Európskym Autom roka 2021 Toyota Yaris

Utorok, 09 marec 2021

Európskym Autom roka 2021 sa stala Toyota Yaris. Prvenstvo získala v konkurencii týchto finalistov: Citroen C4, Cupra Formentor, Fiat 500, Land Rover Defender, Škoda Octavia a Volkswage ID.3.

toyota-yaris

Tradičné vyhlasovanie výsledkov Európskeho auta roka sa každoročne konalo v predvečer otvorenia ženevského autosalónu. Koronavírus to však zmenil a už druhý rok sa slávnostný ceremoniál vyhlasovania Auta roka koná bez odbornej verejnosti i novinárskej obce. Aj tento rok znovu v Ženeve, na výstavisku v hale Palexpo výhradne on-line. Už po druhý raz.

Európskym autom roka 2021sa možno prekvapivo stál malý Yaris, ale 266 bodov od medzinárodnej poroty zloženej z 59 novinárov z 22 európskych krajín rozhodlo v prospech tohto japonského hatchbacku. Naposledy japonské auto vyhralo v tejto ankete v roku 2011, a bol to Nissan Leaf. Yaris už raz vyhral, a to v roku 2000 s modelom Yaris prvej generácie.

Vyhliadky na víťazstvo nepotvrdil čisto elektrický Volkswagen ID.3, šancu nedostal ani ďalší elektromobil Fiat 500e. Elektrina však pri všetkých finalistoch rezonovala, aj keď väčšinou nepriamo. Veď Toyota Yaris existuje aj ako hybrid, ďalšie ako Land Rover Defender, Cupra Formentor a Škoda Octavia môžu byť plug-in hybridy, Citroen C4 a Volkswagen ID.3 ako čisté elektromobily.

Za víťaznou Toyota Yaris (266 bodov) skončil druhý Fiat 500e (240 b), tretie miesto si odnáša Cupra Formentor (239 b), štvrtý skončil VW ID.3 (224 b), piata je Škoda Octavia (199 b), šiesty skončil Land Rover Defender (164 b) a na siedmom mieste sa umiestnil Citroën C4 (143 b).

Autor: J. Goldberger
Pridať komentár
Bleskovky
VW-Slovakia
Volkswagen Slovakia avizuje v tejto náročnej koronavírusovej situácii sto voľných pracovných miest. Nových zamestnancov hľadá na montážne linky vozidiel pre svoj výrobný závod v Devínskej Novej Vsi. Dopyt po nových zamestnancoch súvisí s dynamickým vývojom výrobného plánu, ktorý je podmienený aktuálnym nárastom dopytu nových automobilov na svetových trhoch. Volkswagen Slovakia tak potvrdzuje pozíciu podniku ako stabilného a spoľahlivého zamestnávateľa, v ktorom vyše 40 % zamestnancov pracuje nepretržite viac ako 10 rokov. V horizonte najbližších rokov očakáva podnik v súvislosti s príchodom nových generácií modelov Volkswagen Passat a Škoda Superb vytvorenie ďalších približne dvetisíc nových pracovných miest.
1-Eli-Tomac
Pneumatiky Dunlop Geomax MX53 pre motokros dostali ocenenie Výrobok roka 2020. Po rozsiahlom testovaní je to výraz uznania za ich úžitkové vlastností a dlhú životnosť. Testy organizoval špecializovaný Cross Magazin. Ocenenie sa motokrosovým pneumatikám dostalo za vlastnosti na stredne tvrdom až tvrdom teréne a za životnosť, ktorú preukázali v testoch. Dunlop Geomax MX53 nielen že predstavujú pokrok v porovnaní s predchádzajúcou generáciou Geomax MX52, ale sú kompromis medzi úžitkovými vlastnosťami a dlhou životnosťou. Pneumatikám Dunlop Geomax dôverujú poprední motocykloví výrobcovia, ktorí ich používajú na prvotnú výbavu svojich motocyklov, ale aj víťazní jazdci a tímy z majstrovstiev sveta v motokrose MXGP a Monster Energy Supercross.
Enyaq-iV
V rozvoji eMobility urobila česká automobilka Škoda na Slovensku ďalší krok, keď po predstavení svojich plug-in hybridných modelov Superb iV, Octavia iV a plne elektrických modelov Citigo iV a Enyaq iV dáva do predaja aj domáce nabíjacie stanice, tzv. wallboxy. Sú dostupné v troch variantoch s maximálnou rýchlosťou nabíjania 11 kW/h a možno ich kúpiť v sieti autorizovaných predajcov značky Škoda. Súčasne automobilka pripravuje riešenie nazvané MyŠkoda Powerpass, vďaka ktorému bude možné nabíjať elektromobil kdekoľvek v Európe s čipovou kartou. Na Slovensku bude dostupná po príchode modelu Enyaq iV. Automobilka vybuduje tiež vlastné nabíjacie stanice v sieti autorizovaných predajcov a chce dať druhý život použitým batériám z elektromobilov.