BMW v roku 2020 lídrom prémiového segmentu

Streda, 13 január 2021

Spoločnosť BMW potvrdila napriek roku poznačeného pandémiou koronavírusu pozíciu svetového lídra medzi prémiovými výrobcami automobilov.

bmw-i

Spoločnosť BMW dodala predajcom na celom svete spolu 2 324 809 automobilov značiek BMW, Mini a Rolls-Royce. Iba značka Rolls-Royce dodala na trh menej vozidiel o 8,4 %, ostatné značka spoločnosti prekročili oproti roku 2019 počty dodaných vozidiel.

Predaje plug-in hybridných vozidiel sa v porovnaní s minulým rokom zvýšili o 38,9 %, čo poukazuje na značný záujem kupujúcich o segment elektrifikovaných automobilov a výrazne podporuje nárast elektromobility.

Spoločnosť BMW splnila tiež v uplynulom roku 2020 európske flotilové limity CO2 s rezervou. S menej ako s množstvom 100 gramov na kilometer splnila tak ciele európskych predpisov o flotilových emisiách.

Vplyv na úspech výroby a predaja malo pružné reagovanie spoločnosti na vplyv koronavírusu úpravou stratégie predaja a výroby. Vďaka tomu uzatvorilo BMW rok silným štvrtým štvrťrokom, čím potvrdilo, že je celosvetovým lídrom prémiového segmentu.

Vďaka našim technológiám Efficient Dynamics a viac ako 135 tisícom predaným elektrifikovaným vozidlám v Európe spoločnosť BMW potvrdila splnenie limitov európskych predpisov o flotilových emisiách.

K dosiahnutiu cieľa byť lídrom v segmente prémiových automobilov výrazne prispel výkon vyššieho luxusného segmentu, ktorý vďaka modelom BMW radu 7, BMW radu 8 a BMW X7 medziročne narástol o 12,4 percenta na celkových 115 420 kusov. Predaje týchto vysoko ziskových modelov celkovo vzrástli oproti roku 2018 o viac ako 70 percent.

Skupina BMW ako priekopník elektromobility predala minulý rok celosvetovo spolu 192 646 elektrifikovaných vozidiel značiek BMW a Mini, čo predstavuje nárast oproti roku 2019 o 31,8 %.

Predaje plne elektrických vozidiel vzrástli v roku 2020 o 13 percent, zatiaľ čo plug-in hybridné modely o takmer 40 percent. V Európe predstavujú elektrifikované vozidlá približne 15 percent všetkých predajov.

Značka Mini v roku 2020 dosiahla 292 394 predaných vozidiel, čo je oproti roku 2019 menej o 15,8 %. Mimoriadne populárny bol však plne elektrický Mini Electric so 17 580 predanými vozidlami a model John Cooper Works, ktorý si objednalo 20 565 záujemcov, a to je oproti roku 2019 viac o 20,8 percenta.

Automobilov značky Rolls-Royce sa v roku 2020 predalo 3756, menej o 26,4 % ako rok predtým, to aj napriek trhovej absencii najpredávanejšieho modelu značky Ghost, keďže sa očakával príchod jeho nasledovníka. Hlavným počinom roka bolo koncom doka 2020 predstavenie nového modelu Ghost a jeho nadšené uvítanie zákazníkmi, médiami i verejnosťou.

Motocyklová divízia BMW Motorrad dodala zákazníkom v roku 2020 169 272 motocyklov a skútrov, čo je druhý najlepší výsledok v histórii. To poukazuje na úspešnú rastovú stratégiu výroby a obľúbenosť motocyklov a skútrov značky BMW. Pričinilo sa o to aj predstavenie až trinástich nových modelov.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.