BMW v roku 2020 lídrom prémiového segmentu

Streda, 13 január 2021

Spoločnosť BMW potvrdila napriek roku poznačeného pandémiou koronavírusu pozíciu svetového lídra medzi prémiovými výrobcami automobilov.

bmw-i

Spoločnosť BMW dodala predajcom na celom svete spolu 2 324 809 automobilov značiek BMW, Mini a Rolls-Royce. Iba značka Rolls-Royce dodala na trh menej vozidiel o 8,4 %, ostatné značka spoločnosti prekročili oproti roku 2019 počty dodaných vozidiel.

Predaje plug-in hybridných vozidiel sa v porovnaní s minulým rokom zvýšili o 38,9 %, čo poukazuje na značný záujem kupujúcich o segment elektrifikovaných automobilov a výrazne podporuje nárast elektromobility.

Spoločnosť BMW splnila tiež v uplynulom roku 2020 európske flotilové limity CO2 s rezervou. S menej ako s množstvom 100 gramov na kilometer splnila tak ciele európskych predpisov o flotilových emisiách.

Vplyv na úspech výroby a predaja malo pružné reagovanie spoločnosti na vplyv koronavírusu úpravou stratégie predaja a výroby. Vďaka tomu uzatvorilo BMW rok silným štvrtým štvrťrokom, čím potvrdilo, že je celosvetovým lídrom prémiového segmentu.

Vďaka našim technológiám Efficient Dynamics a viac ako 135 tisícom predaným elektrifikovaným vozidlám v Európe spoločnosť BMW potvrdila splnenie limitov európskych predpisov o flotilových emisiách.

K dosiahnutiu cieľa byť lídrom v segmente prémiových automobilov výrazne prispel výkon vyššieho luxusného segmentu, ktorý vďaka modelom BMW radu 7, BMW radu 8 a BMW X7 medziročne narástol o 12,4 percenta na celkových 115 420 kusov. Predaje týchto vysoko ziskových modelov celkovo vzrástli oproti roku 2018 o viac ako 70 percent.

Skupina BMW ako priekopník elektromobility predala minulý rok celosvetovo spolu 192 646 elektrifikovaných vozidiel značiek BMW a Mini, čo predstavuje nárast oproti roku 2019 o 31,8 %.

Predaje plne elektrických vozidiel vzrástli v roku 2020 o 13 percent, zatiaľ čo plug-in hybridné modely o takmer 40 percent. V Európe predstavujú elektrifikované vozidlá približne 15 percent všetkých predajov.

Značka Mini v roku 2020 dosiahla 292 394 predaných vozidiel, čo je oproti roku 2019 menej o 15,8 %. Mimoriadne populárny bol však plne elektrický Mini Electric so 17 580 predanými vozidlami a model John Cooper Works, ktorý si objednalo 20 565 záujemcov, a to je oproti roku 2019 viac o 20,8 percenta.

Automobilov značky Rolls-Royce sa v roku 2020 predalo 3756, menej o 26,4 % ako rok predtým, to aj napriek trhovej absencii najpredávanejšieho modelu značky Ghost, keďže sa očakával príchod jeho nasledovníka. Hlavným počinom roka bolo koncom doka 2020 predstavenie nového modelu Ghost a jeho nadšené uvítanie zákazníkmi, médiami i verejnosťou.

Motocyklová divízia BMW Motorrad dodala zákazníkom v roku 2020 169 272 motocyklov a skútrov, čo je druhý najlepší výsledok v histórii. To poukazuje na úspešnú rastovú stratégiu výroby a obľúbenosť motocyklov a skútrov značky BMW. Pričinilo sa o to aj predstavenie až trinástich nových modelov.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."