Suzuki modernizuje Swift

Streda, 16 jún 2010

Súčasná generácia Suzuki Swift predstavená pred šiestimi rokmi na parížskom autosalóne bola kľúčovým obratom k zásadnej modernizácii modelových radov japonskej automobilky. Nový Swift "zabral" u zákazníkov a stal sa najpredávanejším modelom značky. Nový zásadne modernizovaný Swift, ktorý prichádza a nahradí doterajší model, si ponecháva základné rysy predchodcu, pričom hlavné prvky exteriéru úspešne rozvíja.

Suzuki Swift
Po šiestich rokoch Suzuki zásadne modernizuje svoj najpredávanejší model Swift

Na prvých fotografiách je vidieť, že vysoké boky karosérie zostávajú. Nemenia sa ani krátke previsy, najmä zadný. Zmeny sa dotkli napríklad predných svetlometov, ktoré z užších a vertikálne orientovaných prešli pri novom modeli na mohutnejšie, oblejšie a viac do bokov pretiahnuté.

Nový Swift má novú štíhlejšiu masku chladiča a nový je aj predný nárazník. Zmenené vyzerajú byť aj zadné svetlá, zrejme v duchu úprav predných, z publikovaných fotografií sa však ich tvar nedá vyčítať. Nezmenené zostali čierne stĺpiky čelného skla i pre Swift typická spodná línia bočných okien.

Nový Swift má športovejší vzhľad aj vďaka väčším a širším nízkoprofilovým pneumatikám a precíznejším aerodynamickým tvarom. Vylepšená, tuhšia a zároveň ľahšia je karoséria, ktorá obsahuje viac plechov z ušľachtilej ocele. Spevnená karoséria, vpredu viac zaoblená, bude pri kolízii tak pre cestujúcich, ako aj pre chodcov bezpečnejšia.

Popri malých zmenách dizajnu zaznamenal nový Swift aj niektoré zmeny základných rozmerov. Narástol najmä do dĺžky. Celková dĺžka je teraz 3850 m (nárast + 90 mm); šírka 1695 mm (+ 5 mm) a výška 1510mm (+ 10 mm). Pri rázvore 2430mm (+ 50 mm) poskytne cestujúcim viac priestoru a aj pohodlia, najmä na zadných sedadlách. Vozidlo má aj menší polomer otáčania a tým aj vyššiu obratnosť.

Motory najnovšieho Swiftu majú nižší objem, sú však výkonnejšie, úspornejšie a ekologickejšie. Nový benzínový agregát s variabilným nasávaním a časovaním ventilov má 94 koní pri 6000 otáčkach, krútiaci moment 118 Nm pri 4800 otáčkach a spotrebuje v priemere 5 l/100 km. Turbodiesel s objemom 1,3 (75 /4000 otáčkach a 190 Nm pri 1750 otáčkach) so vstrekovaním common-rail spĺňa emisnú normu Euro 5 a spotrebuje v priemere 4,2 l/100 km.

Swift sa bude aj naďalej vyrábať v maďarskom Ostrihome, kde v týchto dňoch zišiel z výrobného pásu už prvý sériový model. Predávať na Slovensku, rovnako ako v celej Európe, sa bude od jesene 2010.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Komentáre
swift je auto zo 70.-tich rokov a tak to aj zostane je to katastrofa ale čo by ste chceli keď madari vyrábajú podla japonských plánov obaja sú hata-titla... Len tolko bez urážky
Pridal peter v stredu 04 augusta 2010 o 18:25
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.