Trieda A: radikálny nástupca

Štvrtok, 28 apríl 2011

Tretia generácia doteraz najmenšieho modelu s trojcípou hviezdou sa zmení od základu. Napovedá tomu koncept predstavený na autosalóne v Šanghaji. Mercedes-Benz A Concept sa tu predstavil ako trojdverový hatchback s elegantnou aerodynamicky tvarovanou karosériou. Sériový model by mal byť konkurenciou pre BMW 1 a Audi A3.

Mercedes-Benz A Concept
Concept A od Mercedesu je nositeľom nového dizajnového jazyka rodinných kompaktov

Aj keď v Číne uvedený Mercedes-Benz A Concept je len štúdiou, veľa napovedá o budúcom sériovom modeli. Bude mať určite radikálny dizajn na novej platforme MFA , na ktorom zaujmú najmä výrazné línie karosérie. Karosériu charakterizujú dlhá kapota motora, nízka silueta, malá výška okien a výborná aerodynamika.

Výber motorov bude mať základ zo súčasnej ponuky benzínových i dieselových štvorvalcov radu C, ktoré budú uložené naprieč. Už koncept upútava výkonným benzínovým dvojlitrom, ktorý svojich 210 koní bude posielať na kolesá prednej nápravy prostredníctvom dvojspojkovej prevodovky. Slabšia benzínová jednotka bude disponovať výkonom okolo 150 koní. Mercedes uvažuje aj o jednotke AMG, ktorá by mala mať pridané preplňovanie a zvýšený výkon.

Mercedes-Benz A Concept
Koncept upútal v Šanghaji dizajnom, aerodynamikou a výkonným motorom pod kapotou

Chýbať nebude ani systém výstrahy pred hroziacou kolíziou na báze radaru s adaptívnym asistentom brzdenia, novinka prvýkrát zavedená v kompaktnej triede. V prípade nepozornosti vizuálne aj akusticky upozorní vodiča na hroziace nebezpečenstvo a pripraví asistenta brzdenia na intenzívne brzdenie. K brzdeniu dôjde, len čo vodič rázne stlačí brzdový pedál.

Dojem z vozidla umocňujú inovatívne vysokovýkonné svetlomety s diódami LED. Pre denné osvetlenie je vyčlenených 90 prvkov zo sklenených vlákien v hliníkových objímkach usporiadaných v svetlomete v tvare krídla. Prístrojová doska má tvar krídla lietadla a je potiahnutá priesvitnou elastickou tkaninou. Vzduchové dýzy v prístrojovej doske pripomínajú hnacie jednotky prúdového lietadla.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.