Volvo začína s výrobou C30 Electric

Utorok, 14 jún 2011

Volvo práve dokončilo etapu vývoja elektrického modelu C30 Electric. Prvé dodávky lízingovým zákazníkom, najmä firmám, úradom a vládnym inštitúciám sa uskutočnia koncom leta tohto roku.

Volvo C30 Electric
Výroba elektromobilu Volvo C30 Electric prebieha na linke v belgickom meste Gent

Volvo C30 Electric sa bude vyrábať pre lízingových zákazníkov Švédska, Belgicka, Holandska a Nórska. Skúšobné testy na flotile približne 50 áut, ktoré prebiehali od jesene 2010, sa skončili len prednedávnom. Volvo C30 Electric bolo tiež súčasťou projektu "One Tonne Life", v rámci ktorého rodina dostala za úlohu žiť čo možno klimaticky najohľaduplnejším životným štýlom počas šiestich mesiacov.

Elektrické modely C30 Electric sa vyrábajú na bežnej montážnej linke v belgickom Gente. Potom sa prepravia do Göteborgu na montáž motora, batérií a inej elektroniky určenej špeciálne pre tento model. Batérie sú umiestnené v priestore, kde sa bežne nachádza palivová nádrž, a tiež v osobitom priestore v stredovom tuneli vozidla. Toto riešenie umožnilo zachovať batožinový priestor bez zmeny.

Na dobíjanie elektromobilu sa používa bežná domáca elektrická zásuvka. Úplné nabitie trvá približne 7 hodín. Dojazd je až 150 km na úplné nabitie, maximálna rýchlosť 130 km/hod a zrýchlenie z 0 na 50 km/hod trvá štyri sekundy.

Volvo C30 Electric
Motor, batérie a ostatná špeciálna elektronika sa montujú vo švédskom Göteborgu

Projekt Volvo C30 Electric je súčasťou ambicióznej stratégie spoločnosti Volvo Cars Corporation v oblasti elektrifikácie pre nadchádzajúce roky.

Do konca roka 2012 má Volvo v pláne vyrobiť približne 250 vozidiel C30 Electric, v prípade záujmu sa tento počet môže zvýšiť.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.