Zbohom Octavia Tour I, nech žije Tour II

Streda, 10 november 2010

Jedným z hlavných pilierov značky Škoda je modelový rad Octavia. Významnú rolu tu zohrala celosvetovo úspešná jej prvá generácia vyrábaná od roku 1996. Posledná s poradovým číslom 1 442 126 uzatvára teraz výrobu tohto modelu. Modelový rad Octavie I však ďalej pokračuje aktuálnou druhou generáciou Octavia Tour.

Škoda Octavia Tour
Škoda Octavia Tour druhej generácie má podobne ako jej predchodca verzie liftback i kombi

V roku 1998 uviedla česká škodovka aj variant kombi a neskôr aj pohon všetkých štyroch kolies. V roku 2000 prešiel úspešný model modernizáciou. Octavia priniesla nové motory aj technológie, ako automatická prevodovka, pohon všetkých kolies, šesťstupňová prevodovka, kotúčové brzdy aj na zadnej náprave ale aj prvky bezpečnosti ako ESP, ASR alebo EDS. Octavia tiež predstavila prvé pohonné agregáty s turbodúchadlom v histórii značky, a to benzínové aj naftové. Zlomová bola tiež technológia vstrekovania pri naftových motoroch. Došlo tu k prechodu zo vstrekovania "do komôrky" na priamy vstrek (TDI/SDI).

Octavia znamenala pre Škodu Auto aj revolúciu v dizajne. Úplne nové poňatie karosérie v podobe liftback dodnes dopĺňa bezkonkurenčný objem batožinového priestoru v tejto triede a uľahčuje jeho využitie pri nakladaní a vykladaní batožiny. Karoséria liftback sa stala jedným z poznávacích znakov tohto úspešného modelového radu.

Výroba Octavie I, v súčasnosti označovaná ako Tour, sa skončila v prvej polovici tohto roku. Len prednedávnom oznámila Škoda Auto, že pokračuje vo výrobe tohto modelu v jeho druhej generácii ako Octavia Tour II. Základom pokračovateľa novej Tour nie je úplne nový model s drahým vývojom, ale druhá generácia Octavie pred jej faceliftom. Teraz škodovka oznámila začiatok predaja novej generácie Octavie Tour. K zákazníkom sa tak dostáva osvedčený model, navyše vo veľmi výhodnej cenovej ponuke.

Nová Tour sa bude ponúkať vo verzii liftback i kombi. V ponuke budú tri motorizácie, všetky s 5stupňovou mechanickou prevodovkou s ručným radením. Ide o benzínový motor s objemom 1,4 litra s výkonom 59 kW/80 k a 1,6 litra s výkonom 75 kW/102 k. Obe pohonné jednotky spĺňajú emisnú normu Euro 5. Zo vznetovej ponuky pre mimoeurópske trhy aj motor 2,0 TDI so vstrekovaním common rail s výkonom 81 kW/110 k.

Octavia Tour druhej generácie má v štandardnej výbave okrem iného airbagy vodiča a spolujazdca, ABS, posilňovač riadenia, centrálne zamykanie, elektricky nastaviteľné vonkajšie zrkadlá a výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča.

Základná cena modelu Octavia Tour II vo verzii limuzína je 10 990 € a 12 490 € vo verzii kombi. Pri využití značkového financovania prostredníctvom Volkswagen finančné služby je možnosť získať Octavia Tour II za cenu už od 9 990 €.

Autor: J. Goldberger
Foto: Škoda-Auto
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-SX4-S-Cross
V rebríčku počtu predaných osobných áut na Slovensku v roku 2019 sa Suzuki medzi 39 značkami umiestnila s počtom 3709 predaných vozidiel na veľmi peknom jedenástom mieste. Pričinili sa o to hlavne modely SUV Vitara a SX4 S-Cross. Modernizovaná Vitara v segmente SUV obsadila podľa štatistiky registrácií Zväzu automobilového priemyslu šieste a SX4 S-Cross ôsme miesto. O úspech v celkovej predajnosti modelov Suzuki v roku 2019 sa postarali tiež modely Swift a Ignis. Novou posilou značky v roku 2020 budú nový hit, malý off-road Jimny, a trvalka značky Swift.
Benzina-Tank
Benzina rozširuje svoje služby na Slovensku o Tank Kartu Business. Umožní firmám a podnikateľom okrem čerpania pohonných látok využívať aj rad benefitov, a to od zvýhodnenej ceny až po jednoduché vyúčtovanie a správu tankovacích kariet. Je to ďalší krok v stratégii Benziny, ktorá sa po rokoch vrátila znovu na Slovensko a má vo svojej sieti už desať čerpacích staníc. V pláne má tiež zavedenie karty Tank Karta Easy pre bežných motoristov. Marek Zouvala, riaditeľ siete čerpacích staníc Benzina: "Firmy a podnikatelia potrebujú šetriť každý cent. Preto sme pre nich pripravili nástroj na znižovanie prevádzkových nákladov aj administratívy. Tank Karta Business je nielen efektívnym riešením pre pohodlné tankovanie so zľavou, ale tiež vhodným nástrojom ako si ušetriť starosti a zjednodušiť účtovníctvo."
Elektrické-roznášky
Spoločnosť DPD začala doručovať zásielky v centre hlavného mesta prostredníctvom cyklokuriéra. Ide o pilotný projekt, ktorý má šancu rozšíriť sa aj do iných miest. Spoločnosť tiež výrazne rozširuje svoje doručovanie zásielok flotilou elektrických dodávkových automobilov, a to nielen v Bratislave, ale po celom Slovensku. Doručovanie elektrickou dopravou v mestách je jedným zo spôsobov, ako spoločnosť DPD podporuje svoj záväzok doručovať všetky zásielky do cieľa bez uhlíkovej stopy.