Citroën: Rok 2019 bol pre Francúzov úspešný

Utorok, 21 január 2020

Francúzska značka Citroën môže mať radosť z výsledkov a bilancovania predaja nových automobilov na Slovensku za rok 2019.

Citroen-C5-Aircross
Citroën C5 Aircross, minuloročná novinka francúzskej automobilky v kategórii SUV

V roku 2019 dosiahol Citroën na Slovensku historický rekord v predaji automobilov za posledných osem rokov. Čísla hovoria o 5457 registrovaných nových osobných a úžitkových automobiloch, čo predstavuje päť percent slovenského trhu.

Citroën sa tak posunul o jednu priečku vyššie oproti roku 2018 a zaradil sa v kategórii osobných a malých úžitkových automobilov medzi osem napredávanejších automobilových značiek na Slovensku. S medziročným nárastom predaja nových áut o deväť percent rástla francúzska značka rýchlejšie ako celoslovenský trh, ktorého nárast predstavoval len 2,7 %.

Značka s dvojitým šípom v znaku získala v roku 2019 o 442 viac nových zákazníkov, ktorí si vybrali a kúpili nový Citroën. Značka za minulý rok bola piatou najrýchlejšie rastúcou na slovenskom trhu.

Nárast zákazníkov sa výrazne prejavil pri kúpe nových osobných automobilov. Významným prínosom bolo tiež uvedenie nového SUV, modelu C5 Aircross. Model s vysokým komfortom a najnovšími technológiami sa v roku svojho uvedenia na trh zaradil na Slovensku medzi dvanásť najpredávanejších SUV.

Autor: J. Goldberger
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.