VW up!, ako Mini-VW je tu. Oficiálne.

Utorok, 23 august 2011

Volkswagen už dávnejšie avizoval najmenší model označovaný ako up!, up s výkričníkom. Vyrábať sa začne už v decembri tohto roku v závode VW v Devínskej Novej Vsi pri Bratislave. Cieľom nového miniauta od Volkswagenu je uviesť na trh malý a bezpečný mestský automobil s čo najväčším vnútorným priestorom a nízkou spotrebou.

Volkswagen up!
Dlho očakávaný mini od Volkswagenu je tu. Oficiálne sa predstaví na IAA vo Frankfurte.

Z konceptu predstaveného ešte v roku 2007 je teraz reálny model s dĺžkou karosérie 3,54 metra. Na svoju kategóriu má rázvor náprav 2,42 metra, ktorým prekonáva aj niektoré o triedu vyššie modely a poskytne posádke nadštandardný vnútorný priestor. Ten je veľký aj vďaka šírke 1,64 metra a výške 1,48 metra.

Očakávajú sa tri stupne výbavy: základná take up!, komfortná move up! a vrcholná hight up!. Za príplatok si zákazník môže objednať bezpečnostný systém City Brake, ktorý do rýchlosti 30 km/h dokáže zabrániť zrážke s vpredu idúcim vozidlom.

Napriek veľmi malým previsom karosérie vpredu i vzadu vyšiel konštruktérom aj zámer dať minimodelu nadštandardne veľký batožinový priestor s objemom 215 litrov, po sklopení zadných operadiel dokonca 951 litrov.

Nová generácia najmenšieho modelu VW sa spočiatku bude vyrábať len v jednej karosárskej verzii s jedným trojvalcovým motorom s objemom jedného litra a dvoma výkonovými variantmi 60 a 75 koní. Spotreba má byť 4,2, resp. 4,3 litra na sto kilometrov, čo zodpovedá množstvu emisií pod sto gramov na kilometer. V roku 2013 by sa mal začať vyrábať aj elektrický variant. Hovorí sa aj o verzii s pohonom na zemný plyn (CNG).

Mini volkswagen bude spoločným modelom pre značky VW, Škoda i Seat.

Svetovú premiéru bude mať v polovici septembra na frankfurtskom autosalóne a predávať sa má začať koncom tohto roku.

Autor: J. Goldberger
Foto: VW
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.