Vision One-Eleven ako interpretácia ikony Mercedesa zo 70. rokov

Nedeľa, 02 júl 2023

Nový Mercedes-Benz Vision One-Eleven predstavuje štúdiu športového vozidla, ktorá kombinuje dynamickú reč tvarov s inovatívnou plne elektrickou technológiou pohonu.

1-Merc-Vision-One-Eleven
Mercedes-Benz Vision One-Eleven, štúdia športového vozidla s pone elektrickou technológiou pohonu

Mercedes-Benz Vision One-Eleven je nová štúdia so superšportovou siluetou, ktorá sleduje dôsledne implementovaný dizajn s jedným oblúkom v typickom štýle značky Mercedes 21. storočia. Zdokonalený dizajn ikonického luxusu má podčiarkovať postavenie značky Mercedes-Benz.

Medzi najzaujímavejšie technické prvky štúdie patrí mimoriadne výkonný a zároveň vysoko efektívny motor s axiálnym tokom. Motor bol vyvinutý anglickým špecialistom na elektromotory YASA Limited , ktorý je od júla 2021 100-percentnou dcérskou spoločnosťou Mercedes-Benz AG.

Mercedes-Benz Vision One-Eleven nadväzuje na tradíciu legendárnych experimentálnych vozidiel C111 zo 60. a 70. rokov minulého storočia. Vozidlá konštrukčného radu C 111 slúžili na testovanie vtedy nových Wankelových a turbodieselových motorov a tiež ako testovacie vozidlá na plastové karosérie.

Mimoriadne dynamické a zároveň aerodynamické športové vozidlá Mercedes s motorom v uprostred boli svojho času považované za dizajnové ikony. Napríklad model C 111 aj vďaka výrazným krídlovým dverám a nápadnému oranžovo-čiernemu laku.

Srdcom kompaktného a mimoriadne efektívneho hnacieho ústrojenstva je inovatívny špičkový elektromotor s axiálnym tokom YASA. Ponúka výkonnostný potenciál aký poznáme z motoristickému športu. Vďaka tomu je motor YASA ideálny pre vysokovýkonné elektricky poháňané vozidlá.

Nový motor v kombinácii s kvapalinou chladeným akumulátorom s okrúhlymi článkami sú inšpirované z formuly 1. Štúdia Vision One‑Eleven je dôkazom širokého výkonového spektra komplexnej vývojovej stratégie Mercedesa pre elektrický pohon.

Štúdia so siluetou vysokou iba 1170 mm má skulpturálny vzhľad. To dokonale ladí s medeno-oranžovým lakom alubeam. Markantný farebný odtieň niekdajšieho modelu C 111 je nezameniteľnou inšpiráciou. Lak vozidla Vision One-Eleven má oveľa výraznejší farebný odtieň ako C 111 a mení sa v závislosti od dopadu svetla. Stelesňuje kvalitu i extravaganciu.

Štúdia Vision One-Eleven spája dve rozdielne vozidlá: v režime Preteky so vzpriameným operadlom sa interiér s kompaktným dotykovým displejom orientovaným na vodiča stáva autom na jazdenie. V režime Luxusného salónika sú sedadlá plne integrované do interiérovej skulptúry, ktorá spája prahy, stredový tunel a batožinový priestor do jedného celku.

Kontrast k modernému interiéru tvorí plochý pixelový displej, ktorý sa tiahne po celej šírke palubnej dosky a preberá tvar dvoch svetelných pásov vpredu a vzadu. Zobrazené informácie, ako napríklad aktuálna rýchlosť jazdy, pôsobia veľmi nápadne.

Sedadlá sú v jednej rovine s podlahou interiéru. Na prvý pohľad pripomínajú škrupiny sedadiel pretekárskych vozidiel formuly 1. Oranžové štvorbodové bezpečnostné pásy s leštenými prackami vo vysokom lesku zdôrazňujú športový charakter.

Budúca generácia motorov YASA s axiálnym tokom sa bude vyrábať v závode Mercedes-Benz v Berlíne-Marienfelde. Motory vyrábané v tomto závode tvoria jadro budúcich pohonných jednotiek v športovom segmente.

1-Merc-Vision-One-Eleven 2-Merc-Vision-One-Eleven 3-Merc-Vision-One-Eleven
Autor: J. Goldberger, Zdroj: Mercedes-Benz
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.