Bratislavský Volkswagen chytil veľké ryby: Passata a Superb

Utorok, 17 november 2020

Pôvodne plánovaná nová výroba nemeckého koncernu Volkswagen nebude v tureckom Izmire, ale v závode v Devínskej Novej Vsi. Oznámili to včera na tlačovej konferencii v hoteli Auto Forum závodu Volkswagen predseda slovenskej vlády Igor Matovič a šéf Volkswagenu Slovakia Oliver Grünberg.

1-VW-DNV

Obrovskú investíciu pre Slovensko a bratislavský závod Volkswagenu schválila ešte minulý týždeň dozorná rada koncernu. Potvrdili to dnes manažéri nemeckej automobilky na čele s predsedom predstavenstva Volkswagen Slovakia a premiér slovenskej vlády Igor Mativič a minister financií Eduard Heger na stretnutí s novinármi priamo v závode slovenského výrobcu automobilov Volkswagen v Devínskej Novej Vsi.

Bratislavský závod Volkswagenu tak oficiálne začína prípravy na budúcu produkciu nových modelov Passat a Superb, ktorá má odštartovať v roku 2023. Do novej produkcie v Bratislave má priama investícia koncernu predstavovať 500 miliónov eur, investovať sa však bude aj do existujúcej výroby a celková suma presiahne miliardu eur.

Investícia nemeckej automobilky do bratislavskej fabriky Volkswagenu je tak teraz potvrdená a v Devínskej Novej Vsi budú z výrobnej linky schádzať aj vlajková loď koncernu Volkswagen Passat a českej Škody Superb – tak so spaľovacími ako aj plug-in hybridnými motormi. Pribudnú tak k súčasne vyrábaným luxusným modelom VW Tuareg, Porsche Cayenne, Audi Q7 a Q8 a malým mestským automobilom Škoda Citigo, VW Up! a Seat Mii.

Výroba modelov Passat a Superb si vyžiada aj 2000 nových pracovníkov, takže Volkswagen Slovakia ich bude zamestnávať spolu až 14 100. Priniesť to môže zvýšenie celkovej ročnej produkcie automobilov, ktorá v roku 2019 bola takmer 380 000 vozidiel. Mohlo by to byť navýšenie výroby počtu nových áut o 250 až 300 tisíc, čo by si však vyžiadalo aj výstavbu nových výrobných hál.

V Bratislave pribudnú v závode VW Slovakia dva nové modely. Passat je už roky neodškriepiteľný líder Volkswagenu pre svoju obľúbenosť u priaznivcov značky, pre svoj komfort a jazdnú pohodu modelu sedan a kombi pre praktickosť. Prvý z kategórie sedan, ktorá je na ústupe pred obľúbenými SUV.

Superb má veľkú obľubu nielen v bývalej našej spoločnej krajine, ale najmä vo svete veľa priaznivcov. Doteraz sa superbov predalo vyše 1,4 milióna, v minulom roku 104 tisíc. Tak Passat ako aj Superb nepochybne spestria ponuku bratislavského závodu Volkswagen Slovakia.

1-VW-DNV 2-VW-DNV 3-VW-DNV
Autor: J. Goldberger
Foto: Volkswagen
Pridať komentár
Bleskovky
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.
Homola-Spa
Nevyspytateľné počasie trápilo slovenského automobilového pretekára v ďalších pretekoch európskeho seriálu na belgickom okruhu v Spa-Francorchamps. Nesadlo mu počasie, keď v prvý deň pretekov pred víkendom čakal, že trať po daždi vyschne a bude dobré nasadiť "suché" pneumatiky. Do druhých pretekov o deň neskôr, naopak, obul pneumatiky do mokra a trať okruhu rýchlo vyschla. "Myslel som si, že je to dobrá voľba. Žiaľ, od druhého kola prestalo mrholiť, trať začala vysýchať a moje pneumatiky po pár kolách úplne odišli. Každým kolom som už šiel len dozadu," povedal po druhých pretekoch sklamaný Homola. Dva omyly a tak v prvých pretekoch bolo 15. miesto a v druhých bol dvanásty. Po predposlednom kole v Belgicku je Matej Homola na 8. priečke priebežného hodnotenia šampionátu. O dva týždne čakajú slovenského pretekára záverečné preteky seriálu v španielskej Jarame.
Šikyňa
Ďalší diel seriálu majstrovstiev sveta v motokrose sa po troch predchádzajúcich pretekoch v talianskej Mantove konal počas posledného víkendu na úplne novej trati v Španielsku. Slovenský jazdec Richard Šikyňa obsadil v prvej jazde výborné dvanáste miesto a získal deväť bodov. V druhej jazde mal na náročnej pieskovej trať v Lommely, ktorá je považovaná za jednu z najťažších motokrosových tratí na starom kontinente, pád a preteky nedokončil. So 67 bodmi je v priebežnom poradí seriálu na 24. mieste. Richard Šikyňa: "V prvej jazde som polovicu pretekov jazdil na 9. mieste, ale postupne som sa prepadol na dvanáste a mal som dobrý pocit z jazdy aj výsledku. V druhej jazde som mal horší štart, ale postupne som sa prebojoval na 14. miesto. Pár kôl pred koncom som však mal pomerne ťažký pád a preteky som nedokončil. Zlomené nemám nič, tak snáď budem do najbližších pretekov už najbližší víkend v poriadku."