Volvo S90 Excellence: Švédsky luxus

Štvrtok, 10 november 2016

Švédska automobilka Volvo predstavila nové verzie svojho sedanu S90 a najluxusnejší model svojej ponuky S90 Excellence, ktoré sú určené pre trh s luxusnými sedanmi. Onedlho sa tieto automobily predstavia vo výstavnej premiére na autosalóne v čínskom Kantone.

1 Volvo S90 Excellence
Volvo S90 v špičkovej verzii Excellence s konceptom luxusnej kabíny Lounge Console

Nový model S90 bude najluxusnejším automobilom, aký kedy značka Volvo vyrobila. Nové verzie sa budú vyrábať v závode spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Ta-čching a vyvážať sa budú do celého sveta.

Model S90 Excellence je vpredu bez sedadla spolujazdca, ktoré nahrádza multifunkčná konzola Lounge Console, vzadu sú sedadlá len pre dvoch cestujúcich. Ten sediaci vpravo má pred sebou veľký dotykový displej, akýsi tablet s pripojením na internet. Môže pracovať, pozerať filmy alebo cez slúchadlá počúvať hudbu. Všetko ostatné je na vodičovi.

Model je určený pre exkluzívnych zákazníkov s vlastným vodičom a má spĺňať ich potrebu oddychovať alebo pracovať na cestách. Upúta tiež vysoká kvalita materiálov, ktorých kombinácia vytvára premyslený a pôsobivý dojem celkového luxusu interiéru.

Volvo S90 Excellence obsahuje množstvo prvkov a funkcií určených na skvalitnenie zážitku vo vnútri vozidla. Sú nimi napríklad celoplošná panoramatická strecha, rozkladacie pracovné stolíky, inteligentné úložné riešenia, držiak nápojov s funkciou vyhrievania a chladenia, nastaviteľná opierka na nohy a vstavaný zábavný systém s veľkým displejom na pracovné účely či zábavu.

2 Volvo S90 Excellence
Luxusné Volvo S90 sa bude vyrábať v Číne a je určené pre exkluzívnych zákazníkov

Luxusné vozidlo S90 Excellence obsahuje tiež ovládacie rozhranie s dotykovou obrazovkou pre zadné sedadlá, vstavaný chladiaci priestor a ručne brúsené krištáľové poháre od renomovaného švédskeho výrobcu skla Orrefors.

Volvo S90 bude v ponuke s osvedčenými zážihovými motormi Volvo T4 a T5 a špičkovým hybridným motorom T8 Twin Engine s efektívnou kombináciou výkonu a čistej elektrickej energie, ktorý v maximálnej miere využíva nastavenie podvozka automobilky Volvo pre "uvoľnenú a sebaistú jazdu". Model S90 Excellence bude v ponuke len s možnosťou hybridného pohonu T8 Twin Engine.

Samozrejmosťou bude množstvo štandardných bezpečnostných prvkov, ako systém automatického brzdenia v meste City Safety, funkcia detekcie veľkých zvierat, alebo systém Pilot Assist, čo je poloautonómny asistenčný systém vodiča, ktorý pracuje pri rýchlostiach do 130 km/h.

3 Volvo S90 Excellence
Na mieste sedadla predného spolujazdca je multifunkčná konzola Lounge Console s veľkým displejom a možnosťou využitia na pracovné i zábavné účely

Nové modely Volvo S90 prinášajú aj praktickú možnosť integrácie mobilných telefónov, ktorú predstavujú systémy Apple Car Playa Android Auto. Zabezpečujú používateľom praktický prístup k známym funkciám smartfónov prostredníctvom veľkého centrálneho displeja vo vozidle. Kvalitu vzduchu v kabíne sedana S90 má na starosti systém Clean Zone, ktorý pomocou štvorzónovej klimatizácie využíva iónový čistič vzduchu.

Nový sedan Volvo S90 sa začne vyrábať už v novembri a luxusný model S90 Excellence na budúci rok.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.