Volvo V40 mieri na Slovensko

Sobota, 14 apríl 2012

Volvo V40 malo svetovú premiéru pred vyše mesiacom na autosalóne v Ženeve, od utorka budúceho týždňa sa predstaví novinka švédskej automobilky slovenskému publiku na autosalóne v Bratislave. Ide o prémiový hatchback s vyšperkovaným luxusným vzhľadom, špičkovou bezpečnosťou a dynamickými jazdnými vlastnosťami, ktorý je navyše aj šetrný k životnému prostrediu.

Volvo V40
Volvo V40 klame názvom. Nejde o kombi, ale o prémiový hatchback strednej triedy.

Volvo odhalí v slovenskej premiére hneď dve novinky: úplne nové Volvo V40 a vznetový plug-in hybrid Volvo V60. Stane sa tak 17. apríla na autosalóne na výstavisku Incheba v Bratislave.

Nový model V40 je podľa švédskeho výrobcu pripravený predstihnúť konkurenciu v triede luxusných hatchbackov. Okrem iného aj vylepšenými funkciami a vlastnosťami väčších modelov Volvo v elegantnom a kompaktnom vyhotovení. Druhá novinka, V60 Plug-in Hybrid (nabíjanie z elektrickej zásuvky), by mala spájať najlepšie vlastnosti troch rozdielnych druhov vozidiel v jednom atraktívnom športovom kombi. V čisto elektrickom režime dokáže tento full hybrid prejsť 50 kilometrov.

V40 je prvý model Volvo, ktorý bol kompletne vyvinutý v súlade so stratégiou orientácie na človeka. Obsahuje balík špičkových funkcií. Ponuka motorov zahŕňa od prvého vznetového motora spoločnosti Volvo Car Corporation s emisiami CO2 iba 94 g/km až po preplňovaný zážihový motor T5 s výkonom 254 koní a zrýchlením z 0 na 100 km/hod. za 6,7 sekundy.

Volvo V40 Volvo V40 Volvo V40 Volvo V60 Plug-in Hybrid Volvo V60 Plug-in Hybrid Volvo V60 Plug-in Hybrid
Autor: J. Goldberger
Foto: Autor a Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.