Volvo začína s výrobou C30 Electric

Utorok, 14 jún 2011

Volvo práve dokončilo etapu vývoja elektrického modelu C30 Electric. Prvé dodávky lízingovým zákazníkom, najmä firmám, úradom a vládnym inštitúciám sa uskutočnia koncom leta tohto roku.

Volvo C30 Electric
Výroba elektromobilu Volvo C30 Electric prebieha na linke v belgickom meste Gent

Volvo C30 Electric sa bude vyrábať pre lízingových zákazníkov Švédska, Belgicka, Holandska a Nórska. Skúšobné testy na flotile približne 50 áut, ktoré prebiehali od jesene 2010, sa skončili len prednedávnom. Volvo C30 Electric bolo tiež súčasťou projektu "One Tonne Life", v rámci ktorého rodina dostala za úlohu žiť čo možno klimaticky najohľaduplnejším životným štýlom počas šiestich mesiacov.

Elektrické modely C30 Electric sa vyrábajú na bežnej montážnej linke v belgickom Gente. Potom sa prepravia do Göteborgu na montáž motora, batérií a inej elektroniky určenej špeciálne pre tento model. Batérie sú umiestnené v priestore, kde sa bežne nachádza palivová nádrž, a tiež v osobitom priestore v stredovom tuneli vozidla. Toto riešenie umožnilo zachovať batožinový priestor bez zmeny.

Na dobíjanie elektromobilu sa používa bežná domáca elektrická zásuvka. Úplné nabitie trvá približne 7 hodín. Dojazd je až 150 km na úplné nabitie, maximálna rýchlosť 130 km/hod a zrýchlenie z 0 na 50 km/hod trvá štyri sekundy.

Volvo C30 Electric
Motor, batérie a ostatná špeciálna elektronika sa montujú vo švédskom Göteborgu

Projekt Volvo C30 Electric je súčasťou ambicióznej stratégie spoločnosti Volvo Cars Corporation v oblasti elektrifikácie pre nadchádzajúce roky.

Do konca roka 2012 má Volvo v pláne vyrobiť približne 250 vozidiel C30 Electric, v prípade záujmu sa tento počet môže zvýšiť.

Autor: J. Goldberger
Foto: Volvo
Pridať komentár
Bleskovky
veronika-hammond
Novou generálnou riaditeľkou spoločnosti BMW Slovenská republika sa od 1. septembra 2024 stane Veronika Hammond. Na tejto pozícii nahradí Olivera Rademachera, ktorý po takmer piatich rokoch úspešného pôsobenia na Slovensku zaujme pozíciu riaditeľa spoločnosti BMW v Rumunsku. Veronika Hammond, rodáčka z Nemecka, má dlhoročné skúsenosti v automobilovom priemysle. V spoločnosti BMW pôsobí viac ako 25 rokov, kde získavala skúsenosti v rôznych pozíciách. Pred nástupom do funkcie obchodnej riaditeľky pre importérske trhy v juhovýchodnej Ázii a Tichomorí so sídlom v Singapure v roku 2018 viedla obchodný región Východné Nemecko. Veronika Hammond vyštudovala sociálne vedy na Univerzite Paula Valeryho vo francúzskom Montpellieri.Veronika Hammond
produkcia-VW-passat
Bratislavský závod Volkswagen Slovakia pozastavuje na dva týždne výrobu vozidiel z dôvodu letnej odstávky. Ide o pravidelnú letnú odstávku, počas ktorej čerpajú jeho zamestnanci celozávodnú dovolenku. Výroba vozidiel začala postupne vybiehať tento týždeň. Úplne sa zastaví od 15. do 28. júla. Martinský závod pokračuje plynule vo výrobe komponentov aj počas letných prázdnin. V nasledujúcich dvoch týždňoch bude v nasadení v priemere približne 1700 zamestnancov externých firiem, ktorí sa budú venovať aj výmenám a úpravám zariadení, inštalácii nových technológií či prestavbám na výrobných linkách naprieč celým podnikom. Pred odchodom na dovolenku vypláca Volkswagen Slovakia zamestnancom 13. plat vo forme dovolenkovej odmeny. Zamestnanci využívajú tiež zákonný príspevok na rekreáciu na Slovensku do výšky 700 eur.
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.