Ženeva 2008: exkluzívny Jaguar XJ Portfolio

Piatok, 07 marec 2008

Jaguar predstavil na autosalóne v Ženeve okrem XKR Portfolio aj vylepšený model s označením XJ Portfolio, ktorý bude vyrobený v limitovanej sérii. Poskytne vyššiu úroveň luxusu, remeselného spracovania a exkluzivity.

Jaguar XJ Portfolio Jaguar XJ Portfolio

Portfolio je tradičné označenie najluxusnejších zvláštnych verzií značky Jaguar. Ľahká hliníková karoséria modernej konštrukcie a výkonný motor V8 prepĺňaný mechanickým kompresorom zabezpečujú dynamické jazdné výkony. XJ Portfolio je vybavené adaptívnymi tlmičmi Computer Active Technology Suspension, elektronickým stabilizačným systémom Dynamic Stability Control (DSC) a pneumatickým pružením so samočinným vyrovnávaním svetlej výšky, čo zabezpečuje vynikajúcu ovládateľnosť a jazdný komfort.

Jedinečný vonkajší dizajn zahŕňa lakovanie špeciálnymi odtieňmi farieb Celestial Black alebo Astral Gold, na prianie 20-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny Selena s červenými historickými logami Jaguar, hliníkové bočné ventilačné lamely na blatníkoch, chrómované vonkajšie spätné zrkadlá a označenie Portfolio na zadnom čele.

V interiéri má limuzína Jaguar XJ Portfolio luxusno-športové vybavenie. Na výber sú dve exkluzívne farby koženého čalúnenia – tmavé v odtieni Navy, alebo svetlé Ivory. Špecifickými prvkami vnútorného vybavenia verzie Portfolio sú obklady prístrojovej dosky a výplní dverí z dubového dreva Rich Oak, hliníková hlavica voliacej páky automatickej prevodovky s kombinovaným koženým poťahom a hliníkovou kulisou, luxusné textilné koberce, luxusný poťah stropu kabíny z materiálu Alston a dekoračné lišty na prahoch s nápisom Portfolio.

Neobyčajne bohaté sériové vybavenie obsahuje individuálne vyhrievané a ventilované predné sedadlá, 7palcový dotykový monitor, audiosystém Jaguar, dvojzónovú klimatizáciu, systém Bluetooth® na integráciu až piatich mobilných telefónov, hlasové ovládanie JaguarVoiceTM, radarový tempomat Adaptive Cruise Control a multimediálny systém s DVD prehrávačom.

Jaguar XJ Portfolio modelového roku 2009 sa bude vyrábať s kompresorom prepĺňaným motorom V8 s objemom 4,2 litra, alebo s neprepĺňaným motorom V8 rovnakého objemu. Obidve verzie poskytujú mimoriadne jazdné výkony a vynikajúci komfort. Jaguar XJ Portfolio sa začne na vybraných trhoch predávať od leta 2008, ale objednať ho možno už teraz po výstavnej premiére.

Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.
Auto-komunikuje
Budem mať na najbližšom semafore zelenú ak budem pokračovať v jazde touto rýchlosťou? Odpoveď na túto otázku už od technológie, ktorú pripravuje SEAT-u v spolupráci s ministerstvom dopravy, magistrátom Barcelony a spoločnosťou ETRA úspešne prepája vozidlá so semaformi a centrálnym dispečingom riadenia premávky, takže vodiči dostávajú informácie o aktuálnej situácii. Projekt okrem toho umožňuje informácie o nehodách na diaľniciach zasielať rovno do vozidiel bez nutnosti využívať na to premenlivé informačné tabule. Automobily a infraštruktúra sú navzájom prepojené pomocou cloudu mobilným dátovým pripojením s reakčnou dobou 300 milisekúnd. Projekt prepája vozidlá so semaformi a informačnými panelmi prostredníctvom platformy DGT 3.0 a vodiči dostávajú v predstihu upozornenie o statuse najbližších semaforov, aby mohli podľa toho prispôsobiť rýchlosť jazdy. Dopravné informácie sa zobrazujú v reálnom čase na displejoch v automobiloch.