Suzuki v Ženeve: dve európske premiéry

Streda, 01 február 2012

Suzuki chystá do Ženevy dve európske premiéry. Prvou je elektrický model Swift Range Extender s prídavným motorom pre generátor a druhým prototyp G70 ako vízia nového kompaktného globálneho vozidla budúcnosti.

Suzuki G70
Suzuki G70 má prerásť z prototypu do budúceho sériového globálneho kompaktu

Na 82. medzinárodnom autosalóne, ktorý sa bude konať v dňoch 8. až 18. marca v Ženeve, uvedie japonský výrobca aj celý rad ďalších modelov s najmodernejšími technológiami.

Nová generácia globálneho kompaktu pre celý svet (Global Compact) Suzuki G70 sa vyznačuje nízkou hmotnosťou len 730 kg a prepracovanou aerodynamikou.

Súčiniteľ odporu vzduchu má najmenej o 10 percent nižší než aktuálne modely Suzuki. To napríklad pri benzínovom motore znižuje emisie CO2 na 70 g/km.

Suzuki Swift Range Extender
Suzuki Swift Range Extender je model s čisto elektrickým pohonom, ktorý však svoj dojazd dokáže predĺžiť pomocou prídavného motora, zrejme menšieho benzínového

Kompaktný elektrický Swift Range Extender vychádza z modelu Swift najnovšej generácie. Dokáže odjazdiť približne 30 kilometrov len na elektrický pohon na jedno nabitie batérie. Dojazd si však môže predĺžiť jazdou pomocou prídavného motora, ktorý nepoháňa kolesá, ale elektrický generátor. Líthium-iónové batérie pre Swift Range Extender sú navyše kompaktnejšie, majú nižšiu hmotnosť, potrebujú menej elektrickej energie a sú lacnejšie než tie, ktoré sa montujú do elektromobilov využívajúcich len batérie.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.