Volvo EX30: Malé elektrické SUV, viac bezpečnosti

Štvrtok, 18 máj 2023

Volvo hovorí o doteraz svojom najmenšom SUV EX30 ako o veľkom z hľadiska bezpečnosti, a to vďaka 96 rokom prvenstva a inováciám v tejto oblasti. Latku bezpečnosti vraj nezníži ani v modeli EX30.

volvo-EX30
Volvo odkrýva prvou snímkou tvary budúceho malého SUV EX30

Nový model je navrhnutý tak, aby bol v meste bezpečný, keďže disponuje technológiami, ktoré sú špeciálne zamerané na ochranu ľudí v rušnom mestskom prostredí.

Nový malý crossover vychádza z dát získaných z reálnych dopravných nehôd. Využíva ich na ochranu vodiča a ostatných cestujúcich v prípade nehody. Robí sa to prostredníctvom najmodernejšej záchytnej technológie, ako aj špičkového konštrukčného dizajnu. Nové Volvo EX30 čerpá tiež zo zosilnenej bezpečnostnej klietky, strechy i stĺpikov A, B aj C.

Keďže ide o elektrické vozidlo, vo Volve sa zamerali na integritu akumulátora. Podvozok a bezpečnostná klietka sú skonštruované z rôznych foriem vysokopevnostnej ocele, ktorá účinne kompenzuje náraz pri prípadnej nehode.

Model EX30 je vybavený aj bočným airbagom na vnútornej strane sedadla vodiča, ktorého úlohou je zmiernenie zranenia hlavy a hrudníka v prípade bočného nárazu.

Nové Volvo EX30 ponúka aj pokročilý súbor nových prvkov aktívnej bezpečnosti, ktoré pomôžu chrániť posádku auta. V interiéri modelu EX30 je súčasťou štandardnej výbavy nový pokročilý systém sledovania pozornosti vodiča. Okrem detekcie rúk na volante je pred volantom špeciálny snímač, ktorý sleduje pohyby tváre a očí v rozmedzí približne 13-krát za sekundu. Zisťuje, či je vodič nesústredený, ospalý alebo inak nepozorný.

Nová funkcia automatického brzdenia na križovatke môže pomôcť vyhnúť sa nehodám na križovatkách. V prípade, že vám nečakane skríži cestu iné vozidlo, zasiahne funkcia automatického brzdenia a vozidlo zastaví, aby zabránila nárazu alebo ho aspoň zmiernilo.

Riaditeľka Bezpečnostného strediska Volva Åsa Haglundová: "V prípade modelu Volvo EX30 sme posunuli bezpečnosť v meste na novú úroveň. Vytvorili sme malé SUV, ktoré bude majiteľom tohto auta dokonalým spoločníkom na pohodlné a bezpečné cestovanie."

Nové elektrické SUV Volvo EX30 bude mať svetovú premiéru 7. júna a v rovnaký deň ho bude možné aj objednať na vybraných troch.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.