Volkswagen odhalil elektrickú limuzínu ID.7

Piatok, 06 január 2023

Volkswagen predstavil na práve prebiehajúcom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas (od 5. do 8. januára) maskovaný elektrický model ID.7. Svetová premiéra nemeckej novinky, ktorá nadväzuje na koncept ID.Aero, je naplánovaná na druhý štvrťrok tohto roku.

1-VW-ID.7
Elektrická limuzína ID.7 predstavená v Las Vegas má maskovanie špeciálnymi vrstvami laku pomocou elektroluminiscencie

Novinku ID.7 vystavuje na veľtrhu v Las Vegas americká odnož Volkswagenu. Elektrický model poskytuje náhľad na ďalší model rodiny ID. Nová elektrická limuzína má mať dojazd na jedno nabitie do 700 kilometrov. Je po ID.4 ďalším globálnym elektrickým modelom značky Volkswagen a bude sa predávať na troch kontinentoch.

Vystavovaný ID.7 má špeciálne maskovanie pomocou elektroluminiscencie. Funguje to tak, že na ploche karosérie je spolu 22 rôznych plôch s viacerými špeciálnymi vrstvami laku, ktoré sú individuálne napájané. Tým vzniká elektroluminiscenčný efekt a tak sa vytvárajú zaujímavé svetelné efekty.

Jedinečná technológia s viacvrstvovým lakovaním tak umožňuje rozsvietiť určité časti karosérie. Funguje interaktívne a symbolizuje ďalší krok digitalizácie budúceho špičkového modelu radu ID.

Nový ID.7 využíva modulárnu koncernovú stavebnicu elektromobility MEB, na ktorej stoja všetky elektrické modely VW, Škoda alebo Seat. Výhodou ID.7 sú krátke previsy karosérie s plochou podlahou bez stredového tunela, pričom rázvor ID.7 dlhý až 2,97 metra umožňuje vytvoriť zvlášť priestrannú kabínu. Poskytuje tak svojej posádke veľkorysý priestor na úrovni luxusnej limuzíny.

Od prvého exempláru ID.3v septembri 2020 dodal Volkswagen zákazníkom na celom svete 500 000 automobilov radu ID. Nový ID.7 je už šiestym modelom radu ID. Limuzínou ID.7 rozširuje Volkswagen svoj elektrický modelový rad o ďalší model radu ID, tentoraz do segmentu vyššej strednej triedy.

Novinka Volkswagenu ponúkne okrem iných vychytávok novú koncepciu klimatizácie s inteligentnými mriežkami. Keď ID.7 rozozná podľa elektronického kľúča približujúceho sa vodiča, počas horúcich letných dní spustí klimatizáciu, za chladných dní kúrenie, a to skôr ako vodič vstúpi do kabíny. Novo koncipované mriežky Smart Air Vents usmerňujú prúd vzduchu a dynamicky kmitajú, aby sa dodávaný vzduch rozdelil po kabíne.

Thomas Schäfer, predseda predstavenstva Volkswagenu: "Novým modelom ID.7 dopĺňame naše portfólio elektrických modelov vo vyššom segmente. Limuzína poskytuje špičkovú techniku a kvalitu. ID.7 je jedným z desiatich nových modelov, ktoré uvedieme na trh do roku 2026. Našim cieľom je mať v každom segmente vhodnú ponuku pre našich zákazníkov."

Elektrická limuzína sa bude predávať na troch hlavných svetových trhoch, a to v Číne, Európe a Severnej Amerike. Pre európsky trh sa ID.7 bude vyrábať v závode Emden značky Volkswagen a bude druhým modelom na báze MEB vyrábaným v tomto nemeckom závode.

1-VW-ID.7 2-VW-ID.7 3-VW-ID.7
Autor: J. Goldberger
Foto: Volkswagen
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.