Toyota: návrat k športovým emóciám

Štvrtok, 08 október 2009

Štýlový kompaktný športový automobil pripravila pre nadšencov športových jázd Toyota. Nový model nazvaný FT-86 predstaví na blížiacom sa autosalóne v Tokiu. Zatiaľ síce len v podobe konceptu, ale Toyota s jeho zaradením do sériovej výroby vážne ráta. Nemalo by to však byť skôr ako v roku 2012.

Toyota FT-86
Elegantným kompaktným kupé sa Toyota vracia do sveta športových emócií

Nový model bude mať klasický pohon zadných kolies, ktorý je vlastný pre tento typ automobilov. Cieľom Toyoty je ponúknuť budúcim zákazníkov automobil, ktorý stelesňuje radosť z jazdy s patričnou dávkou adrenalínu a aj zo samotného vlastníctva vozidla, čo sú základné pôvaby každého motorového vozidla.

Kompaktné rozmery zaisťujú vodičovi vyššiu mieru kontroly nad vozidlom, zatiaľ čo nízka hmotnosť karosérie a nízko položené ťažisko znamenajú ovládateľnosť charakteristickú pre športový a pretekársky automobil.

Základom pre tento pôžitok je vysoký výkon, ktorý bude vychádzať z dvojlitrového benzínového motora s ležatými valcami (boxer) a ľahká karoséria. Navyše v kombinácii s nízkymi dopadmi na životné prostredie. Koncept je pripravený v žiarivo červenej farbe laku s nádychom modrej. V interiéri dýcha moderný štýl.

Toyota FT-86 Toyota FT-86 Toyota FT-86
Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.