Suzuki ukáže v Ženeve nový crossover

Štvrtok, 07 február 2013

Po tom, ako Suzuki predstavil v Paríži koncept crossoveru S-Cross, chystá na autosalóne v Ženeve začiatok marca svetovú premiéru už sériového modelu. Nový štýlový crossover s pohonom všetkých kolies, s priestranným interiérom a jedným z najväčších batožinových priestorov v segmente, vychádza z konceptu S-Cross a v ponuke Suzuki má nahradiť súčasný model SX4.

Suzuki C-crossover
Suzuki predstaví na autosalóne v Ženeve svoj nový crossover s vlastnosťami SUV i MPV

Ako bude nový crossover od Suzuki skutočne vyzerať, to zatiaľ vidíme len na dvoch fotografiách, ktoré Japonci uvoľnili pre médiá pred premiérou sériového modelu v Ženeve. Jedna z nich ukazuje siluetu nového crossoveru, druhá detail prednej časti auta s hlavným svetlometom. Meno nového modelu zatiaľ výrobca neprezradil, isté však by malo byť, že v portfóliu Suzuki nahradí model SX4.

Nový crossover by mal byť väčší ako odchádzajúci SX4, ale menší ako Grand Vitara, veľký približne ako Nissan Qashqai. Viacúčelový automobil do mestského prostredia i do ľahšieho terénu kombinuje väčšiu svetlú výšku a pohon všetkých kolies s veľkým priestorom a pohodlím pre pasažierov, teda prvky SUV a MPV.

Predpokladáme, že na pohon nového crossovera použije Suzuki súčasné pohonné jednotky z modelu SX4. Z benzínových prichádza tak do úvahy motor 1,6/120 k, spomedzi dieselových 2,0/135 k. Do úvahy však prichádzajú aj ďalšie, najmä výkonnejšie motory Suzuki. Podrobnosti o novom modeli budú známe pri svetovej premiére v Ženeve.

Suzuki C-crossover Suzuki C-crossover
Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."