XC60 - najbezpečnejšie Volvo

Utorok, 19 február 2008

Volvo sprístupnilo prvé fotografie svojho nového modelu Volvo XC60. Má to byť nielen najbezpečnejšie Volvo všetkých čias, ale vraj aj najúžasnejšie. Nový model XC60 bude mať premiéru o necelé dva týždne na autosalóne v Ženeve.

Volvo XC60

Nové terénne vozidlo spoločnosti Volvo odvážne vstúpilo do náročného a rýchlo sa rozvíjajúceho segmentu a môže sa pochváliť vzrušujúcou kombináciou dvoch rozdielnych štýlov áut. V spodnej partii sú to nezameniteľné svaly modelu XC v kombinácii so zvýšeným podvozkom a veľkými kolesami. Horná časť karosérie pripomína svojimi líniami a tvarom športové kupé. Nové XC60 bude najmenším SUV z modelového radu XC - menšie ako XC90 i XC70 a bude konkurovať stredným SUV ako sú BMW X3 či Land Rover Freelander, alebo Honda CR-V. Interiér bude mať veľa spoločného s väčšími súrodencami radu XC, čo naznačil aj pred vyše rokom v Detroite predstavený koncept XC60.

Jednou z charakteristických vlastností modelu XC60 sú inteligentné bezpečnostné systémy. Napríklad City Safety, funkcia, ktorá má zabrániť alebo znížiť vplyv nárazu pri nízkych rýchlostiach, ktoré sú typické v mestskej premávke. Ak hrozí náraz do vozidla idúceho pred ním a vodič nestačí zareagovať, systém automobil zabrzdí. Volvo je prvým výrobcom, ktorý túto funkciu ponúka ako štandardnú. City Safety potvrdzuje, že tento model je najbezpečnejší, aký kedy spoločnosť Volvo vyrobila. Nové XC60 je vybavené bezpečnostným know-how a technológiami, ktoré sú určené na zabránenie nehodám a mal by ochrániť všetkých účastníkov kolízie.

Model XC60 ponúka na začiatok tri typy motorov: turbodúchadlom preplňovaný benzínový šesťvalec T6, ktorý má výkon 285 k, a dva varianty naftového päťvalcového turbodiesela s objemom 2,4 litra s výkonmi 163 a 185 konských síl. Pohon všetkých štyroch kolies je pri týchto motoroch štandardom. V priebehu roka 2009 príde ešte 2,4-litrový nový naftový motor, ktorý spĺňa podmienky normy Euro 5. Jeho emisie CO2 dosiahnu okolo 170 g/km a bude zo všetkých najúspornejší. Bude mať výkon 163 koní a bude pod kapotou verzie s pohonom len predných kolies.

Volvo plánuje vyrobiť ročne 67 000 automobilov nového modelu XC60. Vyrábať sa bude v belgickom v meste Gent. S predajom v Európe sa počíta v druhej polovici roku 2008.

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
UltraGrip
Výsledky testov zimných pneumatík dlhodobo potvrdzujú kvalitu pneumatík radu Goodyear UltraGrip. Aj v najnovšom teste zimných pneumatík pre sezónu 2019 boli pneumatiky Goodyear UltraGrip Performance+ vyhlásené za víťaza testu. Rovnako ako Goodyear UltraGrip 9+ aj táto novinka ponúka tú správnu zmes. Špeciálny plastifikátor na báze živice a rastlinných olejov zaisťuje, že si pneumatiky uchovávajú pružnosť i za nízkych teplôt. To spolu so sofistikovaným dezénom a inovatívnymi 3D priečnymi drážkami zaisťuje, že zimné pneumatiky UltraGrip ponúkajú optimálnu priľnavosť a pohodlie za akýchkoľvek zimných podmienok - na snehu, na ľade, na mokrých i suchých komunikáciách.
Matej-Homola
Slovenský automobilový pretekár Matej Homola dokázal v talianskej Monze obsadiť v 13. pretekoch seriálu TCR veľmi pekné piate miesto, keď sa prepracoval zo 17. miesta na štarte na piatu priečku v cieli. Zviedol pre to niekoľko parádnych súbojov. Svoju rýchlosť z tréningu preniesol do pretekov, vďaka ktorej sa dostavil úspech. "Boli to parádne preteky, poriadne som si zapredbiehal, auto tento raz fungovalo výborne," neskrýval nadšenie po pretekoch slovenský jazdec. "Zobral som výborné body, uvidíme ako dopadne zajtra." Nedeľňajšie štrnáste preteky seriálu TCR však nepriniesli Homolovi želaný výsledok a po kontakte s Talianom Pantiaticcimim skončil s poškodenou prednou nápravou a riadením na 14. mieste.
Nové-Dunlop
Dunlop uvádza na trh nové pneumatiky pre motokros Geomax MX53, ktoré nahrádzajú doterajšie MX52 pre pevný terén. Nové MX53 ponúkajú jazdcom najvyššiu výkonnosť vo svojej triede na širšej škále rôznych povrchov, než akú pokrývala predchádzajúca generácia. V širokom portfóliu pneumatík Geomax značky Dunlop sa nachádzajú medzi MX71 určenými do extra tvrdý povrchy a veľmi všestrannými MX33. Nová technológia Dunlopu posúva úžitkové vlastnosti pneumatík na novú úroveň. Veľkou výhodou nových pneumatík je ich vysoká výkonnosť za rôznych terénnych podmienok. Dopĺňajú pneumatiky strednej kategórie Geomax MX33, ktoré pomáhajú jazdcom vyhrávať preteky MXGP a supercross.