Toyota v Ženeve: iQ a Urban Cruiser

Pondelok, 18 február 2008

Toyota na autosalóne v Ženeve predstaví dva nové prírastky do svojho modelového radu menších vozidiel. Svetovú premiéru nového revolučného automobilu do mesta bude mať Toyota iQ, európsku zasa malé SUV – Toyota Urban Cruiser.

Toyota iQ Toyota Urban Cruiser

Malá Toyota iQ sa na ženevskom autosalóne predstaví už vo svojej predvýrobnej verzii. Výstavnú premiéru mala ako štúdia iQ na vlaňajšom autosalóne vo Frankfurte, do výroby sa dostane koncom roku 2008.

Medzi kompaktnými vozidlami do mesta sa iQ prezentuje ako revolučný dopravný prostriedok. V aute kratšom ako tri metre sa po prvý raz môžu pohodlne usadiť až traja dospelí cestujúci a ešte zostane dostatok miesta pre dieťa alebo na batožinu.

Priestrannosť vozidla iQ je výsledkom dômyselnej stavby karosérie, ktorá vznikla vďaka šiestim technickým novinkám zameraným na úsporu miesta. Tie sú navzájom úzko previazané a dohromady znamenajú vo vývoji vozidiel Toyota revolúciu. Automobil iQ je inšpirovaný prvkami japonského dizajnu, predstavuje radikálnu zmenu v návrhu automobilov a súčasne je šetrný k životnému prostrediu. Rúca všeobecný mýtus o tom, že malé vozidlá sú príliš "holé" a neposkytujú takú bezpečnosť.

V Ženeve predstaví Toyota aj poslednú novinku vo svojom modelovom rade SUV, tentoraz zo segmentu malých automobilov – Urban Cruiser. Nové kompaktné SUV je šetrnejšie k životnému prostrediu a zameriava sa na cieľovú skupinu zákazníkov vyhľadávajúcich mestské automobily schopné jazdiť aj po nespevnených cestách. Je odpoveďou pre zákazníkov, ktorí požadujú automobily SUV s nižšou spotrebou a nižšími emisiami.

Toyota predstaví v Ženeve tiež najnovší výsledok svojho výskumu v oblasti prepravy v mestách: prototyp Plug-in Hybrid a dve vývojové štúdie. Prvou je Toyota 1/X Plug-in Hybrid v kombinácii s technológiou FFV (Flexible Fuel Vehicle, čo je automobil schopný spaľovať bioalkohol), druhou štúdia i-Real predstavujúca výsledok výskumu v oblasti osobnej mobility.

Bližšie podrobnosti a podrobnejšie technické údaje o pripravovaných automobiloch zverejní Toyota začiatkom marca na autosalóne v Ženeve.

Autor: J. Goldberger
Foto: Toyota
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.