Volvo S90: Nový luxusný sedan

Nedeľa, 27 december 2015

Volvo predstavilo začiatkom decembra v Göteborgu svoju novú vlajkovú loď, nový luxusný sedan S90. Švédsky výrobca svojim nápadným prémiovým sedanom by rád otriasol základmi segmentu luxusných sedanov. Je to pre ne skutočne vážne varovanie?

1 Volvo S90
S90, vlajková loď Volva, sa môže pýšiť elegantným dizajnom a luxusným interiérom

Uvedením novej vlajkovej lode vyjadrilo Volvo svoju predstavu o tom, čím môže Volvo Cars byť, povedal Häkan Samuelsson, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti. Volvo podľa neho plní svoj prísľub oživenia a dôležitosti značky. Pri návrhu nového sedana sa Volvo riadilo dizajnovým trendom použitým pri druhej generácii modelu XC90.

Už prvé medializované fotografie nového sedana vypovedajú, že ide o nádherný automobil. Eleganciu a luxus je vidieť na návrhu palubnej dosky, ktorá je takmer totožná s XC90, vrátane digitálneho prístrojového štítu i tabletu infotainmentu, ktorý je vertikálne orientovaný.

2 Volvo S90

Nové Volvo S90 je vybavené pokročilým systémom čiastočne autonómneho riadenia Pilot Assist. Systém poskytuje jemné zásahy do riadenia, čím udržiava vozidlo v správnej stope medzi deliacimi čiarami jazdného pruhu až do limitu diaľničnej rýchlosti približne 130 km/h a nevyžaduje iné vozidlo, ktoré by systém musel sledovať. Systém Pilot Assist je ďalším krokom k plne autonómnemu riadeniu, ktoré je pre Volvo kľúčové.

Model S90 sa bude môcť pochváliť aj výkonnou hybridnou pohonnou sústavou typu plug-in s dvomi motormi T8 Twin Engine a tiež jedným z najluxusnejšie spracovaných interiérov v segmente veľkých sedanov, ako aj multimediálnym systémom so skvelými možnosťami pripojenia.

3 Volvo S90

V modeli S90 predstavuje Volvo svetovú novinku v podobe novej funkcie systému City Safety, ktorou je schopnosť zaznamenávať na ceste väčšie zvieratá, ako sú napríklad losy a kone, či už vo dne alebo v noci. Technológia poskytuje intuitívne výstrahy, podporu brzdenia a v konečnom dôsledku dokáže zabrániť zrážke. Model S90 navyše profituje aj z nedávnej investície spoločnosti Volvo do pokročilého podvozkového simulátora.

Sedan S90 nie je žiadny drobček, keďže je dlhý 4963 mm, šírku má 1879 mm, vysoký je 1443 mm a jeho rázvor náprav meria 2941 mm. Rozchod kolies vpredu je 1628 mm a vzadu 1629 mm. Objem batožinového priestoru má 500 litrov.

4 Volvo S90

Paletu štyroch pohonných jednotiek tvoria výlučne dvojlitrové štvorvalce. Dva turbodiesely, slabší D4 Drive-E/190 k, silnejší D5 Drive-E AWD/235 k, tretím je benzínový T6 AWD Drive-E/320 k a posledným hybrid T8 Hybrid AWD – 2,0/320 k/výkony elektromotorov nie sú neuvedené. Slabší z dvoch turbodieselov bude spolupracovať so 6stupňovým manuálom, ostatné s 8stupňovým automatom. Kombinovaná spotreba 4,1 l/100 km a 5,1 l/100 km pre vznetové motory, 7,3 l/100 km pre zážihový a 1,9 l/100 km pre hybrid.

5 Volvo S90

"Model S90 dosiahol obrovský pokrok z hľadiska jazdnej dynamiky, výkonnosti a kvality jazdy. Úplne od základu sme zmenili zážitok z jazdy s vozidlom Volvo v snahe ponúknuť pocit presnosti, aktívnej kontroly a komfortu," zhodnotil novú kvalitu modelu S90 Peter Mertens, viceprezident spoločnosti Volvo pre výskum a vývoj.

Výstavnú premiéru bude mať S90 na autosalóne v Detroite, ktorý sa bude konať od 11. do 24. januára 2016.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.