Suzuki modernizuje Swift

Streda, 16 jún 2010

Súčasná generácia Suzuki Swift predstavená pred šiestimi rokmi na parížskom autosalóne bola kľúčovým obratom k zásadnej modernizácii modelových radov japonskej automobilky. Nový Swift "zabral" u zákazníkov a stal sa najpredávanejším modelom značky. Nový zásadne modernizovaný Swift, ktorý prichádza a nahradí doterajší model, si ponecháva základné rysy predchodcu, pričom hlavné prvky exteriéru úspešne rozvíja.

Suzuki Swift
Po šiestich rokoch Suzuki zásadne modernizuje svoj najpredávanejší model Swift

Na prvých fotografiách je vidieť, že vysoké boky karosérie zostávajú. Nemenia sa ani krátke previsy, najmä zadný. Zmeny sa dotkli napríklad predných svetlometov, ktoré z užších a vertikálne orientovaných prešli pri novom modeli na mohutnejšie, oblejšie a viac do bokov pretiahnuté.

Nový Swift má novú štíhlejšiu masku chladiča a nový je aj predný nárazník. Zmenené vyzerajú byť aj zadné svetlá, zrejme v duchu úprav predných, z publikovaných fotografií sa však ich tvar nedá vyčítať. Nezmenené zostali čierne stĺpiky čelného skla i pre Swift typická spodná línia bočných okien.

Nový Swift má športovejší vzhľad aj vďaka väčším a širším nízkoprofilovým pneumatikám a precíznejším aerodynamickým tvarom. Vylepšená, tuhšia a zároveň ľahšia je karoséria, ktorá obsahuje viac plechov z ušľachtilej ocele. Spevnená karoséria, vpredu viac zaoblená, bude pri kolízii tak pre cestujúcich, ako aj pre chodcov bezpečnejšia.

Popri malých zmenách dizajnu zaznamenal nový Swift aj niektoré zmeny základných rozmerov. Narástol najmä do dĺžky. Celková dĺžka je teraz 3850 m (nárast + 90 mm); šírka 1695 mm (+ 5 mm) a výška 1510mm (+ 10 mm). Pri rázvore 2430mm (+ 50 mm) poskytne cestujúcim viac priestoru a aj pohodlia, najmä na zadných sedadlách. Vozidlo má aj menší polomer otáčania a tým aj vyššiu obratnosť.

Motory najnovšieho Swiftu majú nižší objem, sú však výkonnejšie, úspornejšie a ekologickejšie. Nový benzínový agregát s variabilným nasávaním a časovaním ventilov má 94 koní pri 6000 otáčkach, krútiaci moment 118 Nm pri 4800 otáčkach a spotrebuje v priemere 5 l/100 km. Turbodiesel s objemom 1,3 (75 /4000 otáčkach a 190 Nm pri 1750 otáčkach) so vstrekovaním common-rail spĺňa emisnú normu Euro 5 a spotrebuje v priemere 4,2 l/100 km.

Swift sa bude aj naďalej vyrábať v maďarskom Ostrihome, kde v týchto dňoch zišiel z výrobného pásu už prvý sériový model. Predávať na Slovensku, rovnako ako v celej Európe, sa bude od jesene 2010.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Komentáre
swift je auto zo 70.-tich rokov a tak to aj zostane je to katastrofa ale čo by ste chceli keď madari vyrábajú podla japonských plánov obaja sú hata-titla... Len tolko bez urážky
Pridal peter v stredu 04 augusta 2010 o 18:25
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.