VW up!, ako Mini-VW je tu. Oficiálne.

Utorok, 23 august 2011

Volkswagen už dávnejšie avizoval najmenší model označovaný ako up!, up s výkričníkom. Vyrábať sa začne už v decembri tohto roku v závode VW v Devínskej Novej Vsi pri Bratislave. Cieľom nového miniauta od Volkswagenu je uviesť na trh malý a bezpečný mestský automobil s čo najväčším vnútorným priestorom a nízkou spotrebou.

Volkswagen up!
Dlho očakávaný mini od Volkswagenu je tu. Oficiálne sa predstaví na IAA vo Frankfurte.

Z konceptu predstaveného ešte v roku 2007 je teraz reálny model s dĺžkou karosérie 3,54 metra. Na svoju kategóriu má rázvor náprav 2,42 metra, ktorým prekonáva aj niektoré o triedu vyššie modely a poskytne posádke nadštandardný vnútorný priestor. Ten je veľký aj vďaka šírke 1,64 metra a výške 1,48 metra.

Očakávajú sa tri stupne výbavy: základná take up!, komfortná move up! a vrcholná hight up!. Za príplatok si zákazník môže objednať bezpečnostný systém City Brake, ktorý do rýchlosti 30 km/h dokáže zabrániť zrážke s vpredu idúcim vozidlom.

Napriek veľmi malým previsom karosérie vpredu i vzadu vyšiel konštruktérom aj zámer dať minimodelu nadštandardne veľký batožinový priestor s objemom 215 litrov, po sklopení zadných operadiel dokonca 951 litrov.

Nová generácia najmenšieho modelu VW sa spočiatku bude vyrábať len v jednej karosárskej verzii s jedným trojvalcovým motorom s objemom jedného litra a dvoma výkonovými variantmi 60 a 75 koní. Spotreba má byť 4,2, resp. 4,3 litra na sto kilometrov, čo zodpovedá množstvu emisií pod sto gramov na kilometer. V roku 2013 by sa mal začať vyrábať aj elektrický variant. Hovorí sa aj o verzii s pohonom na zemný plyn (CNG).

Mini volkswagen bude spoločným modelom pre značky VW, Škoda i Seat.

Svetovú premiéru bude mať v polovici septembra na frankfurtskom autosalóne a predávať sa má začať koncom tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: VW
Pridať komentár
Bleskovky
aaa-auto
V týchto dňoch si spoločnosť AAA Auto pripomína dvadsať rokov na trhu jazdených áut na Slovensku. Jej sieť predajných centier, v ktorých ponúka jazdené automobily slovenským motoristom, tvoria Mototechna, Mototechna Drive, Driverama a Auto Diskon a patria do skupiny Aures Holding. Za dobu svojej existencie na slovenskom trhu sa v jej sieti predalo autá viac ako 300 tisíc zákazníkom, a rovnaký počet vozidiel sa aj vykúpilo. V súčasnosti má sieť Aures Holding na Slovensku dvanásť pobočiek AAA Auto. V rámci celej skupiny Aures pôsobí na viac než šesťdesiatich miestach v piatich krajinách Európy a v ponuke má až 15 000 áut. Počas svojej dvadsaťročnej histórie už skupina na výkupe a predaji obslúžila spolu viac ako 3,1 milióna zákazníkov.
vw-id3
Podľa zahraničných médií sa nemecký koncern Volkswagen chystá vyrábať elektrické modely, ktoré by svojou nízkou cenou mohli v Európe pre európskych zákazníkov konkurovať čínskym modelom, alebo aj modelom ako Dacia Spring. Nové cenovo prístupnejšie elektromobily by sa na trh mohli dostať v roku 2027. Volkswagen na túto cestu nastupuje sám, bez kooperácie s inou automobilkou, aj keď pôvodne ako o partnerovi uvažoval, že by ním mohol byť francúzsky Renault. Už základný model uvažovaného elektromobilu od Volkswagenu bude obsahovať štandardy používaných technológií, kvalitu a dizajn, ktoré nemecký výrobca aplikuje na svojich modeloch.
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring