Volvo V90: Väčší a luxusnejší nástupca V70

Štvrtok, 25 február 2016

Volvo predstavilo očakávaný model V90. Štýlové a všestranné veľké kombi V90 je najnovším prírastkom v nastupujúcom modelovom rade 90 švédskeho výrobcu. Zaradí sa k športovo úžitkovému SUV XC90 a luxusnému sedanu S90, ktorý automobilka nedávno uviedla na trh.

1 Volvo V90
Volvo V90 svojím vzhľadom príliš neprekvapuje, posun z pohľadu estetiky je však jasný

Nové V90, najväčšie kombi švédskej automobilky, nahradí doterajší model V70. Predchádzajúce náhodné snímky avizujúce príchod novinky strieda teraz oficiálna fotografia od samotného Volva. Nové Volvo V90 prináša jasný posun z pohľadu estetiky, materiálov i spracovania a spĺňa kritériá maximálne praktického charakteru vozidla kombi.

Nový model V90 je tretím automobilom, ktorý švédska automobilka doposiaľ predstavila v rámci svojho nového modelového radu 90. Všetky vozidlá tohto radu vychádzajú zo špeciálne navrhnutej a plne modulárnej architektúry SPA, ktorá otvorila množstvo nových možností navrhovania, konštruovania a vybavenia vozidiel značky Volvo.

2 Volvo V90

Nové Volvo V90 ponúkne poloautonómne riadenie pri jazde v kolóne a zabráni nechcenému opusteniu jazdného pruhu. Ponúkne tiež ako každé Volvo aj špičkovú úroveň bezpečnosti a technológiu pohonu Pilot Assist, ktorý vďaka rozšírenej funkcii systému City Safety dokáže detekovať na ceste okrem ľudí aj veľké zvieratá. Má tiež prvotriednu konektivitu, ktorej súčasťou je aj integrácia telefónov iPhone so systémom Apple CarPlay.

Dizajn exteriéru tohto kombi vyššej strednej triedy má typické znaky Volva. Prednej časti dominuje výrazná maska chladiča a hlavné svetlomety ako má sedan S90. Zadné koncové svetlá sú orientované vertikálne, tak ako je to typické pre kombi Volvo. Zasahujú však až do veka batožinového priestoru.

Interiér V90 nadväzuje na interiér sedana S90 i SUV XC90. Nechýba rozmerný displej multimediálneho systému. Digitálny displej je aj pred vodičom medzi prístrojmi ako otáčkomer a rýchlomer.

3 Volvo V90
Maximálne praktické nové kombi od Volva spestrí ponuku vo vyššej strednej triede

Ponuka motorov V90 bude pochádzať zo sedana S90. Znamená to, že to budú výlučne štvorvalce, vrcholnou jednotkou bude plug-in hybrid s výkonom 408 koní so zážihovým dvojvalcovým motorom T8. V čisto elektrickom režime prejde kombi V90 približne 50 kilometrov.

1 Volvo V90 2 Volvo V90 3 Volvo V90 4 Volvo V90 5 Volvo V90 6 Volvo V90
Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.
skoda-kamiq
Automobilka Škoda predstavila svoj nový produkt pomenovaný Laura. Nejde o nový model automobilu, ale o digitálnu asistentku do mestského SUV Kamiq a kompaktného modelu Scala. Laura rozumie a hovorí až v šiestich jazykoch, dohovoríte sa s ňou po anglicky, ale aj po česky. Laura rozumie aj pokynom, ktoré sa zadávajú v celých vetách. Jedinou podmienkou fungovania hlasovej asistentky Laura je, aby auto bolo vybavené najvyššou verziou multimediálneho systému Amundsen. Nové rozšírené hlasové ovládanie reaguje na meno Laura. Zavedenie novej digitálnej asistentky potvrdzuje, že oba modely sú v rámci svojich segmentov priekopníkmi v oblasti infoteinment systémov a konektivity. Nová funkcia vrcholného infotainment systému Amundsen využíva štandardne dodávanú eSIM-kartu.
2-Ultragrip-performance
Výrobca pneumatík Goodyear rozšíril rad zimných pneumatík UltraGrip a majitelia menších mestských modelov, úžitkových vozidiel a silných áut si budú môcť na zimu obuť pneumatiky UltraGrip9+, UltraGrip Cargo a UltraGrip Performance+. Model UltraGrip 9+ ponúka dlhší kilometrový výkon a vyššiu priľnavosť na snehovej pokrývke a zľadovatenej ceste, UltraGrip Cargo zlepšujú brzdné vlastnosti úžitkových vozidiel na zľadovatených cestách a Ultra Grip Performance+ ponúkajú lepšie brzdné vlastnosti a vyššiu priľnavosť pre vodičov výkonných áut a mimoriadne jazdné vlastnosti na mokrom aj suchom povrchu v zimných podmienkach. Základom technológie WinterGrip je nová zmes, ktorá zlepšuje pružnosť gumy za nízkych teplôt a zvyšuje tak priľnavosť na zasneženej a zľadovatenej vozovke.