Ženeva 2008: exkluzívny Jaguar XJ Portfolio

Piatok, 07 marec 2008

Jaguar predstavil na autosalóne v Ženeve okrem XKR Portfolio aj vylepšený model s označením XJ Portfolio, ktorý bude vyrobený v limitovanej sérii. Poskytne vyššiu úroveň luxusu, remeselného spracovania a exkluzivity.

Jaguar XJ Portfolio Jaguar XJ Portfolio

Portfolio je tradičné označenie najluxusnejších zvláštnych verzií značky Jaguar. Ľahká hliníková karoséria modernej konštrukcie a výkonný motor V8 prepĺňaný mechanickým kompresorom zabezpečujú dynamické jazdné výkony. XJ Portfolio je vybavené adaptívnymi tlmičmi Computer Active Technology Suspension, elektronickým stabilizačným systémom Dynamic Stability Control (DSC) a pneumatickým pružením so samočinným vyrovnávaním svetlej výšky, čo zabezpečuje vynikajúcu ovládateľnosť a jazdný komfort.

Jedinečný vonkajší dizajn zahŕňa lakovanie špeciálnymi odtieňmi farieb Celestial Black alebo Astral Gold, na prianie 20-palcové disky kolies z ľahkej zliatiny Selena s červenými historickými logami Jaguar, hliníkové bočné ventilačné lamely na blatníkoch, chrómované vonkajšie spätné zrkadlá a označenie Portfolio na zadnom čele.

V interiéri má limuzína Jaguar XJ Portfolio luxusno-športové vybavenie. Na výber sú dve exkluzívne farby koženého čalúnenia – tmavé v odtieni Navy, alebo svetlé Ivory. Špecifickými prvkami vnútorného vybavenia verzie Portfolio sú obklady prístrojovej dosky a výplní dverí z dubového dreva Rich Oak, hliníková hlavica voliacej páky automatickej prevodovky s kombinovaným koženým poťahom a hliníkovou kulisou, luxusné textilné koberce, luxusný poťah stropu kabíny z materiálu Alston a dekoračné lišty na prahoch s nápisom Portfolio.

Neobyčajne bohaté sériové vybavenie obsahuje individuálne vyhrievané a ventilované predné sedadlá, 7palcový dotykový monitor, audiosystém Jaguar, dvojzónovú klimatizáciu, systém Bluetooth® na integráciu až piatich mobilných telefónov, hlasové ovládanie JaguarVoiceTM, radarový tempomat Adaptive Cruise Control a multimediálny systém s DVD prehrávačom.

Jaguar XJ Portfolio modelového roku 2009 sa bude vyrábať s kompresorom prepĺňaným motorom V8 s objemom 4,2 litra, alebo s neprepĺňaným motorom V8 rovnakého objemu. Obidve verzie poskytujú mimoriadne jazdné výkony a vynikajúci komfort. Jaguar XJ Portfolio sa začne na vybraných trhoch predávať od leta 2008, ale objednať ho možno už teraz po výstavnej premiére.

Autor: J. Goldberger
Foto: Jaguar
Pridať komentár
Bleskovky
1-Sikyna-Imola
Seriál majstrovstiev sveta v motokrose pokračoval v talianskej Imole pätnástym kolom. Jazdcov čakala rýchla a náročná trať na slávnom Autodrome Enza a Dina Ferrariho. Richard Šikyňa (MX Slovakia - JD Gunnex KTM RT), jediný Slovák v štartovom poli, si v kvalifikácii triedy KTM 250 SXF vyjazdil 17. priečku. V pretekoch v úvode prvej jazdy po kolízii s iným jazdcom a poškodení motocykla z pretekov odstúpil. V druhej jazde aj napriek technickým problémom bol v cieli na 14. mieste a pripísal si ďalších 7 bodov do priebežného hodnotenia seriálu. So 105 bodmi mu patrí 22. miesto priebežného hodnotenia.
1-Autíčko
Skupina vysokoškolských študentov prerobila detské elektrické autíčka pre potreby dvoch hendikepovaných deti. Urobili to počas šesťtýždňovej letnej stáže v Technologickom centre Adient v Trenčíne v rámci trinásteho ročníka projektu letnej študentskej stáže. Do projektu sa zapojili talentovaní študenti z viacerých slovenských aj zahraničných vysokých škôl. Projekt zahŕňal návrh, prípravu realizácie a úpravu špeciálnych sedadiel, ako aj ďalších komponentov autíčka. Pracovalo na ňom dvanásť vybraných študentov z vysokých škôl technického smeru z Trenčína, Bratislavy, Brna, Liberca a Edinburgu.
Seat Leon
V posledný júlový týždeň Seat Leon tretej generácie dosiahol významný míľnik, keď od svojho uvedenia na trh sa predal jeden milión exemplárov. Najlepšie predávaný model španielskej značky mal svetovú výstavnú premiéru v októbri 2012 na parížskom autosalóne a krátko na to sa začal predávať. Vďaka úplne novému dizajnu podľa filozofie formula Leon, založenej na harmónii dizajnu a funkčnosti, sa stal najpredávanejším modelom z programu Seatu a prekonal dominanciu modelu Ibiza z predchádzajúcich 30 rokov. Leon tretej generácie, navrhnutý, vyvinutý a vyrábaný v závode Martorell, využíva modulárnu stavebnicu komponentov s priečne uloženým motorom MQB koncernu Volkswagen. Nová stavebnica znamenala skok v oblasti technológie a výroby a kvalita výroby dosiahla štandard koncernu Volkswagen.