Tokio 2009: Mitsubishi predstaví dve novinky

Piatok, 02 október 2009

Tokio je síce pre nás viac ako na hony vzdialené, ale novinky predstavené na tokijskom autosalóne nám môžu byť blízke. Najmä ak ide o výnimočné modely, ktoré majú šancu presadiť sa aj v Európe. Dve svetové premiéry Mitsubishi, ktoré japonská značka v Tokiu predstaví, sú zatiaľ len v podobe konceptov, ale s reálnym výhľadom na sériový model. Hovoríme o koncepte Mitsubishi PX-MiEV, ktorý poháňa nový hybridný systém Mitsubishi Plug-in napájateľný z rozvodnej siete, a koncepte i-MiEV CARGO, ktorý je odvodený z elektromobilu i-MiEV. Obe novinky uvidia návštevníci autosalónu od 24. októbra do 4. novembra 2009, kedy sa autosalón v Tokiu koná.

Mitsubishi PX-MiEV
Koncept PX-MiEV je hybridný crossover napájaný z rozvodnej elektrickej siete

Koncept Mitsubishi PX-MiEV (PX: Hybridný crossover, i-MiEV: Mitsubishi innovative Electric Vehicle, v preklade – inovatívne elektrické vozidlo Mitsubishi) poháňa nový hybridný systém Mitsubishi Plug-in napájateľný z rozvodnej elektrickej siete, čím sa výrazne zvyšuje využiteľnosť vozidla v režime EV, čo výrazne posúva úsporu paliva za hranicu 50 km/liter. Koncept Mitsubishi PX-MiEV je stelesnením novej generáciu konceptov, ktoré dosahujú rovnováhu medzi ekologickým dopadom a jazdným výkonom. Koncept využíva diferenciálové motory a úplne nový systém Mitsubishi S-AWC (Super All Wheel Control – Integrovaný systém riadenia pohonu všetkých kolies), vybavený systémom E-AYC (Electric-powered Active Yaw Control – Elektricky ovládaný zadný aktívny diferenciál), ktorý prenáša krútiaci moment na pravé a ľavé zadné koleso. Ďalšie funkčnosti zahŕňajú interiér cocochi (cocochi je slovná hračka, ktorá vznikla z japonského výrazu útulný) spoločnosti Mitsubishi, ktorý cestujúcim ponúka pohodlné prostredie kabíny, ako aj celý rad najmodernejších bezpečnostných technológií.

Mitsubishi i-MiEV
Koncept i-MiEV CARGO ponúka veľký a variabilný priestor pre batožiny i rekreačné účely

Druhou novinkou je koncept i-MiEV CARGO, ktorý je odvodený z elektromobilu i-MiEV a spája výnimočnú ekologickú výkonnosť s efektívnymi nákladmi na prevádzku typickými pre elektromobily. Koncept i-MiEV CARGO zároveň ponúka štedrý batožinový priestor v zadnej časti vozidla, ktorý rozširuje rozsah jeho využiteľnosti v podnikateľskej sfére, ale najmä u užívateľov z radov malých a stredných podnikateľov. Zadný nákladný priestor sa vyznačuje priestorovo efektívnymi rozmermi s pôdorysom kocky a užívateľom umožňuje prispôsobiť ho presne ich potrebám ako aj celému radu situácií: od pracovného využitia, kde je potrebný čo najväčší batožinový priestor, až po rekreačné či iné účely.

Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi i-MiEV
Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.