Toyota v Ženeve: iQ a Urban Cruiser

Pondelok, 18 február 2008

Toyota na autosalóne v Ženeve predstaví dva nové prírastky do svojho modelového radu menších vozidiel. Svetovú premiéru nového revolučného automobilu do mesta bude mať Toyota iQ, európsku zasa malé SUV – Toyota Urban Cruiser.

Toyota iQ Toyota Urban Cruiser

Malá Toyota iQ sa na ženevskom autosalóne predstaví už vo svojej predvýrobnej verzii. Výstavnú premiéru mala ako štúdia iQ na vlaňajšom autosalóne vo Frankfurte, do výroby sa dostane koncom roku 2008.

Medzi kompaktnými vozidlami do mesta sa iQ prezentuje ako revolučný dopravný prostriedok. V aute kratšom ako tri metre sa po prvý raz môžu pohodlne usadiť až traja dospelí cestujúci a ešte zostane dostatok miesta pre dieťa alebo na batožinu.

Priestrannosť vozidla iQ je výsledkom dômyselnej stavby karosérie, ktorá vznikla vďaka šiestim technickým novinkám zameraným na úsporu miesta. Tie sú navzájom úzko previazané a dohromady znamenajú vo vývoji vozidiel Toyota revolúciu. Automobil iQ je inšpirovaný prvkami japonského dizajnu, predstavuje radikálnu zmenu v návrhu automobilov a súčasne je šetrný k životnému prostrediu. Rúca všeobecný mýtus o tom, že malé vozidlá sú príliš "holé" a neposkytujú takú bezpečnosť.

V Ženeve predstaví Toyota aj poslednú novinku vo svojom modelovom rade SUV, tentoraz zo segmentu malých automobilov – Urban Cruiser. Nové kompaktné SUV je šetrnejšie k životnému prostrediu a zameriava sa na cieľovú skupinu zákazníkov vyhľadávajúcich mestské automobily schopné jazdiť aj po nespevnených cestách. Je odpoveďou pre zákazníkov, ktorí požadujú automobily SUV s nižšou spotrebou a nižšími emisiami.

Toyota predstaví v Ženeve tiež najnovší výsledok svojho výskumu v oblasti prepravy v mestách: prototyp Plug-in Hybrid a dve vývojové štúdie. Prvou je Toyota 1/X Plug-in Hybrid v kombinácii s technológiou FFV (Flexible Fuel Vehicle, čo je automobil schopný spaľovať bioalkohol), druhou štúdia i-Real predstavujúca výsledok výskumu v oblasti osobnej mobility.

Bližšie podrobnosti a podrobnejšie technické údaje o pripravovaných automobiloch zverejní Toyota začiatkom marca na autosalóne v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."