Tokio 2009: Mitsubishi predstaví dve novinky

Piatok, 02 október 2009

Tokio je síce pre nás viac ako na hony vzdialené, ale novinky predstavené na tokijskom autosalóne nám môžu byť blízke. Najmä ak ide o výnimočné modely, ktoré majú šancu presadiť sa aj v Európe. Dve svetové premiéry Mitsubishi, ktoré japonská značka v Tokiu predstaví, sú zatiaľ len v podobe konceptov, ale s reálnym výhľadom na sériový model. Hovoríme o koncepte Mitsubishi PX-MiEV, ktorý poháňa nový hybridný systém Mitsubishi Plug-in napájateľný z rozvodnej siete, a koncepte i-MiEV CARGO, ktorý je odvodený z elektromobilu i-MiEV. Obe novinky uvidia návštevníci autosalónu od 24. októbra do 4. novembra 2009, kedy sa autosalón v Tokiu koná.

Mitsubishi PX-MiEV
Koncept PX-MiEV je hybridný crossover napájaný z rozvodnej elektrickej siete

Koncept Mitsubishi PX-MiEV (PX: Hybridný crossover, i-MiEV: Mitsubishi innovative Electric Vehicle, v preklade – inovatívne elektrické vozidlo Mitsubishi) poháňa nový hybridný systém Mitsubishi Plug-in napájateľný z rozvodnej elektrickej siete, čím sa výrazne zvyšuje využiteľnosť vozidla v režime EV, čo výrazne posúva úsporu paliva za hranicu 50 km/liter. Koncept Mitsubishi PX-MiEV je stelesnením novej generáciu konceptov, ktoré dosahujú rovnováhu medzi ekologickým dopadom a jazdným výkonom. Koncept využíva diferenciálové motory a úplne nový systém Mitsubishi S-AWC (Super All Wheel Control – Integrovaný systém riadenia pohonu všetkých kolies), vybavený systémom E-AYC (Electric-powered Active Yaw Control – Elektricky ovládaný zadný aktívny diferenciál), ktorý prenáša krútiaci moment na pravé a ľavé zadné koleso. Ďalšie funkčnosti zahŕňajú interiér cocochi (cocochi je slovná hračka, ktorá vznikla z japonského výrazu útulný) spoločnosti Mitsubishi, ktorý cestujúcim ponúka pohodlné prostredie kabíny, ako aj celý rad najmodernejších bezpečnostných technológií.

Mitsubishi i-MiEV
Koncept i-MiEV CARGO ponúka veľký a variabilný priestor pre batožiny i rekreačné účely

Druhou novinkou je koncept i-MiEV CARGO, ktorý je odvodený z elektromobilu i-MiEV a spája výnimočnú ekologickú výkonnosť s efektívnymi nákladmi na prevádzku typickými pre elektromobily. Koncept i-MiEV CARGO zároveň ponúka štedrý batožinový priestor v zadnej časti vozidla, ktorý rozširuje rozsah jeho využiteľnosti v podnikateľskej sfére, ale najmä u užívateľov z radov malých a stredných podnikateľov. Zadný nákladný priestor sa vyznačuje priestorovo efektívnymi rozmermi s pôdorysom kocky a užívateľom umožňuje prispôsobiť ho presne ich potrebám ako aj celému radu situácií: od pracovného využitia, kde je potrebný čo najväčší batožinový priestor, až po rekreačné či iné účely.

Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi i-MiEV
Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.