VW up!, ako Mini-VW je tu. Oficiálne.

Utorok, 23 august 2011

Volkswagen už dávnejšie avizoval najmenší model označovaný ako up!, up s výkričníkom. Vyrábať sa začne už v decembri tohto roku v závode VW v Devínskej Novej Vsi pri Bratislave. Cieľom nového miniauta od Volkswagenu je uviesť na trh malý a bezpečný mestský automobil s čo najväčším vnútorným priestorom a nízkou spotrebou.

Volkswagen up!
Dlho očakávaný mini od Volkswagenu je tu. Oficiálne sa predstaví na IAA vo Frankfurte.

Z konceptu predstaveného ešte v roku 2007 je teraz reálny model s dĺžkou karosérie 3,54 metra. Na svoju kategóriu má rázvor náprav 2,42 metra, ktorým prekonáva aj niektoré o triedu vyššie modely a poskytne posádke nadštandardný vnútorný priestor. Ten je veľký aj vďaka šírke 1,64 metra a výške 1,48 metra.

Očakávajú sa tri stupne výbavy: základná take up!, komfortná move up! a vrcholná hight up!. Za príplatok si zákazník môže objednať bezpečnostný systém City Brake, ktorý do rýchlosti 30 km/h dokáže zabrániť zrážke s vpredu idúcim vozidlom.

Napriek veľmi malým previsom karosérie vpredu i vzadu vyšiel konštruktérom aj zámer dať minimodelu nadštandardne veľký batožinový priestor s objemom 215 litrov, po sklopení zadných operadiel dokonca 951 litrov.

Nová generácia najmenšieho modelu VW sa spočiatku bude vyrábať len v jednej karosárskej verzii s jedným trojvalcovým motorom s objemom jedného litra a dvoma výkonovými variantmi 60 a 75 koní. Spotreba má byť 4,2, resp. 4,3 litra na sto kilometrov, čo zodpovedá množstvu emisií pod sto gramov na kilometer. V roku 2013 by sa mal začať vyrábať aj elektrický variant. Hovorí sa aj o verzii s pohonom na zemný plyn (CNG).

Mini volkswagen bude spoločným modelom pre značky VW, Škoda i Seat.

Svetovú premiéru bude mať v polovici septembra na frankfurtskom autosalóne a predávať sa má začať koncom tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: VW
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.