Suzuki ukáže v Ženeve nový crossover

Štvrtok, 07 február 2013

Po tom, ako Suzuki predstavil v Paríži koncept crossoveru S-Cross, chystá na autosalóne v Ženeve začiatok marca svetovú premiéru už sériového modelu. Nový štýlový crossover s pohonom všetkých kolies, s priestranným interiérom a jedným z najväčších batožinových priestorov v segmente, vychádza z konceptu S-Cross a v ponuke Suzuki má nahradiť súčasný model SX4.

Suzuki C-crossover
Suzuki predstaví na autosalóne v Ženeve svoj nový crossover s vlastnosťami SUV i MPV

Ako bude nový crossover od Suzuki skutočne vyzerať, to zatiaľ vidíme len na dvoch fotografiách, ktoré Japonci uvoľnili pre médiá pred premiérou sériového modelu v Ženeve. Jedna z nich ukazuje siluetu nového crossoveru, druhá detail prednej časti auta s hlavným svetlometom. Meno nového modelu zatiaľ výrobca neprezradil, isté však by malo byť, že v portfóliu Suzuki nahradí model SX4.

Nový crossover by mal byť väčší ako odchádzajúci SX4, ale menší ako Grand Vitara, veľký približne ako Nissan Qashqai. Viacúčelový automobil do mestského prostredia i do ľahšieho terénu kombinuje väčšiu svetlú výšku a pohon všetkých kolies s veľkým priestorom a pohodlím pre pasažierov, teda prvky SUV a MPV.

Predpokladáme, že na pohon nového crossovera použije Suzuki súčasné pohonné jednotky z modelu SX4. Z benzínových prichádza tak do úvahy motor 1,6/120 k, spomedzi dieselových 2,0/135 k. Do úvahy však prichádzajú aj ďalšie, najmä výkonnejšie motory Suzuki. Podrobnosti o novom modeli budú známe pri svetovej premiére v Ženeve.

Suzuki C-crossover Suzuki C-crossover
Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.