Volvo začína s výrobou C30 Electric

Utorok, 14 jún 2011

Volvo práve dokončilo etapu vývoja elektrického modelu C30 Electric. Prvé dodávky lízingovým zákazníkom, najmä firmám, úradom a vládnym inštitúciám sa uskutočnia koncom leta tohto roku.

Volvo C30 Electric
Výroba elektromobilu Volvo C30 Electric prebieha na linke v belgickom meste Gent

Volvo C30 Electric sa bude vyrábať pre lízingových zákazníkov Švédska, Belgicka, Holandska a Nórska. Skúšobné testy na flotile približne 50 áut, ktoré prebiehali od jesene 2010, sa skončili len prednedávnom. Volvo C30 Electric bolo tiež súčasťou projektu "One Tonne Life", v rámci ktorého rodina dostala za úlohu žiť čo možno klimaticky najohľaduplnejším životným štýlom počas šiestich mesiacov.

Elektrické modely C30 Electric sa vyrábajú na bežnej montážnej linke v belgickom Gente. Potom sa prepravia do Göteborgu na montáž motora, batérií a inej elektroniky určenej špeciálne pre tento model. Batérie sú umiestnené v priestore, kde sa bežne nachádza palivová nádrž, a tiež v osobitom priestore v stredovom tuneli vozidla. Toto riešenie umožnilo zachovať batožinový priestor bez zmeny.

Na dobíjanie elektromobilu sa používa bežná domáca elektrická zásuvka. Úplné nabitie trvá približne 7 hodín. Dojazd je až 150 km na úplné nabitie, maximálna rýchlosť 130 km/hod a zrýchlenie z 0 na 50 km/hod trvá štyri sekundy.

Volvo C30 Electric
Motor, batérie a ostatná špeciálna elektronika sa montujú vo švédskom Göteborgu

Projekt Volvo C30 Electric je súčasťou ambicióznej stratégie spoločnosti Volvo Cars Corporation v oblasti elektrifikácie pre nadchádzajúce roky.

Do konca roka 2012 má Volvo v pláne vyrobiť približne 250 vozidiel C30 Electric, v prípade záujmu sa tento počet môže zvýšiť.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.