Volvo V40 Cross Country: premiéra v Paríži

Piatok, 21 september 2012

Pomerne čerstvá novinka Volvo V40 švédskej automobilky sa vyzbrojila tak, aby mohla opustiť asfalt a vyjsť si aj na poľné cesty alebo do ľahšieho terénu. V škandinávskom švédsku si tak zaspomínali na rok 1997, kedy podobný počin stihol vtedajší model V70, ktorý dostal prívlastok Cross Country. Aj nový model V40 prispôsobený na jazdu mimo asfaltové cesty sa bude volať podobne: Volvo V40 Cross Country.

Volvo V40 Cross Country
Nové Volvo V40 Cross Country je pre tých, čo chcú zmeniť denný stereotyp z jazdy

Nové Volvo V40 Cross Country posúva podľa Volva spojenie drsného výkonu a nápadnej elegancie nového modelu z kategórie luxusných vozidiel C segmentu na úplne novú úroveň. Navyše po oplastovaní môže opustiť asfalt a vyraziť aj na nespevnené cesty. Aj napriek tomu, že sa nevolá XC40.

"Nové V40 Cross Country stavia na tradícii, ktorá sa začala písať už v roku 1997 príchodom modelu V70 Cross Country. Je určené všetkým, ktorí chcú vniesť štipku dobrodružstva do svojho každodenného života," hovorí o poslaní nového modelu Lex Kerssemakers, viceprezident Volva pre produktovú stratégiu.

Vzhľadovo sa nový model príliš nezmenil. Od pôvodného modelu ho odlišujú najmä strieborné a čierne plasty na rizikovejších miestach, ako sú predný a zadný nárazník, z bočných strán prahy a kryty by mali byť aj na podvozku. Najväčšou vzhľadovou zmenou je zvýšenie svetlej výšky auta o 40 milimetrov a nová maska chladiča. Tiež štandardne montované strešné nosiče.

Zmeny v interiéri sú skôr kozmetického charakteru a týkajú sa nového čalúnenia a farebného vyhotovenia, ktoré má navodiť atmosféru auta iného charakteru. Aj pod kapotou zostáva takmer všetko to, čo ponúka bežné V40. Výnimkou má byť vypustenie základného benzínového štvorvalca T3 1,6/150 k a nahradenie motorom T4 1,6/180 k.

Najsilnejším bude päťvalec T5 2,5/254 k s krútiacim momentom 400 Nm a možnosťou dočasného zvýšenia o 40 Nm počas akcelerácie. Dodávať sa bude s automatickou prevodovkou a z 0 na 100 km/h dokáže zrýchliť za 6,1 sekundy. Táto špičková verzia sa ako jediná bude ponúkať aj s pohonom oboch náprav. Spotreba paliva sa uvádza 7,8 l/100 km. V niektorých krajinách bude tento motor dostupný aj s objemom 2,0 litra s výkonom 213 k a krútiacim momentom 300 Nm.

V naftovej ponuke to bude T4 1,6 GTDi/180 k, ktorý má maximálny krútiaci moment 270 Nm, vrátane dočasného zvýšenia o 30 Nm. Spotreba paliva je 5,5 l/100 km, čo zodpovedá emisiám CO2 129 g/km. V niektorých krajinách sa V40 Cross Country bude predávať aj s päťvalcovým motorom T4 2,0/180 k a krútiacom momentom 300 Nm.

Agregát T5 spolupracuje so šesťstupňovou automatickou prevodovkou, zatiaľ čo T4 je dostupný v kombinácii s automatickou šesťstupňovou dvojspojkovou prevodovkou Powershift alebo šesťstupňovou manuálnou prevodovkou. Ide o systém, ktorý zabezpečuje rýchle radenie prevodových stupňov a navyše šetrí aj palivo.

Volvo očakáva, že predaj nového modelu Volvo V40 Cross Country bude na úrovni 17 000 vozidiel ročne, z čoho približne 50 percent z celkového počtu by sa malo predať v Európe.

Nové Volvo V40 Cross Country bude mať premiéru už na budúci týždeň na autosalóne v Paríži.

Volvo V40 Cross Country Volvo V40 Cross Country Volvo V40 Cross Country Volvo V40 Cross Country Volvo V40 Cross Country Volvo V40 Cross Country
Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.