Už aj Kia Sportage na Slovensku

Streda, 16 júl 2008

V závode Kia Motors Slovakia pri Žiline spustili výrobu modernizovanej Kia Sportage modelový rok 2009. Jej európsky predaj sa začal práve na slovenskom trhu.

Kia Sportage Kia Sportage

Dizajnové zmeny sú tak na exteriéri ako aj v interiéri. Moderná, agresívna maska s výraznou športovou tvárou dostala novú podobu. Oblé krivky vystriedali moderné čistejšie línie, čím nový automobil pôsobí dynamickejšie a mohutnejšie. Potenciálni záujemcovia ocenia kvalitné materiály a značnú variabilitu vnútorného priestoru. Model Sportage by si naďalej rád udržal pozíciu najpredávanejšieho modelu v segmente SUV na Slovensku, tak ako tomu bolo v prvom polroku 2008.

Predný nárazník získal agresívnejší, športovejší tvar s priestorom pre hmlové svetlá. Inovované predné svetlomety s integrovanými smerovými svetlami a zmenené usporiadanie zadných skupinových svetiel umocňujú nový vzhľad modelu Sportage. Oválny kryt chladiča je doplnený o druhý horizontálny chrómový pás. Novým dizajnovým prvkom sú dvojdielne nárazníky so spodným plastovým krytom, ktoré dotvárajú mohutný výraz Kia Sportage a prispievajú k zníženiu nákladov na opravu v prípade nehody. Zadná časť vozidla bola tiež upravená o nový nárazník. Na Slovensku vyrábané SUV má obuté 17palcové disky kolies s pneumatikami 235/55R17, ktoré sú štandardom pre všetky motorové verzie vo vyššej výbave EX.

Ponuka pohonných jednotiek sa začína moderným dvojlitrovým benzínovým motorom s variabilným časovaním ventilov, ktorý sa kombinuje s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Naftový dvojliter CRDi s variabilnou geometriou lopatiek turbodúchadla a technológiou vysokotlakového vstrekovania common-rail má výkon 150 koní a v ponuke je kombinovaný s modernou manuálnou 6-stupňovou prevodovkou, na želanie tiež so 4-stupňovým automatom. Top ponukou je benzínový V6 s objemom 2,7 litra a výkonom 175 koní, ktorý sa na Slovensku predáva výhradne so 4-stupňovou automatickou prevodovkou. Sofistikovaný elektronický systém, ktorý kontroluje systém pohonu 4x4, resp. 4x2.

Kia Sportage Kia Sportage

V bohatej ponuke výbavy už v štandarde sú disky kolies z ľahkej zliatiny, predné svetlomety do hmly, klimatizácia, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním a alarmom, kompletná elektrická výbava okien a zrkadiel, výkonný audio systém Kia s CD/MP3 prehrávačom a USB portom, palubný počítač, kožou potiahnutý volant a radiaca páka, tempomat, dvojica airbagov, kotúčové brzdy na všetkých kolesách a mnoho ďalších doplnkov. Zákazník si môže rozšíriť výbavu aj o integrovaný CD menič, Premium Brown Packet, kožené čalúnenie sedadiel či elektronicky ovládané strešné okno.

Napriek mnohým inováciám je modernizovaný model Sportage v ponuke za nezmenenú cenu. Základná verzia s dvojlitrovým benzínovým pohonom a výkonom 142 koní s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou je v ponuke už od 644 700 korún. Prvé slovenské SUV je k dispozícii aj vo verzii N1, v tomto vyhotovení však iba ako 4-miestne s deliacou mriežkou a ochrannými fóliami na zadných bočných oknách. Na slovenskú Kiu Sportage sa vzťahuje aj veľkorysá 7-ročná záruka alebo 150 000 km, prvé tri roky bez obmedzenia kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.
Goodyear-Eagle-F1-SuperSport
Nové pneumatiky Eagle F1 SuperSport spoločnosti Goodyear obsadili prvé miesto v teste veľmi vysoko výkonných pneumatík Ultra Ultra High Performance. Test sa konal na skúšobnom okruhu spoločnosti Continental v texaskom Uvalde. Hodnotili sa pneumatiky ôsmich rôznych výrobcov, vrátane značiek Continental a Michelin na vozidle BMW M2 s pneumatikami rozmeru 245/35 R19 na prednej náprave a 265/35 R19 vzadu. Pokrýval všetky hlavné disciplíny obvyklé v testoch pneumatík, vrátane hodnotenia ovládateľnosti za sucha i mokra, brzdných vlastností na suchom i mokrom povrchu, sklonu k aquaplaningu, valivého odporu, hlučnosti a pohodlia pre vodiča.