XC60 - najbezpečnejšie Volvo

Utorok, 19 február 2008

Volvo sprístupnilo prvé fotografie svojho nového modelu Volvo XC60. Má to byť nielen najbezpečnejšie Volvo všetkých čias, ale vraj aj najúžasnejšie. Nový model XC60 bude mať premiéru o necelé dva týždne na autosalóne v Ženeve.

Volvo XC60

Nové terénne vozidlo spoločnosti Volvo odvážne vstúpilo do náročného a rýchlo sa rozvíjajúceho segmentu a môže sa pochváliť vzrušujúcou kombináciou dvoch rozdielnych štýlov áut. V spodnej partii sú to nezameniteľné svaly modelu XC v kombinácii so zvýšeným podvozkom a veľkými kolesami. Horná časť karosérie pripomína svojimi líniami a tvarom športové kupé. Nové XC60 bude najmenším SUV z modelového radu XC - menšie ako XC90 i XC70 a bude konkurovať stredným SUV ako sú BMW X3 či Land Rover Freelander, alebo Honda CR-V. Interiér bude mať veľa spoločného s väčšími súrodencami radu XC, čo naznačil aj pred vyše rokom v Detroite predstavený koncept XC60.

Jednou z charakteristických vlastností modelu XC60 sú inteligentné bezpečnostné systémy. Napríklad City Safety, funkcia, ktorá má zabrániť alebo znížiť vplyv nárazu pri nízkych rýchlostiach, ktoré sú typické v mestskej premávke. Ak hrozí náraz do vozidla idúceho pred ním a vodič nestačí zareagovať, systém automobil zabrzdí. Volvo je prvým výrobcom, ktorý túto funkciu ponúka ako štandardnú. City Safety potvrdzuje, že tento model je najbezpečnejší, aký kedy spoločnosť Volvo vyrobila. Nové XC60 je vybavené bezpečnostným know-how a technológiami, ktoré sú určené na zabránenie nehodám a mal by ochrániť všetkých účastníkov kolízie.

Model XC60 ponúka na začiatok tri typy motorov: turbodúchadlom preplňovaný benzínový šesťvalec T6, ktorý má výkon 285 k, a dva varianty naftového päťvalcového turbodiesela s objemom 2,4 litra s výkonmi 163 a 185 konských síl. Pohon všetkých štyroch kolies je pri týchto motoroch štandardom. V priebehu roka 2009 príde ešte 2,4-litrový nový naftový motor, ktorý spĺňa podmienky normy Euro 5. Jeho emisie CO2 dosiahnu okolo 170 g/km a bude zo všetkých najúspornejší. Bude mať výkon 163 koní a bude pod kapotou verzie s pohonom len predných kolies.

Volvo plánuje vyrobiť ročne 67 000 automobilov nového modelu XC60. Vyrábať sa bude v belgickom v meste Gent. S predajom v Európe sa počíta v druhej polovici roku 2008.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.