Trieda A: radikálny nástupca

Štvrtok, 28 apríl 2011

Tretia generácia doteraz najmenšieho modelu s trojcípou hviezdou sa zmení od základu. Napovedá tomu koncept predstavený na autosalóne v Šanghaji. Mercedes-Benz A Concept sa tu predstavil ako trojdverový hatchback s elegantnou aerodynamicky tvarovanou karosériou. Sériový model by mal byť konkurenciou pre BMW 1 a Audi A3.

Mercedes-Benz A Concept
Concept A od Mercedesu je nositeľom nového dizajnového jazyka rodinných kompaktov

Aj keď v Číne uvedený Mercedes-Benz A Concept je len štúdiou, veľa napovedá o budúcom sériovom modeli. Bude mať určite radikálny dizajn na novej platforme MFA , na ktorom zaujmú najmä výrazné línie karosérie. Karosériu charakterizujú dlhá kapota motora, nízka silueta, malá výška okien a výborná aerodynamika.

Výber motorov bude mať základ zo súčasnej ponuky benzínových i dieselových štvorvalcov radu C, ktoré budú uložené naprieč. Už koncept upútava výkonným benzínovým dvojlitrom, ktorý svojich 210 koní bude posielať na kolesá prednej nápravy prostredníctvom dvojspojkovej prevodovky. Slabšia benzínová jednotka bude disponovať výkonom okolo 150 koní. Mercedes uvažuje aj o jednotke AMG, ktorá by mala mať pridané preplňovanie a zvýšený výkon.

Mercedes-Benz A Concept
Koncept upútal v Šanghaji dizajnom, aerodynamikou a výkonným motorom pod kapotou

Chýbať nebude ani systém výstrahy pred hroziacou kolíziou na báze radaru s adaptívnym asistentom brzdenia, novinka prvýkrát zavedená v kompaktnej triede. V prípade nepozornosti vizuálne aj akusticky upozorní vodiča na hroziace nebezpečenstvo a pripraví asistenta brzdenia na intenzívne brzdenie. K brzdeniu dôjde, len čo vodič rázne stlačí brzdový pedál.

Dojem z vozidla umocňujú inovatívne vysokovýkonné svetlomety s diódami LED. Pre denné osvetlenie je vyčlenených 90 prvkov zo sklenených vlákien v hliníkových objímkach usporiadaných v svetlomete v tvare krídla. Prístrojová doska má tvar krídla lietadla a je potiahnutá priesvitnou elastickou tkaninou. Vzduchové dýzy v prístrojovej doske pripomínajú hnacie jednotky prúdového lietadla.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.