Už aj Kia Sportage na Slovensku

Streda, 16 júl 2008

V závode Kia Motors Slovakia pri Žiline spustili výrobu modernizovanej Kia Sportage modelový rok 2009. Jej európsky predaj sa začal práve na slovenskom trhu.

Kia Sportage Kia Sportage

Dizajnové zmeny sú tak na exteriéri ako aj v interiéri. Moderná, agresívna maska s výraznou športovou tvárou dostala novú podobu. Oblé krivky vystriedali moderné čistejšie línie, čím nový automobil pôsobí dynamickejšie a mohutnejšie. Potenciálni záujemcovia ocenia kvalitné materiály a značnú variabilitu vnútorného priestoru. Model Sportage by si naďalej rád udržal pozíciu najpredávanejšieho modelu v segmente SUV na Slovensku, tak ako tomu bolo v prvom polroku 2008.

Predný nárazník získal agresívnejší, športovejší tvar s priestorom pre hmlové svetlá. Inovované predné svetlomety s integrovanými smerovými svetlami a zmenené usporiadanie zadných skupinových svetiel umocňujú nový vzhľad modelu Sportage. Oválny kryt chladiča je doplnený o druhý horizontálny chrómový pás. Novým dizajnovým prvkom sú dvojdielne nárazníky so spodným plastovým krytom, ktoré dotvárajú mohutný výraz Kia Sportage a prispievajú k zníženiu nákladov na opravu v prípade nehody. Zadná časť vozidla bola tiež upravená o nový nárazník. Na Slovensku vyrábané SUV má obuté 17palcové disky kolies s pneumatikami 235/55R17, ktoré sú štandardom pre všetky motorové verzie vo vyššej výbave EX.

Ponuka pohonných jednotiek sa začína moderným dvojlitrovým benzínovým motorom s variabilným časovaním ventilov, ktorý sa kombinuje s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou. Naftový dvojliter CRDi s variabilnou geometriou lopatiek turbodúchadla a technológiou vysokotlakového vstrekovania common-rail má výkon 150 koní a v ponuke je kombinovaný s modernou manuálnou 6-stupňovou prevodovkou, na želanie tiež so 4-stupňovým automatom. Top ponukou je benzínový V6 s objemom 2,7 litra a výkonom 175 koní, ktorý sa na Slovensku predáva výhradne so 4-stupňovou automatickou prevodovkou. Sofistikovaný elektronický systém, ktorý kontroluje systém pohonu 4x4, resp. 4x2.

Kia Sportage Kia Sportage

V bohatej ponuke výbavy už v štandarde sú disky kolies z ľahkej zliatiny, predné svetlomety do hmly, klimatizácia, centrálne zamykanie s diaľkovým ovládaním a alarmom, kompletná elektrická výbava okien a zrkadiel, výkonný audio systém Kia s CD/MP3 prehrávačom a USB portom, palubný počítač, kožou potiahnutý volant a radiaca páka, tempomat, dvojica airbagov, kotúčové brzdy na všetkých kolesách a mnoho ďalších doplnkov. Zákazník si môže rozšíriť výbavu aj o integrovaný CD menič, Premium Brown Packet, kožené čalúnenie sedadiel či elektronicky ovládané strešné okno.

Napriek mnohým inováciám je modernizovaný model Sportage v ponuke za nezmenenú cenu. Základná verzia s dvojlitrovým benzínovým pohonom a výkonom 142 koní s 5-stupňovou manuálnou prevodovkou je v ponuke už od 644 700 korún. Prvé slovenské SUV je k dispozícii aj vo verzii N1, v tomto vyhotovení však iba ako 4-miestne s deliacou mriežkou a ochrannými fóliami na zadných bočných oknách. Na slovenskú Kiu Sportage sa vzťahuje aj veľkorysá 7-ročná záruka alebo 150 000 km, prvé tri roky bez obmedzenia kilometrov.

Autor: J. Goldberger
Foto: Kia
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.