Volvo Concept Universe: vesmírne inšpirácie

Pondelok, 09 máj 2011

Čína chcela vidieť nové veľké Volvo, a tak škandinávsky výrobca predstavil na Auto Show v Shanghaji svoju historicky najväčšiu limuzínu Concept Universe, väčšiu ako existujúci model S80. Veľký luxusný sedan s novým dizajnovým jazykom "human-centric" (orientácia na človeka) dáva vyniknúť nádherným líniám klasických modelov Volvo.

Volvo Concept Universe
Luxusný a veľký sedan Concept Universe predstavilo Volvo na autosalóne v Šanghaji

Podľa prezidenta spoločnosti Volvo Stefana Jacobyho "Concept Universe ponúka svetu prvý náhľad na to, čo môžu ľudia očakávať od nášho ďalšieho najväčšieho sedanu." Pozrime sa teda bližšie na vonkajší vzhľad konceptu. Volvo sa aj pri tomto koncepte drží globálnej stratégie: produkty navrhuje podľa potrieb zákazníkov a ich životného štýlu.

Pozoruhodný koncept predstavuje severský pohľad na trojpriestorovú karosériu vyššej strednej triedy. Bočný pohľad ukazuje minimálnu členitosť a čistotu karosérie. Upútajú zjednotené kľučky predných a zadných proti sebe sa otvárajúcich dverí, čierne B-stĺpiky karosérie a špeciálne spätné zrkadlá. Pohľad spredu pôsobí futuristicky. Skvele vyzerajú aj predné svetlomety a mriežka chladiča.

Volvo Concept Universe
Interiér prevažne ručne vyrobený zaujme kontrastom farieb a avantgardným duchom

Elegantná a špecifická je aj zadná časť konceptu Universe. Aj tu panuje jednoduchosť a čistota tvarov. Zvlášť to platí o špecificky tvarovaných zadných koncových svetlách vzájomne prepojených elegantne pôsobiacou tenkou spojnicou, ktorá dodáva dizajnu ucelený vzhľad.

V avantgardnom duchu sa nesie aj interiér. Zaujmú v ňom tvary štyroch samostatných sedadiel, ale aj kombinácia svetlokrémových a tmavosivých farieb. Používateľské rozhranie pre vodiča má intuitívne ovládanie a dotykovú obrazovku. Všetko sa ovláda zo sedadla, ktoré je inšpirované ultrakomfortnými stoličkami. Multifunkčné aplikácie slúžia nielen na ovládanie funkcií konceptu, ale aj navigácie a audio i video systémov.

Volvo Concept Universe
Zadná partia bokov má tvar ako S60, zaujme aj prepojovací pás medzi zadnými svetlami

Bližšie údaje ako rozmery, technické dáta či pohonné jednotky Volvo nezverejnilo, takže je zbytočné o nich čo i len špekulovať. Ani to, kedy by sa sériový model mohol dostať do výroby. A či vôbec? Možné je aj to, že model vychádzajúci z konceptu Universe prezentoval pred domácim publikom čínsky majiteľ Geely len ako ukážku technickej zručnosti automobilky. Ďalšia možnosť: z Conceptu Universe sa vyvinie model špeciálne určený len pre čínsky trh. Veľkosť, komfort a luxus konceptu predstaveného v Šanghaji Číňania totiž priam milujú.

Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe Volvo Concept Universe
Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.
Igor-Drotár
Tradičné podujatie po skončení sezóny Setkání mistrů v českej Sosnovej neďaleko Českej Lípy,na ktorom nechýbal ani slovenský automobilový pretekár Igor Drotár, sa konalo už po osemnásty raz. Ani nepriazeň jesenného počasia neodradila davy fanúšikov, aby zaplnili priestor okolo sosnovskej arény. Tradičné podujatie otvárajú paralelné vyraďovacie preteky vždy dvoch áut. Z približne päťdesiatky zúčastnených pretekárov skončil Drotár v silnej konkurencii aj profesionálnych jazdcov na výbornom šiestom mieste. Igor Drotár: "V prvej jazde som zajazdil piaty najrýchlejší čas. Čakal som, že v druhej jazde sa zlepším, no pokazil som znovu štart a napokon som skončil šiesty, čo je z 50-ky skvelých jazdcov výborný výsledok."