Začal sa autosalón IAA Frankfurt 2013

Utorok, 10 september 2013

Najvýznamnejšie motoristické podujatie tohtoročnej jesene, autosalón v nemeckom Frankfurte, otvoril dnes svoje brány pre odbornú novinársku obec. Patrí medzi najväčšie svetové autosalóny. Schádza sa tu elita automobilového sveta – od vrcholových  manažérov, automobilových dizajnérov a konštruktérov, slávnych automobilových pretekárov i najznámejšie svetové osobnosti z najrôznejších odborov. Tak je tomu aj teraz, počas konania 65. ročníka autosalónu IAA 2013.

Bugatti Veyron Vitesse Legend Jean Bugatti Edition
Bugatti Veyron Vitesse Legend Jean Bugatti Edition

Tohtoročný autosalón IAA Frankfurte 2013 sa koná  od 12. do 22. septembra pre verejnosť, kým prvé dva dni - 10. a 11. septembra, sú vyhradené pre novinárov. Špecifické vo Frankfurte je, že dva dni po novinárskych dňoch, 12. a 13. september, patria tzv. obchodným dňom pre verejnosť. Počas týchto dvoch dní je zvýšené vstupné 45 eur.

Od 14. septembra je autosalón prístupný pre ostatnú širokú verejnosť. Počas víkendov (14. a 15.9. a 21. a 22.9.) je vstupné 18 eur, v pracovné dni je vstupné 13 eur a pre študentov 7,50 eur. 

V tomto roku na autosalóne predstaví svoje produkty približne tisíc vystavovateľov na ploche 230 tisíc metroch štvorcových. Autosalón pre verejnosť slávnostne otvorí spolková kancelárka Nemecka Angela Merkelová.

Autosalón vo Frankfurte nie sú len automobily vystavované vo svetových, európskych či nemeckých premiérach, ale aj množstvo špeciálnych sprievodných akcií. Pre návštevníkov sú však najlákavejšími tie nové automobily, ktoré sa na autosalóne objavia po prvý raz vo svojich premiérach.

Aj vo Frankfurte ako na každom významnom svetovom autosalóne predstavia automobilky množstvo nových sériových modelov a konceptov. Menujme napríklad

Bugatti Veyron Vitesse Legend Jean Bugatti Edition, BMW i3, BMW X5 eDrive Concept, Citroën Cactus Concept, Audi A3 Cabrio 2014, Infiniti Q30, Jaguar C-X17, Honda Civic Tourer, Fiat Freemont Black Code a iné.

Niektoré z noviniek si teraz pripomenieme na fotografiách. K nim i ostatným novinkám a významným premiéram sa budeme postupne vracať obšírnejšie.

Bugatti Veyron Vitesse Legend Jean Bugatti Edition BMW i3 BMW X5 eDrive Concept Citroen Cactus Concept Audi A3 Cabrio 2014 Infiniti Q30 Jaguar C-X17 Honda Civic Tourer Fiat Freemont Black Code
Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
1-Seat-eScooter-concept
Seat bude prvým európskym automobilovým výrobcom, ktorý rozbehne výrobu vlastného elektrického skútra s parametrami motocykla s objemom motora 125 cm3. Koncept Seat eScooter mal oficiálnu premiéru 19. novembra na veľtrhu Smart City Expo World Congress v Barcelone. Bude prvým elektrickým skútrom vyrábaným európskym automobilovým výrobcom. Jeho predaj sa rozbehne v roku 2020 zákazníkom a spoločnostiam, ktoré poskytujú zdieľanie dopravných prostriedkov. Seat už dávnejšie oznámil, že preberá rolu lídra stratégie mikromobility v rámci koncernu Volkswagen. Tá zahŕňa štúdiu mestského vozidla Minimó, čo je štvorkolesové dvojmiestne vozidlo kombinujúce najvýhodnejšie prvky automobilu a motocykla. Súčasťou stratégie je aj elektrická kolobežka eXS Kickscooter powered by Segway, ktorú Seat predstavil v roku 2018 a ktorá sa už bežne predáva.
Mazda-cx30
Mazda CX-30 získala ocenenie Zlatý volant 2019 v kategórii SUV/crossover pre vozidlá do dĺžky 4,4 m. Úplne nové kompaktné SUV tak získava svoje vôbec prvé ocenenie v jednej z najdôležitejších čitateľských súťaží. Cenu odovzdali včera v Berlíne prezidentovi Mazda Motor Europe Yasuhiro Aoyamaovi. Pre Mazdu je to historicky piate ocenenie v kategórii Zlatý volant. Prvé získala Mazda 323 v rokoch 1985 a 1989, potom Mazda 626 v roku 1992 a Mazda2 v roku 2014.
skoda-octavia
Automobilka Škoda predstavila novú generáciu modelu Octavia. Štvrtá generácia najpredávanejšieho modelu českej automobilky má nové dimenzie, emotívnejší vzhľad, je priestrannejšia, bezpečnejšia a ponúka väčšie možností konektivity. Je tiež dlhšia a širšia než predchádzajúce generácie a ponúka aj väčší batožinový priestor. Vďaka novému dizajnovému jazyku značky Škoda pôsobí Octavia ešte emotívnejšie. Nový koncept interiéru kombinuje väčšiu funkčnosť a ponuku priestoru s kvalitnými materiálmi a novými dizajnovými prvkami. Moderné možnosti konektivity a nové asistenčné systémy zaisťujú väčšiu úroveň bezpečnosti a komfortu. Svetová premiéra štvrtej generácie Škody Octavia sa konala netradične v pražskej Národnej galérii.