Svetová premiéra v Moskve: Pajero Sport

Pondelok, 21 júl 2008

Do Moskvy sa chystá viacero renomovaných automobilových výrobcov. Ruský trh je veľký, príťažlivý a predovšetkým veľmi perspektívny. Príležitosťou predviesť sa tu bude medzinárodný autosalón v Moskve v dňoch 26. augusta až 7. septembra. Práve tu predstaví vo svetovej premiére Mitsubishi svoj nový model Pajero Sport.

Mitsubishi Pajero Sport Mitsubishi Pajero Sport

Mitsubishi Pajero Sport je model špeciálne určený pre rozvíjajúce sa svetové trhy. Bude sa predávať v Rusku, kde po značke Mitsubishi je veľký hlad – veď len v minulom roku sa tu predalo stotisíc áut s troma diamantmi v znaku. Pajero Sport sa bude predávať aj na Blízkom Východe, v štátoch východnej Ázie, Austrálii, Oceánii, ale aj v Latinskej Amerike. Nebude k dostaniu v strednej, východnej ani západnej Európe, ani v USA.

Nový Pajero Sport patrí do kategórie športovo-úžitkových automobilov, triedy SUV, napriek tomu by sa však nemalo zľaknúť ani nie príliš ťažkého terénu. Nechýba mu totiž to, čo automobil do terénu má mať. Pajero Sport navyše nemá samonosnú karosériu s pomocným rámom vpredu alebo vzadu, ale pevný priehradový rám, na ktorom je karoséria postavená. Už to mu zaisťuje istú pevnosť a je predpokladom pre zdolávanie ciest v teréne. Samozrejmosťou Pajera Sport je osvedčený systém pohonu všetkých štyroch kolies používaný v modeloch radu Pajero. K tomu, ako inak, nevyhnutne patrí výkonná pohonná jednotka. Pajero Sport ich bude mať na výber tri. Dve turbodieselové s priamym vstrekovaním common-rail s objemom valcov 2,5 litra a 3,2 litra, benzínová jednotka zasa s 3,5litrovým vidlicovým šesťvalcom.

Karoséria nového Japera Sport bude mať dve verzie. Môže byť päťmiestna alebo sedemmiestna. V Rusku sa má spočiatku predávať menšia päťmiestna, ale s výkonnejším naftovým motorom.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.