Suzuki Vitara S: Vyšší výkon, nižšia spotreba

Streda, 04 november 2015

Suzuki Vitara sa ledva zahrial na našom trhu a už ho nasleduje nová verzia, ktorá poteší vyznávačov väčšej dynamiky a vyššieho výkonu. Model s dodatkom S za menom dostal po prvý raz benzínový preplňovaný štvorvalec 1,4 litra Boosterjet s výkonom 140 koní a predstavuje vrcholný variant malého SUV od Suzuki.

1 Suzuki Vitara S
Suzuki Vitara S dostala preplňovaný benzínový štvorvalec 1,4 litra s výkonom 140 koní

Nová Vitara S zaujme na prvý pohľad novou výraznejšou päťlamelovou maskou chladiča a do červena ladenými diódovými svetlometmi. Červené detaily ozvláštňujú aj interiér novej Vitary S. Športový charakter vozidla podčiarkujú zliatinové 17palcové kolesá v čiernom vyhotovení a strieborné vonkajšie spätné zrkadlá.

To podstatné je však schované pod kapotou najvýkonnejšej Vitary - motor 1,4 Boosterjet, ktorému vyšší výkon pridáva turbodúchadlo v súčinnosti s priamym vstrekovaním paliva. Práve vďaka nemú sa relatívne malý motor môže pýšiť výkonom až 140 koní (103 kW) a krútiacim momentom 220 Nm, navyše si Vitara S v tejto kombinácii vypýta len nízku spotrebu.

Okrem toho má Vitara S športovejšie správanie a lepšiu dynamiku. K doterajším dvom pohonným jednotkám s rovnakým výkonom 120 koní (88 kW) a objemom 1,6 litra, z ktorých jedna spaľuje benzín a druhá naftu, pribudol menší motor s vyšším výkonom, lepšou dynamikou a nižšou spotrebou.

2 Suzuki Vitara S
Nová Vitara vo verzii S je v predaji od novembra, jej cena sa začína na 18 tisícoch eur

Vrcholný variant Vitara S okrem pohonu predných kolies prichádza aj s inovatívnym pohonom 4WD Allgrip, ktorý poháňa všetky štyri kolesá. V interiéri nájdeme rozsiahlu výbavu odvodenú od vyhotovenia Elegance, napríklad i-rozhranie so 7-palcovým dotykovým monitorom a možnosťou prepojenia so smartfónom. Ponúka tiež automatickú klimatizáciu, bezkľúčový vstup a zamykanie, navigáciu, adaptívny tempomat, radarový prednárazový systém a vysokú mieru bezpečnosti, okrem iného so siedmimi airbagmi vrátane kolenného a systémy ABS i ESP.

Od uvedenia na trh v apríli tohto roku sa už predalo tisíc nových vozidiel Suzuki Vitara. Nový päťmiestny rodinný, ale aj úžitkový i voľnočasový model je jedným z bestselerov trhu vo svojom segmente aj na Slovensku. Príchod nového modelu Suzuki Vitara S, ktorý sa už na Slovensku predáva, ešte zvýši dopyt po tomto modeli.

Suzuki Vitara S má už slovenskú cenu. Variant s pohonom kolies prednej nápravy má základnú cenu 18 000 eur.

1 Suzuki Vitara S 2 Suzuki Vitara S 3 Suzuki Vitara S 4 Suzuki Vitara S
Autor: J. Goldberger
Foto: Suzuki
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.