Vision One-Eleven ako interpretácia ikony Mercedesa zo 70. rokov

Nedeľa, 02 júl 2023

Nový Mercedes-Benz Vision One-Eleven predstavuje štúdiu športového vozidla, ktorá kombinuje dynamickú reč tvarov s inovatívnou plne elektrickou technológiou pohonu.

1-Merc-Vision-One-Eleven
Mercedes-Benz Vision One-Eleven, štúdia športového vozidla s pone elektrickou technológiou pohonu

Mercedes-Benz Vision One-Eleven je nová štúdia so superšportovou siluetou, ktorá sleduje dôsledne implementovaný dizajn s jedným oblúkom v typickom štýle značky Mercedes 21. storočia. Zdokonalený dizajn ikonického luxusu má podčiarkovať postavenie značky Mercedes-Benz.

Medzi najzaujímavejšie technické prvky štúdie patrí mimoriadne výkonný a zároveň vysoko efektívny motor s axiálnym tokom. Motor bol vyvinutý anglickým špecialistom na elektromotory YASA Limited , ktorý je od júla 2021 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Mercedes-Benz AG.

Mercedes-Benz Vision One-Eleven nadväzuje na tradíciu legendárnych experimentálnych vozidiel C111 zo 60. a 70. rokov minulého storočia. Vozidlá konštrukčného radu C 111 slúžili na testovanie vtedy nových Wankelových a turbodieselových motorov a tiež ako testovacie vozidlá na plastové karosérie.

Mimoriadne dynamické a zároveň aerodynamické športové vozidlá Mercedes s motorom v uprostred boli svojho času považované za dizajnové ikony. Napríklad model C 111 aj vďaka výrazným krídlovým dverám a nápadnému oranžovo-čiernemu laku.

Srdcom kompaktného a mimoriadne efektívneho hnacieho ústrojenstva je inovatívny špičkový elektromotor s axiálnym tokom YASA. Ponúka výkonnostný potenciál aký poznáme z motoristickému športu. Vďaka tomu je motor YASA ideálny pre vysokovýkonné elektricky poháňané vozidlá.

Nový motor v kombinácii s kvapalinou chladeným akumulátorom s okrúhlymi článkami sú inšpirované z formuly 1. Štúdia Vision One‑Eleven je dôkazom širokého výkonového spektra komplexnej vývojovej stratégie Mercedesa pre elektrický pohon.

Štúdia so siluetou vysokou iba 1170 mm má skulpturálny vzhľad. To dokonale ladí s medeno-oranžovým lakom alubeam. Markantný farebný odtieň niekdajšieho modelu C 111 je nezameniteľnou inšpiráciou. Lak vozidla Vision One-Eleven má oveľa výraznejší farebný odtieň ako C 111 a mení sa v závislosti od dopadu svetla. Stelesňuje kvalitu i extravaganciu.

Štúdia Vision One-Eleven spája dve rozdielne vozidlá: v režime Preteky so vzpriameným operadlom sa interiér s kompaktným dotykovým displejom orientovaným na vodiča stáva autom na jazdenie. V režime Luxusného salónika sú sedadlá plne integrované do interiérovej skulptúry, ktorá spája prahy, stredový tunel a batožinový priestor do jedného celku.

Kontrast k modernému interiéru tvorí plochý pixelový displej, ktorý sa tiahne po celej šírke palubnej dosky a preberá tvar dvoch svetelných pásov vpredu a vzadu. Zobrazené informácie, ako napríklad aktuálna rýchlosť jazdy, pôsobia veľmi nápadne.

Sedadlá sú v jednej rovine s podlahou interiéru. Na prvý pohľad pripomínajú škrupiny sedadiel pretekárskych vozidiel formuly 1. Oranžové štvorbodové bezpečnostné pásy s leštenými prackami vo vysokom lesku zdôrazňujú športový charakter.

Budúca generácia motorov YASA s axiálnym tokom sa bude vyrábať v závode Mercedes-Benz v Berlíne-Marienfelde. Motory vyrábané v tomto závode tvoria jadro budúcich pohonných jednotiek v športovom segmente.

1-Merc-Vision-One-Eleven 2-Merc-Vision-One-Eleven 3-Merc-Vision-One-Eleven
Autor: J. Goldberger, Zdroj: Mercedes-Benz
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.