V britskom Oxforde vyrobili posledné Mini II

Utorok, 03 december 2013

V britskom závode v Oxforde sa skončila výroba trojdverového hatchbacku Mini druhej generácie. Jeho miesto zaujme nová generácia trojdverového Mini Hatch, ktorá sa len prednedávnom predstavila a do predaja príde na jar budúceho roka, najprv vo Veľkej Británii.

Mini
Mini novej generácie mal slávnostnú svetovú premiéru vo výrobnom závode v Oxforde

Približne za sedem rokov, v rokoch 2006 až 2013, sa súčasnej generácie Mini vyrobilo 1.041.412 exemplárov súčasných modelov. Spolu s prvou generáciou novodobého Mini, ktorá sa začala v roku 2001 a skončila v roku 2006, sa ich vyrobilo 1.863.289. Aj keď sa výroba trojdverového Mini hatchback skončila, produkcia odvodených modelov pokračuje ďalej.

V modernom britskom závode sa od roku 2001 vyprodukovalo spolu viac než 2,4 milióna vozidiel Mini. Až 14 % všetkých automobilov vyrobených vo Veľkej Británii nesie značku Mini, a rovnakých štrnásť percent nových áut vyvezených z "ostrovov" bolo značky Mini.

Práve odchádzajúce Mini bolo tou značkou, ktorá sa podieľala na predstavení turbomotorov a zdokonalení zavesenia kolies, ktoré upevnili renomé značky Mini svojou neobyčajnou dynamikou jazdy a jazdnými vlastnosťami. Vďaka zavedeniu súboru technológií s označením Minimalism zákazníkom navyše ponúkol nielen hospodárnejšiu prevádzku, ale aj väčší výkon.

Po prvý raz sa u Mini predstavila aj aplikácia Mini Connected, ktorá stanovuje nové štandardy pre informačno-zábavné systémy a možnosti prepojenia vo svojom segmente. Tento model zároveň ešte rozšíril výnimočný a jedinečný program spoločnosti Mini na prispôsobenie a personalizáciu vozidiel – od zákazkových úprav strechy až po farebné svety interiérov, ktoré sa stali synonymom značky Mini.

Nový model Mini Hatch sa na trhu vo Veľkej Británii predstaví na jar 2014. So zreteľne sviežejším vzhľadom a dokonalejší. Nový Mini bude mať v sebe výrazne vylepšené technológie, efektívnejší motor a uplatnenie výkonu, ako aj vyššiu dynamiku jazdy, kvalitu a viac personalizácie.

Podľa zahraničných prameňov tretej generácii Mini pribudnú nové karosárske verzie. Má ich byť spolu až desať a jedným z nich má byť aj päťdverový hatchback.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mini
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.