Toyota v Ženeve: iQ a Urban Cruiser

Pondelok, 18 február 2008

Toyota na autosalóne v Ženeve predstaví dva nové prírastky do svojho modelového radu menších vozidiel. Svetovú premiéru nového revolučného automobilu do mesta bude mať Toyota iQ, európsku zasa malé SUV – Toyota Urban Cruiser.

Toyota iQ Toyota Urban Cruiser

Malá Toyota iQ sa na ženevskom autosalóne predstaví už vo svojej predvýrobnej verzii. Výstavnú premiéru mala ako štúdia iQ na vlaňajšom autosalóne vo Frankfurte, do výroby sa dostane koncom roku 2008.

Medzi kompaktnými vozidlami do mesta sa iQ prezentuje ako revolučný dopravný prostriedok. V aute kratšom ako tri metre sa po prvý raz môžu pohodlne usadiť až traja dospelí cestujúci a ešte zostane dostatok miesta pre dieťa alebo na batožinu.

Priestrannosť vozidla iQ je výsledkom dômyselnej stavby karosérie, ktorá vznikla vďaka šiestim technickým novinkám zameraným na úsporu miesta. Tie sú navzájom úzko previazané a dohromady znamenajú vo vývoji vozidiel Toyota revolúciu. Automobil iQ je inšpirovaný prvkami japonského dizajnu, predstavuje radikálnu zmenu v návrhu automobilov a súčasne je šetrný k životnému prostrediu. Rúca všeobecný mýtus o tom, že malé vozidlá sú príliš "holé" a neposkytujú takú bezpečnosť.

V Ženeve predstaví Toyota aj poslednú novinku vo svojom modelovom rade SUV, tentoraz zo segmentu malých automobilov – Urban Cruiser. Nové kompaktné SUV je šetrnejšie k životnému prostrediu a zameriava sa na cieľovú skupinu zákazníkov vyhľadávajúcich mestské automobily schopné jazdiť aj po nespevnených cestách. Je odpoveďou pre zákazníkov, ktorí požadujú automobily SUV s nižšou spotrebou a nižšími emisiami.

Toyota predstaví v Ženeve tiež najnovší výsledok svojho výskumu v oblasti prepravy v mestách: prototyp Plug-in Hybrid a dve vývojové štúdie. Prvou je Toyota 1/X Plug-in Hybrid v kombinácii s technológiou FFV (Flexible Fuel Vehicle, čo je automobil schopný spaľovať bioalkohol), druhou štúdia i-Real predstavujúca výsledok výskumu v oblasti osobnej mobility.

Bližšie podrobnosti a podrobnejšie technické údaje o pripravovaných automobiloch zverejní Toyota začiatkom marca na autosalóne v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.