Volkswagen odhalil elektrickú limuzínu ID.7

Piatok, 06 január 2023

Volkswagen predstavil na práve prebiehajúcom veľtrhu spotrebnej elektroniky CES v Las Vegas (od 5. do 8. januára) maskovaný elektrický model ID.7. Svetová premiéra nemeckej novinky, ktorá nadväzuje na koncept ID.Aero, je naplánovaná na druhý štvrťrok tohto roku.

1-VW-ID.7
Elektrická limuzína ID.7 predstavená v Las Vegas má maskovanie špeciálnymi vrstvami laku pomocou elektroluminiscencie

Novinku ID.7 vystavuje na veľtrhu v Las Vegas americká odnož Volkswagenu. Elektrický model poskytuje náhľad na ďalší model rodiny ID. Nová elektrická limuzína má mať dojazd na jedno nabitie do 700 kilometrov. Je po ID.4 ďalším globálnym elektrickým modelom značky Volkswagen a bude sa predávať na troch kontinentoch.

Vystavovaný ID.7 má špeciálne maskovanie pomocou elektroluminiscencie. Funguje to tak, že na ploche karosérie je spolu 22 rôznych plôch s viacerými špeciálnymi vrstvami laku, ktoré sú individuálne napájané. Tým vzniká elektroluminiscenčný efekt a tak sa vytvárajú zaujímavé svetelné efekty.

Jedinečná technológia s viacvrstvovým lakovaním tak umožňuje rozsvietiť určité časti karosérie. Funguje interaktívne a symbolizuje ďalší krok digitalizácie budúceho špičkového modelu radu ID.

Nový ID.7 využíva modulárnu koncernovú stavebnicu elektromobility MEB, na ktorej stoja všetky elektrické modely VW, Škoda alebo Seat. Výhodou ID.7 sú krátke previsy karosérie s plochou podlahou bez stredového tunela, pričom rázvor ID.7 dlhý až 2,97 metra umožňuje vytvoriť zvlášť priestrannú kabínu. Poskytuje tak svojej posádke veľkorysý priestor na úrovni luxusnej limuzíny.

Od prvého exempláru ID.3v septembri 2020 dodal Volkswagen zákazníkom na celom svete 500 000 automobilov radu ID. Nový ID.7 je už šiestym modelom radu ID. Limuzínou ID.7 rozširuje Volkswagen svoj elektrický modelový rad o ďalší model radu ID, tentoraz do segmentu vyššej strednej triedy.

Novinka Volkswagenu ponúkne okrem iných vychytávok novú koncepciu klimatizácie s inteligentnými mriežkami. Keď ID.7 rozozná podľa elektronického kľúča približujúceho sa vodiča, počas horúcich letných dní spustí klimatizáciu, za chladných dní kúrenie, a to skôr ako vodič vstúpi do kabíny. Novo koncipované mriežky Smart Air Vents usmerňujú prúd vzduchu a dynamicky kmitajú, aby sa dodávaný vzduch rozdelil po kabíne.

Thomas Schäfer, predseda predstavenstva Volkswagenu: "Novým modelom ID.7 dopĺňame naše portfólio elektrických modelov vo vyššom segmente. Limuzína poskytuje špičkovú techniku a kvalitu. ID.7 je jedným z desiatich nových modelov, ktoré uvedieme na trh do roku 2026. Našim cieľom je mať v každom segmente vhodnú ponuku pre našich zákazníkov."

Elektrická limuzína sa bude predávať na troch hlavných svetových trhoch, a to v Číne, Európe a Severnej Amerike. Pre európsky trh sa ID.7 bude vyrábať v závode Emden značky Volkswagen a bude druhým modelom na báze MEB vyrábaným v tomto nemeckom závode.

1-VW-ID.7 2-VW-ID.7 3-VW-ID.7
Autor: J. Goldberger
Foto: Volkswagen
Pridať komentár
Bleskovky
skoda
Okrúhle výročia sú vždy vhodné na oslavu. Škoda na Slovensku je pripravená osláviť svoju tridsaťročnú prítomnosť na slovenskom trhu a pripravila si u vybraných predajcov po celom Slovensku deň otvorených dverí. Na návštevníkov čaká pestrý program, ako súťaže, testovacie jazdy na modeloch 30 edition, ale aj možnosť vyskúšať si elektrifikované modely najnovších generácií. Ďeň otvorených dverí sa uskutoční v sieti predajcov Škoda počas soboty 1. apríla 2023. Najväčším lákadlom pre návštevníkov okrem príjemného občerstvenia, programov pre celé rodiny a testovacích jázd bude súťaž o dovolenku s elektromobilom Enyaq iV.
1-goodyear-urbanmax
Goodyear uviedol na trh nové pneumatiky pre verejnú osobnú dopravu. Pneumatiky Urbanmax Commuter preklenujú medzeru medzi pneumatikami na diaľkové a mestské použitie. Vyvinuli ich špeciálne pre vozidlá prevádzkované na medzimestských a prímestských spojoch. Pneumatiky Urbanmax Commuter sú pripravené na elektrický pohon, na vozidlá s elektrickým, hybridným aj bežným dieselovým pohonom. To znižuje požiadavky na skladové zásoby prevádzkovateľa, pretože dopravcovia môžu používať rovnaké pneumatiky na všetkých vozidlách bez ohľadu na ich pohon. Pneumatiky spĺňajú najdôležitejšie požiadavky elektrických vozidiel, takže pre dopravcov predstavujú dobré riešenie pri prechode z konvenčného na elektrický pohon.
Martin-Lauer
Na čele marketingového a komunikačného oddelenia českého, slovenského a maďarského zastúpenia výrobcu nákladných vozidiel Scania stojí od januára tohto roku Martin Lauer. Má bohaté skúsenosti z vedúcich pozícií na oddeleniach komunikácie a marketingu. Pracoval okrem iného v spoločnostiach Mercedes-Benz Czech Republic, Škoda Auto, Ogilvy One alebo v Českomoravskej stavebnej sporiteľni. Na pozícii strieda Ondřeja Koubka. Martin Lauer je absolventom pražskej VŠ ekonomickej. Do spoločnosti Scania sa vracia po viac než desiatich rokoch do automotive. V osobe Martina Lauera získala Scania človeka s bohatými skúsenosťami v oblasti marketingu a komunikácie.