Volvo V90: Väčší a luxusnejší nástupca V70

Štvrtok, 25 február 2016

Volvo predstavilo očakávaný model V90. Štýlové a všestranné veľké kombi V90 je najnovším prírastkom v nastupujúcom modelovom rade 90 švédskeho výrobcu. Zaradí sa k športovo úžitkovému SUV XC90 a luxusnému sedanu S90, ktorý automobilka nedávno uviedla na trh.

1 Volvo V90
Volvo V90 svojím vzhľadom príliš neprekvapuje, posun z pohľadu estetiky je však jasný

Nové V90, najväčšie kombi švédskej automobilky, nahradí doterajší model V70. Predchádzajúce náhodné snímky avizujúce príchod novinky strieda teraz oficiálna fotografia od samotného Volva. Nové Volvo V90 prináša jasný posun z pohľadu estetiky, materiálov i spracovania a spĺňa kritériá maximálne praktického charakteru vozidla kombi.

Nový model V90 je tretím automobilom, ktorý švédska automobilka doposiaľ predstavila v rámci svojho nového modelového radu 90. Všetky vozidlá tohto radu vychádzajú zo špeciálne navrhnutej a plne modulárnej architektúry SPA, ktorá otvorila množstvo nových možností navrhovania, konštruovania a vybavenia vozidiel značky Volvo.

2 Volvo V90

Nové Volvo V90 ponúkne poloautonómne riadenie pri jazde v kolóne a zabráni nechcenému opusteniu jazdného pruhu. Ponúkne tiež ako každé Volvo aj špičkovú úroveň bezpečnosti a technológiu pohonu Pilot Assist, ktorý vďaka rozšírenej funkcii systému City Safety dokáže detekovať na ceste okrem ľudí aj veľké zvieratá. Má tiež prvotriednu konektivitu, ktorej súčasťou je aj integrácia telefónov iPhone so systémom Apple CarPlay.

Dizajn exteriéru tohto kombi vyššej strednej triedy má typické znaky Volva. Prednej časti dominuje výrazná maska chladiča a hlavné svetlomety ako má sedan S90. Zadné koncové svetlá sú orientované vertikálne, tak ako je to typické pre kombi Volvo. Zasahujú však až do veka batožinového priestoru.

Interiér V90 nadväzuje na interiér sedana S90 i SUV XC90. Nechýba rozmerný displej multimediálneho systému. Digitálny displej je aj pred vodičom medzi prístrojmi ako otáčkomer a rýchlomer.

3 Volvo V90
Maximálne praktické nové kombi od Volva spestrí ponuku vo vyššej strednej triede

Ponuka motorov V90 bude pochádzať zo sedana S90. Znamená to, že to budú výlučne štvorvalce, vrcholnou jednotkou bude plug-in hybrid s výkonom 408 koní so zážihovým dvojvalcovým motorom T8. V čisto elektrickom režime prejde kombi V90 približne 50 kilometrov.

1 Volvo V90 2 Volvo V90 3 Volvo V90 4 Volvo V90 5 Volvo V90 6 Volvo V90
Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.