Všestranný Dodge Journey

Streda, 06 august 2008

Päťmiestny crossover Dodge Journey s možnosťou rozšírenia na sedem miest, ktorý poskytuje súčasne výhody praktického priestranného minivanu, jazdných vlastností SÚV a úspornosti osobného automobilu, sa začne na Slovensku predávať už v tomto mesiaci. Ako osobná verzia i ako úžitkový automobil kategórie N1. Cena základného modelu je od 699 000 Sk (23.203 €).

Dodge Journey Dodge Journey

Americká značka rozširuje svoju ponuku na Slovensku už o štvrtý model. Typický zovňajšok značky Dodge podčiarkuje model Journey svojimi tvarmi, kde dominuje najmä predná mriežka chladiča v znaku kríža, hranaté halogénové svetlomety, lišty nárazníkov vo farbe karosérie a spojler ako súčasť zadných dverí. Športový charakter zvýrazňujú tvarované lemy blatníkov a veľké disky kolies, čím sa nový Dodge stáva na cestách opäť neprehliadnuteľný.

Journey poháňa turbodiesel 2,0 16V s priamym vysokotlakovým elektronicky riadeným vstrekovaním paliva a turbodúchadlom s variabilnou geometriou lopatiek. Má výkon 140 koní a krútiaci moment 310 Nm. Prenos sily sa deje prostredníctvom šesťstupňovej manuálnej alebo dvojspojkovej automatickej prevodovky. V ponuke je aj benzínový štvorvalec 2,4 litra World Engine s výkonom 170 koní a krútiacim momentom 220 Nm s duálnym variabilným časovaním ventilov, ktorý dopĺňa päťstupňová manuálna prevodovka.

Dodge Journey Dodge Journey

Všestranne využiteľný Dodge Journey má už v základe viacstupňové predné airbagy vodiča a spolujazdca, bočné airbagy v predných sedadlách, hlavové airbagy pre tri rady sedadiel, kotúčové brzdy na všetkých kolesách s ABS a ESP, ako aj elektronický systém na obmedzenie rizika prevrátenia či asistent rozjazdu do kopca.

Dodge Journey má variabilný interiér a veľa praktických riešení, množstvo otvorených a krytých úložných priestorov, chladiaci box, podsvietené držiaky nápojov, LED osvetlenie interiéru, či za príplatok multimediálny systém s navigáciou MyGIG™. Tiež vzadu praktickú kameru pre cúvanie, posúvateľné sedadlá druhého radu a mnohé iné.

Autor: J. Goldberger
Foto: Dodge
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.