Už aj Kia Sportage na Slovensku

Streda, 16 júl 2008

V závode Kia Motors Slovakia pri Žiline spustili výrobu modernizovanej Kia Sportage modelový rok 2009. Jej európsky predaj sa začal práve na slovenskom trhu.

Kia Sportage Kia Sportage

Dizajnové zmeny sú tak na exteriéri ako aj v interiéri. Moderná, agresívna maska s výraznou športovou tvárou dostala novú podobu. Oblé krivky vystriedali moderné čistejšie línie, čím nový automobil pôsobí dynamickejšie a mohutnejšie. Potenciálni záujemcovia ocenia kvalitné materiály a značnú variabilitu vnútorného priestoru. Model Sportage by si naďalej rád udržal pozíciu najpredávanejšieho modelu v segmente SUV na Slovensku, tak ako tomu bolo v prvom polroku 2008.

Predný nárazník získal agresívnejší, športovejší tvar s priestorom pre hmlové svetlá. Inovované predné svetlomety s integrovanými smerovými svetlami a zmenené usporiadanie zadných skupinových svetiel umocňujú nový vzhľad modelu Sportage. Oválny kryt chladiča je doplnený o druhý horizontálny chrómový pás. Novým dizajnovým prvkom sú dvojdielne nárazníky so spodným plastovým krytom, ktoré dotvárajú mohutný výraz Kia Sportage a prispievajú k zníženiu nákladov na opravu v prípade nehody. Zadná časť vozidla bola tiež upravená o nový nárazník. Na Slovensku vyrábané SUV má obuté 17palcové disky kolies s pneumatikami 235/55R17, ktoré sú štandardom pre všetky motorové verzie vo vyššej výbave EX.

Ponuka pohonných jednotiek sa začína moderným dvojlitrovým benzínovým motorom s variabilným časovaním ventilov, ktorý sa kombinuje s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Naftový dvojliter CRDi s variabilnou geometriou lopatiek turbodúchadla a technológiou vysokotlakového vstrekovania common-rail má výkon 150 koní a v ponuke je kombinovaný s modernou manuálnou 6-stupňovou prevodovkou, na želanie tiež so 4-stupňovým automatom. Top ponukou je benzínový V6 s objemom 2,7 litra a výkonom 175 koní, ktorý sa na Slovensku predáva výhradne so 4-stupňovou automatickou prevodovkou. Sofistikovaný elektronický systém, ktorý kontroluje systém pohonu 4x4, resp. 4x2.

Kia Sportage Kia Sportage

V bohatej ponuke výbavy už v štandarde sú disky kolies z ľahkej zliatiny, predné svetlomety do hmly, klimatizácia, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním a alarmom, kompletná elektrická výbava okien a zrkadiel, výkonný audio systém Kia s CD/MP3 prehrávačom a USB portom, palubný počítač, kožou potiahnutý volant a radiaca páka, tempomat, dvojica airbagov, kotúčové brzdy na všetkých kolesách a mnoho ďalších doplnkov. Zákazník si môže rozšíriť výbavu aj o integrovaný CD menič, Premium Brown Packet, kožené čalúnenie sedadiel či elektronicky ovládané strešné okno.

Napriek mnohým inováciám je modernizovaný model Sportage v ponuke za nezmenenú cenu. Základná verzia s dvojlitrovým benzínovým pohonom a výkonom 142 koní s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou je v ponuke už od 644 700 korún. Prvé slovenské SUV je k dispozícii aj vo verzii N1, v tomto vyhotovení však iba ako 4-miestne s deliacou mriežkou a ochrannými fóliami na zadných bočných oknách. Na slovenskú Kiu Sportage sa vzťahuje aj veľkorysá 7-ročná záruka alebo 150 000 km, prvé tri roky bez obmedzenia kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.