Volvo Concept Universe: vesmírne inšpirácie

Pondelok, 09 máj 2011

Čína chcela vidieť nové veľké Volvo, a tak škandinávsky výrobca predstavil na Auto Show v Shanghaji svoju historicky najväčšiu limuzínu Concept Universe, väčšiu ako existujúci model S80. Veľký luxusný sedan s novým dizajnovým jazykom "human-centric" (orientácia na človeka) dáva vyniknúť nádherným líniám klasických modelov Volvo.

Volvo Concept Universe
Luxusný a veľký sedan Concept Universe predstavilo Volvo na autosalóne v Šanghaji

Podľa prezidenta spoločnosti Volvo Stefana Jacobyho "Concept Universe ponúka svetu prvý náhľad na to, čo môžu ľudia očakávať od nášho ďalšieho najväčšieho sedanu." Pozrime sa teda bližšie na vonkajší vzhľad konceptu. Volvo sa aj pri tomto koncepte drží globálnej stratégie: produkty navrhuje podľa potrieb zákazníkov a ich životného štýlu.

Pozoruhodný koncept predstavuje severský pohľad na trojpriestorovú karosériu vyššej strednej triedy. Bočný pohľad ukazuje minimálnu členitosť a čistotu karosérie. Upútajú zjednotené kľučky predných a zadných proti sebe sa otvárajúcich dverí, čierne B-stĺpiky karosérie a špeciálne spätné zrkadlá. Pohľad spredu pôsobí futuristicky. Skvele vyzerajú aj predné svetlomety a mriežka chladiča.

Volvo Concept Universe
Interiér prevažne ručne vyrobený zaujme kontrastom farieb a avantgardným duchom

Elegantná a špecifická je aj zadná časť konceptu Universe. Aj tu panuje jednoduchosť a čistota tvarov. Zvlášť to platí o špecificky tvarovaných zadných koncových svetlách vzájomne prepojených elegantne pôsobiacou tenkou spojnicou, ktorá dodáva dizajnu ucelený vzhľad.

V avantgardnom duchu sa nesie aj interiér. Zaujmú v ňom tvary štyroch samostatných sedadiel, ale aj kombinácia svetlokrémových a tmavosivých farieb. Používateľské rozhranie pre vodiča má intuitívne ovládanie a dotykovú obrazovku. Všetko sa ovláda zo sedadla, ktoré je inšpirované ultrakomfortnými stoličkami. Multifunkčné aplikácie slúžia nielen na ovládanie funkcií konceptu, ale aj navigácie a audio i video systémov.

Volvo Concept Universe
Zadná partia bokov má tvar ako S60, zaujme aj prepojovací pás medzi zadnými svetlami

Bližšie údaje ako rozmery, technické dáta či pohonné jednotky Volvo nezverejnilo, takže je zbytočné o nich čo i len špekulovať. Ani to, kedy by sa sériový model mohol dostať do výroby. A či vôbec? Možné je aj to, že model vychádzajúci z konceptu Universe prezentoval pred domácim publikom čínsky majiteľ Geely len ako ukážku technickej zručnosti automobilky. Ďalšia možnosť: z Conceptu Universe sa vyvinie model špeciálne určený len pre čínsky trh. Veľkosť, komfort a luxus konceptu predstaveného v Šanghaji Číňania totiž priam milujú.

Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe
Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.