Volvo XC40 Recharge: Prvý elektromobil švédskej znaky

Pondelok, 20 január 2020

Spoločnosť Volvo predstavila ešte v polovici októbra minulého roka prvý čistý elektromobil XC40 Recharge. Je prvým z radu elektromobilov, ktoré Volvo chystá pre nasledujúce roky.

Volvo-XC40-Recharge
Volvo XC40 Recharge – prvý plne elektrický Švéd má viac ako 400 koní

Model XC40 Recharge vychádza z najpredávanejšieho malého SUV XC40 a je prvým čisto elektrickým modelom značky. Prináša najmodernejšiu čisto elektrickú pohonnú jednotku a pohonom všetkých kolies. Dojazd vozidla na jedno nabitie je viac ako 400 km (WLTP) a výkon 408 koní. Akumulátor sa na 80 % kapacity nabije systémom rýchleho nabíjania za 40 minút.

Volvo má smelý plán, podľa ktorého každý aktuálny model značky príde aj ako elektrická verzia Recharge – od malého SUV XC40, cez modely radu 60 až po vlajkovú loď spoločnosti, veľké SUV XC90. Volvo je tak jediným výrobcom automobilov, ktorý pre každý model zo svojho radu ponúka aj plug-in hybridnú verziu.

Aby spoločnosť Volvo Cars pokryla očakávaný nárast dopytu po elektrických modeloch Recharge, plánuje strojnásobiť výrobnú kapacitu pre elektromobily a od roku 2020 pripraví ponuku pomenovanú Designer'sChoice pre modely Recharge s cieľom radikálne skrátiť dodacie lehoty. Volvo chce dosiahnuť, aby predaj plug-in hybridných vozidiel tvoril v roku 2020 20 % z celkových tržieb.

V priebehu nasledujúcich piatich rokov uvedie Volvo každý rok na trh čistý elektromobil, pretože do roku 2025 sa bude usilovať o to, aby 50 % celosvetového predaja tvorili elektromobily a zvyšok hybridy. Označenie Recharge sa stane ústredným názvom všetkých nabíjateľných modelov Volvo s čisto elektrickým a plug-in hybridným pohonom.

(jGold)
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.