BMW iX M60: Diabolsky rýchly elektromobil už na Slovensku

Nedeľa, 23 január 2022

Na slovenský trh prichádza vrcholný elektrický model mníchovskej automobilky – BMW iX M60. Poteší výkonom až 619 koní, zrýchlením na stovku za 3,8 sekundy a najvyššou rýchlosťou 250 km/h, ktorá je, navyše, elektronicky obmedzená.

bmw-ix-m60

Ponuka čisto elektrických modelov značky BMW sa v rámci dlhodobej stratégia postupne rozširuje. Najnovším prírastkom v ponuke pre Slovensko je vrcholná verzia BMW iX M60.

Model BMW iX M60 s výkonom 455 kW/619 k a maximálnym krútiacim momentom 1015 Nm v režime Sport, resp. 1100 Nm s aktivovanou funkciou Launch Control je už tu. Okrem vysokého komfortu, pohodlia v interiéri a pocitu výnimočnosti ponúka aj najvyššiu rýchlosť 250 km/h.

Model BMW iX M60 ako vlajková loď elektrických modelov BMW je vybavený vysokonapäťovou batériou, ktorej využiteľná kapacita energie je 105,2 kWh (celková 111,5 kWh). Podľa testovacieho cyklu WLTP vykazuje model BMW iX M60 dojazd do 566 kilometrov.

Aby výkonný elektromobil dal na ceste o sebe patrične aj akusticky vedieť, automobilka BMW v spolupráci s celosvetovo známym hudobným skladateľom Hansom Zimmerom vyvinula pre tento model špecifickú sériu zvukov s označením BMW Iconic Sounds Electric.

Vrcholný M model rovnako ako ostatné verzie modelového radu BMW iX, disponuje najmodernejšou elektronickou architektúrou, ktorá prináša mnoho nových prevratných funkcií využívajúcich rýchle pripojenie pomocou štandardu mobilnej siete 5G.

"Zelená" vrcholná verzia BMW iX M60 má na svoj vysoký výkon impozantnú aj kombinovanú spotrebu elektrickej energie 24,7 – 21,7 kWh/100 km (podľa WLTP) a lokálne kombinované emisie CO2 0 g/km.

Technológia modelu BMW iX M60 a univerzálnosť SUV (podľa BMW SAV) modelov BMW X s emóciami typickými pre vozidlá BMW M vdychujú tomuto modelu tú najvyššiu športovosť medzi elektrickými modelmi.

Cena tohto vozidla s dvojicou elektromotorov s výkonom 397 kW/540 k, pri dočasnom zvýšení výkonu na menej ako 10 sekúnd až 455 kW/619 k, sa začína od sumy 127 860 eur.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Bulik-Jerez
V posledný víkend sa v španielskom Jereze konali prvé preteky medzinárodných majstrovstiev Španielska ESBK 2022. 16-ročný slovenský pretekár Michal Búlik začal svoju druhú sezónu v triede Superstock 600 a obsadil 13. a 15.miesto. Po pretekoch takto ohodnotil svoje preteky: "Príliš mi to nešlo. Motocykel bol pripravený na sto percent, ale ja som zrýchľoval veľmi pomaly. Pred sezónou sme mali dva testy, oba však boli na vode, čo mi na rýchlosti nepridalo. Motocykle novej triedy NG (New Generation) sú výrazne rýchlejšie a ja sa budem musieť naučiť dostať sa dopredu rýchlejšie. Musím zapracovať na úvode jazdy a pridať viac agresivity na štarte. Druhé podujatie bude 22.-24. apríla vo Valencii, kde si musím dokázať, že do ESBK patrím.
klaus-zellner
Novým predsedom predstavenstva spoločnosti Škoda Auto bude od 1. júla 2022 Klaus Zellmer, ktorý v súčasnosti ako člen predstavenstva značky Volkswagen zodpovedá za oblasť predaja, marketingu a popredajných služieb. Doterajší predseda predstavenstva Škoda Auto Thomas Schäfer od 1. júlu 2022 prevezme funkciu predsedu predstavenstva značky Volkswagen, zároveň sa stane členom koncernového predstavenstva a bude riadiť skupinu objemových značiek.
stellantis1
Novinkami inovatívnych technológií nového Peugeota 308 sú doplnky vyrobené technológiou 3D tlače z úplne nového polyméru. Z neho je nový rad príslušenstva, ako sú držiak na slnečné okuliare, držiak na nápoje alebo na telefón. Nové príslušenstvo je výsledkom spoločnej práce tímov pre dizajn, produkt a výskum automobilky a spoločností HP Inc., Mäder a Erpro. Cieľom spolupráce je ponúkať inovatívne produkty, ktoré sú príjemné nielen na dotyk, ale sú aj ľahké, pevné a jednoducho využiteľné, a zlepšujú pohodu v interiéri už oceňovaného Peugeot i-Cockpitu.