Volvo D3: Start/Stop aj pre automatickú prevodovku

Štvrtok, 01 september 2011

Volvo zavádza technológiu Start-Stop aj pre modely s automatickou prevodovkou. Nová technológia je na začiatku dostupná s preplňovaným vznetovým motorom 2,0 l D3, pri ktorom znižuje objem emisií CO2 o 10 g/km a spotrebu o 0,4 l na 100 km.

Volvo S60
Volvo S60 môže mať teraz systém Start/Stop aj s automatickou prevodovkou

Šesťstupňová automatická prevodovka s technológiou Start-Stop sa dodáva od začiatku septembra pre modely S60, V60, V70 a S80 s motorom D3. Ide o dvojlitrový vznetový motor vlastnej konštrukcie, ktorý konštruktéri švédskej automobilky odvodili od agregátu D5 (5valec, 2,4 l/215 k).

Zmenšením zdvihu valcov a znížením objemu na dva litre má nový motor výkon 163 koní. Táto zmena priniesla zníženie spotreby o 0,3 na sto kilometrov. Tento agregát nahradil 4valcový dvojliter (mal "len" 136 koní) a Volvo ho začalo používať s uvedením nového modelu S60. Teraz sa tento motor so systémom Start/Stop spája už aj s automatickou prevodovkou (doteraz len s manuálnou) a prinesie ďalšiu úsporu 0,4 l/100 km.

Doteraz systém Start/Stop ponúkalo Volvo len s manuálnou prevodovkou. Zavedenie tohto systému si vyžiadalo zosilnenie štartéra a pridanie elektrického olejového čerpadla, ktoré udrží tlak v prevodovke aj pri vypnutom motore. Teraz motor po státí, napríklad na križovatke, naštartuje v momente, kedy vodič presúva nohu z pedálu brzdy na pedál akcelerátora.

Volvo D3
Dvojlitrový 5valec Volvo môže spájať systém Start/Stop aj s automatickou prevodovkou

Kombinácia technológie Start-Stop s automatickou prevodovkou je teraz dostupná vo väčšine modelov Volvo. Model S60 s motorom D3, automatickou prevodovkou a systémom Start/Stop vykazuje spotrebu 5,4 l/100 km, V60 a V70 5,7 l/100 km a S80 5,6 l/100 km. Nižšie sú aj emisie CO2 – od 142 do 149 g/100 km.

Autor: J. Goldberger
Foto: Autor a Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.