Volvo začína s výrobou C30 Electric

Utorok, 14 jún 2011

Volvo práve dokončilo etapu vývoja elektrického modelu C30 Electric. Prvé dodávky lízingovým zákazníkom, najmä firmám, úradom a vládnym inštitúciám sa uskutočnia koncom leta tohto roku.

Volvo C30 Electric
Výroba elektromobilu Volvo C30 Electric prebieha na linke v belgickom meste Gent

Volvo C30 Electric sa bude vyrábať pre lízingových zákazníkov Švédska, Belgicka, Holandska a Nórska. Skúšobné testy na flotile približne 50 áut, ktoré prebiehali od jesene 2010, sa skončili len prednedávnom. Volvo C30 Electric bolo tiež súčasťou projektu "One Tonne Life", v rámci ktorého rodina dostala za úlohu žiť čo možno klimaticky najohľaduplnejším životným štýlom počas šiestich mesiacov.

Elektrické modely C30 Electric sa vyrábajú na bežnej montážnej linke v belgickom Gente. Potom sa prepravia do Göteborgu na montáž motora, batérií a inej elektroniky určenej špeciálne pre tento model. Batérie sú umiestnené v priestore, kde sa bežne nachádza palivová nádrž, a tiež v osobitom priestore v stredovom tuneli vozidla. Toto riešenie umožnilo zachovať batožinový priestor bez zmeny.

Na dobíjanie elektromobilu sa používa bežná domáca elektrická zásuvka. Úplné nabitie trvá približne 7 hodín. Dojazd je až 150 km na úplné nabitie, maximálna rýchlosť 130 km/hod a zrýchlenie z 0 na 50 km/hod trvá štyri sekundy.

Volvo C30 Electric
Motor, batérie a ostatná špeciálna elektronika sa montujú vo švédskom Göteborgu

Projekt Volvo C30 Electric je súčasťou ambicióznej stratégie spoločnosti Volvo Cars Corporation v oblasti elektrifikácie pre nadchádzajúce roky.

Do konca roka 2012 má Volvo v pláne vyrobiť približne 250 vozidiel C30 Electric, v prípade záujmu sa tento počet môže zvýšiť.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
lexus-lbx-venezia
Lexus sa už po siedmy raz vracia ako oficiálne vozidlo medzinárodného filmového festivalu v Benátkach a potvrdzuje, že je patrí k svetu svetovej kinematografie. Nový kompaktný crossover LBX bude súčasťou flotily elektrifikovaných vozidiel Lexus pre luxusnú prepravu VIP účastníkov festivalu. Medzi hercami, ktorí sa objavia na červenom koberci, budú okrem iných Zendaya (Spider Man: Bez domova), Mike Faist (West Side Story), Josh O’Connor (Koruna) či Caroline Murino (Casino Royale). V poradí 80. ročník festivalu sa bude konať na benátskom Lide od 30. augusta do 9. septembra.
mini-cooper-s-countryman
Britský výrobca automobilov prichádza v edícii Uncharted so zaujímavou ponukou, modelom Mini Cooper S Countryman ALL 4. V exkluzívnom laku ponúka edičný Countryman so štvorvalcovým motorom s výkonom 131 kW/178k a technológiou s dvojitým preplňovaním. Výsledkom je zaručená športová zábava a možnosti všestranného využitia. Model s pohonom všetkých kolies je zábavou na asfaltovej ceste i v teréne, a svojou trakciou dokáže presvedčiť aj na piesku. Mini Countryman v edícii Uncharted je vďaka silnému motoru a pohonu všetkých kolies doma tak na asfaltových cestách, ako aj v teréne.
merc-S63-E
Nový Mercedes-AMG S 63 E Performance, špičkový model zo segmentu luxusných sedanov, si odteraz môže zákazník objednať u predajcov značky Mercedes-Benz na celom Slovensku. Objednať sa dá aj editovaná verzia AMG S 63 E Performance Edition 1 ako exkluzívny model. Výkonný hybrid využíva technológie formuly 1. Nový mercedes spája najlepší výkon vo svojej triede s výnimočným komfortným zážitkom a takmer bezhlučným jazdením na elektrický pohon. Model E Performance kombinuje 4,0-litrový motor AMG V8 biturbo s hybridným hnacím ústrojenstvom špecifickým pre AMG a novou konštrukčnou úrovňou vysokovýkonného akumulátora AMG (HPB). Čisto elektrický dojazd sa tým zvyšuje na 33 km. Cena najvýkonnejšieho modelu S v histórii začína na čiastke 223 554 eur.