Začal sa autosalón IAA Frankfurt 2013

Utorok, 10 september 2013

Najvýznamnejšie motoristické podujatie tohtoročnej jesene, autosalón v nemeckom Frankfurte, otvoril dnes svoje brány pre odbornú novinársku obec. Patrí medzi najväčšie svetové autosalóny. Schádza sa tu elita automobilového sveta – od vrcholových  manažérov, automobilových dizajnérov a konštruktérov, slávnych automobilových pretekárov i najznámejšie svetové osobnosti z najrôznejších odborov. Tak je tomu aj teraz, počas konania 65. ročníka autosalónu IAA 2013.

Bugatti Veyron Vitesse Legend Jean Bugatti Edition
Bugatti Veyron Vitesse Legend Jean Bugatti Edition

Tohtoročný autosalón IAA Frankfurte 2013 sa koná  od 12. do 22. septembra pre verejnosť, kým prvé dva dni - 10. a 11. septembra, sú vyhradené pre novinárov. Špecifické vo Frankfurte je, že dva dni po novinárskych dňoch, 12. a 13. september, patria tzv. obchodným dňom pre verejnosť. Počas týchto dvoch dní je zvýšené vstupné 45 eur.

Od 14. septembra je autosalón prístupný pre ostatnú širokú verejnosť. Počas víkendov (14. a 15.9. a 21. a 22.9.) je vstupné 18 eur, v pracovné dni je vstupné 13 eur a pre študentov 7,50 eur. 

V tomto roku na autosalóne predstaví svoje produkty približne tisíc vystavovateľov na ploche 230 tisíc metroch štvorcových. Autosalón pre verejnosť slávnostne otvorí spolková kancelárka Nemecka Angela Merkelová.

Autosalón vo Frankfurte nie sú len automobily vystavované vo svetových, európskych či nemeckých premiérach, ale aj množstvo špeciálnych sprievodných akcií. Pre návštevníkov sú však najlákavejšími tie nové automobily, ktoré sa na autosalóne objavia po prvý raz vo svojich premiérach.

Aj vo Frankfurte ako na každom významnom svetovom autosalóne predstavia automobilky množstvo nových sériových modelov a konceptov. Menujme napríklad

Bugatti Veyron Vitesse Legend Jean Bugatti Edition, BMW i3, BMW X5 eDrive Concept, Citroën Cactus Concept, Audi A3 Cabrio 2014, Infiniti Q30, Jaguar C-X17, Honda Civic Tourer, Fiat Freemont Black Code a iné.

Niektoré z noviniek si teraz pripomenieme na fotografiách. K nim i ostatným novinkám a významným premiéram sa budeme postupne vracať obšírnejšie.

Bugatti Veyron Vitesse Legend Jean Bugatti Edition BMW i3 BMW X5 eDrive Concept Citroen Cactus Concept Audi A3 Cabrio 2014 Infiniti Q30 Jaguar C-X17 Honda Civic Tourer Fiat Freemont Black Code
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.