Suzuki Swift S-Concept. Športový dravec?

Štvrtok, 10 február 2011

Športová verzia modernizovaného Swiftu by sa mala dostať do predaja na jeseň tohto roku. Jeho predobrazom môže byť koncept, ktorý japonská automobilka Suzuki predstaví ako Swift S-Concept už začiatkom marca na autosalóne v Ženeve.

Suzuki Swift S-Concept
Bude zo Suzuki Swift S-Concept prvý malý športový dravec japonskej automobilky?

Ako bude vyzerať nový športovo ladený Swiff, to sa dozvieme až v Ženeve. Zatiaľ sa musíme uspokojiť s jedinou skicou, ktorú japonská automobilka dala médiám k dispozícii. Ak si odmyslíme efektné geometrické kružnice, ktoré obopínajú koncept Suzuki, vidíme na obrázku dosť zreteľne tvar masky chladiča, dozadu pretiahnuté hlavné svetlomety s dvojitou optikou a svetlá do hmly zabudované do elegantného hlbokého spojlera, štíhle vonkajšie spätné zrkadlá, rozšírené blatníky pre široké športové kolesá a vzadu elegantné krídlo zadného spojlera.

Keďže žiadne ďalšie informácie automobilka nepustila do sveta, ďalšie referencie budú k dispozícii až na autosalóne v Ženeve. Isté však je, že Swift S-Concept je odvodený z nového modelu Swift, ktorý sa začal predávať na jeseň minulého roku. Predchodca nového Swiftu mal pod kapotou štvorvalec 1,6 VVT s výkonom 125 koní. Že by nový sériový športový Swift dostal novú generáciu tohto motora, ale s vyšším výkonom?

Automobilka by mohla siahnuť aj po svojom dvojlitri, ktorý vyvinie až 143 koní, prípadne by to mohol byť aj 2,4 VVT s výkonom až 178 koní. Tým posledným by sa malý Swift vyrovnal alebo priblížil výkonom, aké majú Škoda Fabia RS, VW Polo GTI, alebo Seat Ibiza Cupra. Do úvahy v rámci spolupráce Suzuki s koncernom Volkswagen by mohol prichádzať aj motor 1,4 TSI, ktorý prenáša na kolesá až 180 koní.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
Kona-Electric
Hyundai Kona Electric prekročil ku koncu júna tohto roku hranicu stotisíc predaných kusov tohto elektrického modelu. Predajný úspech kompaktného elektrického SUV podčiarkujú aj mnohé významné ocenenia, ktoré Kona EV od uvedenia na trh v roku 2018 získal. Kórejská automobilka plánuje do roku 2025 predávať ročne 560 000 elektrických modelov a zužitkovať tak globálny úspech modelu Kona Electric.
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.