Trieda A: radikálny nástupca

Štvrtok, 28 apríl 2011

Tretia generácia doteraz najmenšieho modelu s trojcípou hviezdou sa zmení od základu. Napovedá tomu koncept predstavený na autosalóne v Šanghaji. Mercedes-Benz A Concept sa tu predstavil ako trojdverový hatchback s elegantnou aerodynamicky tvarovanou karosériou. Sériový model by mal byť konkurenciou pre BMW 1 a Audi A3.

Mercedes-Benz A Concept
Concept A od Mercedesu je nositeľom nového dizajnového jazyka rodinných kompaktov

Aj keď v Číne uvedený Mercedes-Benz A Concept je len štúdiou, veľa napovedá o budúcom sériovom modeli. Bude mať určite radikálny dizajn na novej platforme MFA , na ktorom zaujmú najmä výrazné línie karosérie. Karosériu charakterizujú dlhá kapota motora, nízka silueta, malá výška okien a výborná aerodynamika.

Výber motorov bude mať základ zo súčasnej ponuky benzínových i dieselových štvorvalcov radu C, ktoré budú uložené naprieč. Už koncept upútava výkonným benzínovým dvojlitrom, ktorý svojich 210 koní bude posielať na kolesá prednej nápravy prostredníctvom dvojspojkovej prevodovky. Slabšia benzínová jednotka bude disponovať výkonom okolo 150 koní. Mercedes uvažuje aj o jednotke AMG, ktorá by mala mať pridané preplňovanie a zvýšený výkon.

Mercedes-Benz A Concept
Koncept upútal v Šanghaji dizajnom, aerodynamikou a výkonným motorom pod kapotou

Chýbať nebude ani systém výstrahy pred hroziacou kolíziou na báze radaru s adaptívnym asistentom brzdenia, novinka prvýkrát zavedená v kompaktnej triede. V prípade nepozornosti vizuálne aj akusticky upozorní vodiča na hroziace nebezpečenstvo a pripraví asistenta brzdenia na intenzívne brzdenie. K brzdeniu dôjde, len čo vodič rázne stlačí brzdový pedál.

Dojem z vozidla umocňujú inovatívne vysokovýkonné svetlomety s diódami LED. Pre denné osvetlenie je vyčlenených 90 prvkov zo sklenených vlákien v hliníkových objímkach usporiadaných v svetlomete v tvare krídla. Prístrojová doska má tvar krídla lietadla a je potiahnutá priesvitnou elastickou tkaninou. Vzduchové dýzy v prístrojovej doske pripomínajú hnacie jednotky prúdového lietadla.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.