Toyota TJ Cruiser by sa mal predstaviť v máji tohto roku

Utorok, 25 február 2020

Toyota predstavila pred dvoma rokmi koncept TJ Cruiser, ktorý sa teraz pokúša oživiť. Projekt podľa výrobcu je už v takom štádiu príprav, že výrobnú verziu, čo je niečo ako prototyp, ukáže už v máji tohto roku.

1-toyota-tj-cruiser
Toyota TJ Cruiser by sa ako prototyp mal ukázať už v máji tohto roku

Z konceptu má byť minivan a SUV v jednom a tvorcovia ho navrhli ako vozidlo pre aktívny životný štýl, cestovanie a outdoorové športovanie. Unikátny koncept mohli vidieť návštevníci autosalónu v Tokiu na jeseň v roku 2017. Mal spájať dve dosť odlišné verzie - minivany a SUV.

TJ Cruiser pripomína svojím výzorom skrinku na kolesách. Presne taký bol aj zámer tvorcov, na čo poukazuje názov auta. Písmeno T znamená toolbox (skrinka na náradie), a J je skratkou slova joy (radosť). Pri bližšom pohľade však môže ísť o dizajn v retro štýle, ale aj o originálne riešenie.

Koncept TJ Cruiser postavili na platforme TNGA, rovnakej akú majú nové modely Corolla a C-HR. Má dĺžku 4300 mm, šírku 1775 mm, výšku 1620 mm a rázvor náprav 2750 mm. Ide o štvormiestny automobil s priestranným interiérom, do ktorého možno uložiť bicykle aj surfovacie dosky. Pri sklopení predných a zadných sedadiel vznikne plochá podlaha. Posuvné bočné dvere konceptu vytvárajú veľký otvor, ktorý umožňuje jednoduché nakladanie a vykladanie veľkých predmetov, ale aj bezproblémové nastupovanie a vystupovanie.

Auto má poháňať hybridný pohon TNGA s motorom s objemom 1,8 alebo 2,5 litra, prípadne aj dvojlitrovým benzínovým motorom s náhonom na prednú alebo obidve nápravy. Sériový model by sa pritom nemal veľmi odlišovať od konceptu. Vozidlo by mohlo byť s dvoma aj tromi radmi sedadiel.

1-toyota-tj-cruiser 2-toyota-tj-cruiser 3-toyota-tj-cruiser
Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.