto elektrický pohon, teda na jedno nabitie batérie, prejsť približne 30 kilometrov. Dojazd možno predĺžiť jazdou s pomocou generátora, ktorý je poháňaný spaľovacím motorom (spotreba približne 3,6 l/100). Keď batéria vybije, spaľovací motor sa automaticky spustí a generátor začne dobíjať batériu počas jazdy.

Líthium-iónové batérie pre Swift Range Extender sú kompaktné a majú nižšiu hmotnosť a sú lacnejšie než tie, ktoré sa používajú v elektromobiloch využívajúcich len batérie. Doba úplného nabitia líthium-iónových batérií je pre Swift Range Extender závisí od používaného nabíjacieho zdroja - trvá štyri hodiny ak sa nabíja zo siete v bežnej domácnosti, pri výkonnejšom zdroji 1,5 hodiny.

K úspore energie vozidla prispievajú LED svetlá predných hlavných svetlometov, hmlových a zadných koncových svetiel, ale aj aerodynamicky tvarované disky kolies.

Kvalitu odzrkadľuje aj každý detail interiéru. Biele sedadlá pôsobia čisto a elegantne. Futuristicky vyzerajúca kabína je funkčne uspôsobená, vrátane monitoru v stredovej konzole a panelu, ktorý znázorňuje hladinu energie.

Suzuki Range Extender Suzuki Range Extender Suzuki Range Extender Suzuki Range Extender Suzuki Range Extender Suzuki Range Extender
Autor: janGold
Foto: Autor a Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.