V britskom Oxforde vyrobili posledné Mini II

Utorok, 03 december 2013

V britskom závode v Oxforde sa skončila výroba trojdverového hatchbacku Mini druhej generácie. Jeho miesto zaujme nová generácia trojdverového Mini Hatch, ktorá sa len prednedávnom predstavila a do predaja príde na jar budúceho roka, najprv vo Veľkej Británii.

Mini
Mini novej generácie mal slávnostnú svetovú premiéru vo výrobnom závode v Oxforde

Približne za sedem rokov, v rokoch 2006 až 2013, sa súčasnej generácie Mini vyrobilo 1.041.412 exemplárov súčasných modelov. Spolu s prvou generáciou novodobého Mini, ktorá sa začala v roku 2001 a skončila v roku 2006, sa ich vyrobilo 1.863.289. Aj keď sa výroba trojdverového Mini hatchback skončila, produkcia odvodených modelov pokračuje ďalej.

V modernom britskom závode sa od roku 2001 vyprodukovalo spolu viac než 2,4 milióna vozidiel Mini. Až 14 % všetkých automobilov vyrobených vo Veľkej Británii nesie značku Mini, a rovnakých štrnásť percent nových áut vyvezených z "ostrovov" bolo značky Mini.

Práve odchádzajúce Mini bolo tou značkou, ktorá sa podieľala na predstavení turbomotorov a zdokonalení zavesenia kolies, ktoré upevnili renomé značky Mini svojou neobyčajnou dynamikou jazdy a jazdnými vlastnosťami. Vďaka zavedeniu súboru technológií s označením Minimalism zákazníkom navyše ponúkol nielen hospodárnejšiu prevádzku, ale aj väčší výkon.

Po prvý raz sa u Mini predstavila aj aplikácia Mini Connected, ktorá stanovuje nové štandardy pre informačno-zábavné systémy a možnosti prepojenia vo svojom segmente. Tento model zároveň ešte rozšíril výnimočný a jedinečný program spoločnosti Mini na prispôsobenie a personalizáciu vozidiel – od zákazkových úprav strechy až po farebné svety interiérov, ktoré sa stali synonymom značky Mini.

Nový model Mini Hatch sa na trhu vo Veľkej Británii predstaví na jar 2014. So zreteľne sviežejším vzhľadom a dokonalejší. Nový Mini bude mať v sebe výrazne vylepšené technológie, efektívnejší motor a uplatnenie výkonu, ako aj vyššiu dynamiku jazdy, kvalitu a viac personalizácie.

Podľa zahraničných prameňov tretej generácii Mini pribudnú nové karosárske verzie. Má ich byť spolu až desať a jedným z nich má byť aj päťdverový hatchback.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mini
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.