Suzuki Vitara S: Vyšší výkon, nižšia spotreba

Streda, 04 november 2015

Suzuki Vitara sa ledva zahrial na našom trhu a už ho nasleduje nová verzia, ktorá poteší vyznávačov väčšej dynamiky a vyššieho výkonu. Model s dodatkom S za menom dostal po prvý raz benzínový preplňovaný štvorvalec 1,4 litra Boosterjet s výkonom 140 koní a predstavuje vrcholný variant malého SUV od Suzuki.

1 Suzuki Vitara S
Suzuki Vitara S dostala preplňovaný benzínový štvorvalec 1,4 litra s výkonom 140 koní

Nová Vitara S zaujme na prvý pohľad novou výraznejšou päťlamelovou maskou chladiča a do červena ladenými diódovými svetlometmi. Červené detaily ozvláštňujú aj interiér novej Vitary S. Športový charakter vozidla podčiarkujú zliatinové 17palcové kolesá v čiernom vyhotovení a strieborné vonkajšie spätné zrkadlá.

To podstatné je však schované pod kapotou najvýkonnejšej Vitary - motor 1,4 Boosterjet, ktorému vyšší výkon pridáva turbodúchadlo v súčinnosti s priamym vstrekovaním paliva. Práve vďaka nemú sa relatívne malý motor môže pýšiť výkonom až 140 koní (103 kW) a krútiacim momentom 220 Nm, navyše si Vitara S v tejto kombinácii vypýta len nízku spotrebu.

Okrem toho má Vitara S športovejšie správanie a lepšiu dynamiku. K doterajším dvom pohonným jednotkám s rovnakým výkonom 120 koní (88 kW) a objemom 1,6 litra, z ktorých jedna spaľuje benzín a druhá naftu, pribudol menší motor s vyšším výkonom, lepšou dynamikou a nižšou spotrebou.

2 Suzuki Vitara S
Nová Vitara vo verzii S je v predaji od novembra, jej cena sa začína na 18 tisícoch eur

Vrcholný variant Vitara S okrem pohonu predných kolies prichádza aj s inovatívnym pohonom 4WD Allgrip, ktorý poháňa všetky štyri kolesá. V interiéri nájdeme rozsiahlu výbavu odvodenú od vyhotovenia Elegance, napríklad i-rozhranie so 7-palcovým dotykovým monitorom a možnosťou prepojenia so smartfónom. Ponúka tiež automatickú klimatizáciu, bezkľúčový vstup a zamykanie, navigáciu, adaptívny tempomat, radarový prednárazový systém a vysokú mieru bezpečnosti, okrem iného so siedmimi airbagmi vrátane kolenného a systémy ABS i ESP.

Od uvedenia na trh v apríli tohto roku sa už predalo tisíc nových vozidiel Suzuki Vitara. Nový päťmiestny rodinný, ale aj úžitkový i voľnočasový model je jedným z bestselerov trhu vo svojom segmente aj na Slovensku. Príchod nového modelu Suzuki Vitara S, ktorý sa už na Slovensku predáva, ešte zvýši dopyt po tomto modeli.

Suzuki Vitara S má už slovenskú cenu. Variant s pohonom kolies prednej nápravy má základnú cenu 18 000 eur.

1 Suzuki Vitara S 2 Suzuki Vitara S 3 Suzuki Vitara S 4 Suzuki Vitara S
Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.