Tokio 2009: Mitsubishi predstaví dve novinky

Piatok, 02 október 2009

Tokio je síce pre nás viac ako na hony vzdialené, ale novinky predstavené na tokijskom autosalóne nám môžu byť blízke. Najmä ak ide o výnimočné modely, ktoré majú šancu presadiť sa aj v Európe. Dve svetové premiéry Mitsubishi, ktoré japonská značka v Tokiu predstaví, sú zatiaľ len v podobe konceptov, ale s reálnym výhľadom na sériový model. Hovoríme o koncepte Mitsubishi PX-MiEV, ktorý poháňa nový hybridný systém Mitsubishi Plug-in napájateľný z rozvodnej siete, a koncepte i-MiEV CARGO, ktorý je odvodený z elektromobilu i-MiEV. Obe novinky uvidia návštevníci autosalónu od 24. októbra do 4. novembra 2009, kedy sa autosalón v Tokiu koná.

Mitsubishi PX-MiEV
Koncept PX-MiEV je hybridný crossover napájaný z rozvodnej elektrickej siete

Koncept Mitsubishi PX-MiEV (PX: Hybridný crossover, i-MiEV: Mitsubishi innovative Electric Vehicle, v preklade – inovatívne elektrické vozidlo Mitsubishi) poháňa nový hybridný systém Mitsubishi Plug-in napájateľný z rozvodnej elektrickej siete, čím sa výrazne zvyšuje využiteľnosť vozidla v režime EV, čo výrazne posúva úsporu paliva za hranicu 50 km/liter. Koncept Mitsubishi PX-MiEV je stelesnením novej generáciu konceptov, ktoré dosahujú rovnováhu medzi ekologickým dopadom a jazdným výkonom. Koncept využíva diferenciálové motory a úplne nový systém Mitsubishi S-AWC (Super All Wheel Control – Integrovaný systém riadenia pohonu všetkých kolies), vybavený systémom E-AYC (Electric-powered Active Yaw Control – Elektricky ovládaný zadný aktívny diferenciál), ktorý prenáša krútiaci moment na pravé a ľavé zadné koleso. Ďalšie funkčnosti zahŕňajú interiér cocochi (cocochi je slovná hračka, ktorá vznikla z japonského výrazu útulný) spoločnosti Mitsubishi, ktorý cestujúcim ponúka pohodlné prostredie kabíny, ako aj celý rad najmodernejších bezpečnostných technológií.

Mitsubishi i-MiEV
Koncept i-MiEV CARGO ponúka veľký a variabilný priestor pre batožiny i rekreačné účely

Druhou novinkou je koncept i-MiEV CARGO, ktorý je odvodený z elektromobilu i-MiEV a spája výnimočnú ekologickú výkonnosť s efektívnymi nákladmi na prevádzku typickými pre elektromobily. Koncept i-MiEV CARGO zároveň ponúka štedrý batožinový priestor v zadnej časti vozidla, ktorý rozširuje rozsah jeho využiteľnosti v podnikateľskej sfére, ale najmä u užívateľov z radov malých a stredných podnikateľov. Zadný nákladný priestor sa vyznačuje priestorovo efektívnymi rozmermi s pôdorysom kocky a užívateľom umožňuje prispôsobiť ho presne ich potrebám ako aj celému radu situácií: od pracovného využitia, kde je potrebný čo najväčší batožinový priestor, až po rekreačné či iné účely.

Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi PX-MiEV Mitsubishi i-MiEV Mitsubishi i-MiEV
Autor: J. Goldberger
Foto: Mitsubishi
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.