Volvo V90: Väčší a luxusnejší nástupca V70

Štvrtok, 25 február 2016

Volvo predstavilo očakávaný model V90. Štýlové a všestranné veľké kombi V90 je najnovším prírastkom v nastupujúcom modelovom rade 90 švédskeho výrobcu. Zaradí sa k športovo úžitkovému SUV XC90 a luxusnému sedanu S90, ktorý automobilka nedávno uviedla na trh.

1 Volvo V90
Volvo V90 svojím vzhľadom príliš neprekvapuje, posun z pohľadu estetiky je však jasný

Nové V90, najväčšie kombi švédskej automobilky, nahradí doterajší model V70. Predchádzajúce náhodné snímky avizujúce príchod novinky strieda teraz oficiálna fotografia od samotného Volva. Nové Volvo V90 prináša jasný posun z pohľadu estetiky, materiálov i spracovania a spĺňa kritériá maximálne praktického charakteru vozidla kombi.

Nový model V90 je tretím automobilom, ktorý švédska automobilka doposiaľ predstavila v rámci svojho nového modelového radu 90. Všetky vozidlá tohto radu vychádzajú zo špeciálne navrhnutej a plne modulárnej architektúry SPA, ktorá otvorila množstvo nových možností navrhovania, konštruovania a vybavenia vozidiel značky Volvo.

2 Volvo V90

Nové Volvo V90 ponúkne poloautonómne riadenie pri jazde v kolóne a zabráni nechcenému opusteniu jazdného pruhu. Ponúkne tiež ako každé Volvo aj špičkovú úroveň bezpečnosti a technológiu pohonu Pilot Assist, ktorý vďaka rozšírenej funkcii systému City Safety dokáže detekovať na ceste okrem ľudí aj veľké zvieratá. Má tiež prvotriednu konektivitu, ktorej súčasťou je aj integrácia telefónov iPhone so systémom Apple CarPlay.

Dizajn exteriéru tohto kombi vyššej strednej triedy má typické znaky Volva. Prednej časti dominuje výrazná maska chladiča a hlavné svetlomety ako má sedan S90. Zadné koncové svetlá sú orientované vertikálne, tak ako je to typické pre kombi Volvo. Zasahujú však až do veka batožinového priestoru.

Interiér V90 nadväzuje na interiér sedana S90 i SUV XC90. Nechýba rozmerný displej multimediálneho systému. Digitálny displej je aj pred vodičom medzi prístrojmi ako otáčkomer a rýchlomer.

3 Volvo V90
Maximálne praktické nové kombi od Volva spestrí ponuku vo vyššej strednej triede

Ponuka motorov V90 bude pochádzať zo sedana S90. Znamená to, že to budú výlučne štvorvalce, vrcholnou jednotkou bude plug-in hybrid s výkonom 408 koní so zážihovým dvojvalcovým motorom T8. V čisto elektrickom režime prejde kombi V90 približne 50 kilometrov.

1 Volvo V90 2 Volvo V90 3 Volvo V90 4 Volvo V90 5 Volvo V90 6 Volvo V90
Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.