Suzuki Vitara: Do mesta i terénu

Utorok, 07 apríl 2015

Na slovenský trh vstúpil pred necelým mesiacom nový model japonskej automobilky Suzuki po tom, čo v maďarskom Ostrihome spustili výrobu modelu Vitara. Prichádza s dvomi pohonnými jednotkami, benzínovou a vznetovou, obe s objemom 1,6 litra a zhodným výkonom 120 koní (88 kW) a pohonom jednej náprava alebo štyroch kolies. S pohonom kolies jednej nápravy sa cena novej Vitary začína na 14200 eurách a s pohonom 4x4 je základná cena 16200 eur.

Suzuki Vitara
Nový Suzuki Vitara v off-roadovej verzii Rugged s pohonom 4x4 môže aj do terénu

Päťmiestna vlajková loď Vitara s benzínovým motorom 1,6 litra s atmosférickým plnením a krútiacim momentom 156 Nm má buď s päťstupňovú manuálnu prevodovku alebo šesťstupňový automat. Tento motor bude nenáročne slúžiť svojim užívateľom tak s pohonom prednej nápravy ako aj všetkých štyroch kolies.

Turbodiesel s rovnakým objemom 1,6 litra vyniká najvyšším krútiacim momentom 320 Nm a jedinou voľbou je šesťstupňová automatická prevodovka. Aj tu si zákazník môže vybrať buď pohon len predných alebo všetkých štyroch kolies so systémom Allgrip, čo je pripojenie zadnej nápravy pomocou elektromagnetickej spojky.

Nová Vitra má platformu ako už známy model S-Cross, avšak s dĺžkou 4175 mm je Vitara kratšia o 125 mm a rázvor náprav 2500 mm je menší o 10 centimetrov. Menší je aj batožinový priestor – má 375 litrov, zatiaľ čo S-Cros má 430 litrov. Výška novej Vitary je 1610 mm a šírka 1775 mm. Jej hmotnosť sa pohybuje od 1075 kg po 1295 kg aj podľa toho, či má pohon dvoch alebo štyroch kolies.

Model Vitara v mestskom vyhotovení Urban ozvláštňujú chrómované prvky, bočné lišty a strešný spojler. Offroadová Vitara Rugged využíva systém Allgrip so štyrmi režimami jazdy. Svetlú výšku má 185 mm, pneumatiky 215/55R17 a nájazdové uhly 18,2° vpredu a 28,2° vzadu. Moderný interiér má napríklad analógové hodinky či dotykový 7-palcový displej.

Nová Vitara vďačí za nižšiu spotrebu paliva najmä nízkej hmotnosti, nižším mechanickým stratám, optimalizácii aerodynamických vlastností a systému Stop/Start. Má tiež radarom riadenú podporu brzdenia a adaptívny tempomat. O bezpečnosť sa sériovo stará aj sedem airbagov a ESP.

V tomto roku plánuje ostrihomský závod Suzuki dodať v tomto roku 70-tisíc kusov modelu Vitara do vyše 70 krajín. Do troch rokov sa má export rozšíriť do sto krajín sveta.

Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.