Suzuki Swift S-Concept. Športový dravec?

Štvrtok, 10 február 2011

Športová verzia modernizovaného Swiftu by sa mala dostať do predaja na jeseň tohto roku. Jeho predobrazom môže byť koncept, ktorý japonská automobilka Suzuki predstaví ako Swift S-Concept už začiatkom marca na autosalóne v Ženeve.

Suzuki Swift S-Concept
Bude zo Suzuki Swift S-Concept prvý malý športový dravec japonskej automobilky?

Ako bude vyzerať nový športovo ladený Swiff, to sa dozvieme až v Ženeve. Zatiaľ sa musíme uspokojiť s jedinou skicou, ktorú japonská automobilka dala médiám k dispozícii. Ak si odmyslíme efektné geometrické kružnice, ktoré obopínajú koncept Suzuki, vidíme na obrázku dosť zreteľne tvar masky chladiča, dozadu pretiahnuté hlavné svetlomety s dvojitou optikou a svetlá do hmly zabudované do elegantného hlbokého spojlera, štíhle vonkajšie spätné zrkadlá, rozšírené blatníky pre široké športové kolesá a vzadu elegantné krídlo zadného spojlera.

Keďže žiadne ďalšie informácie automobilka nepustila do sveta, ďalšie referencie budú k dispozícii až na autosalóne v Ženeve. Isté však je, že Swift S-Concept je odvodený z nového modelu Swift, ktorý sa začal predávať na jeseň minulého roku. Predchodca nového Swiftu mal pod kapotou štvorvalec 1,6 VVT s výkonom 125 koní. Že by nový sériový športový Swift dostal novú generáciu tohto motora, ale s vyšším výkonom?

Automobilka by mohla siahnuť aj po svojom dvojlitri, ktorý vyvinie až 143 koní, prípadne by to mohol byť aj 2,4 VVT s výkonom až 178 koní. Tým posledným by sa malý Swift vyrovnal alebo priblížil výkonom, aké majú Škoda Fabia RS, VW Polo GTI, alebo Seat Ibiza Cupra. Do úvahy v rámci spolupráce Suzuki s koncernom Volkswagen by mohol prichádzať aj motor 1,4 TSI, ktorý prenáša na kolesá až 180 koní.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.