Honde Civic TypeR znovu najrýchlejšia na Nürburgringu

Štvrtok, 27 apríl 2023

Na Severnej slučke nemeckého okruhu Nürburgring bojujú svetové automobilové značky o rekordy, a o to, ktorý z ich modelov v rôznych konfiguráciách zajazdí za najkratší čas tých necelých 23 kilometrov povestného okruhu.

honda-type-r
Honda Civic TypeR na okruhu Nurburgring, kde utvorila nový rekord pre sériové autá s pohonom predných kolies

Športovo ladená Honda Civic TypeR je opäť držiteľom rekordu pre sériové vozidlá s pohonom predných kolies na nemeckom okruhu Nürburgring, keď konfiguráciu Nordschleife, čiže Severnú slučka, nazývanú aj Zelené peklo, dosiahla čas 7 minút 44,881 sekúnd.

Novému modelu Civic TypeR 2023 neodolal starý rekord a nový športovo ladený sériový Civic po vydarenom pokuse získal rekord trate náročného okruhu.

Model Civic Type R vo svojej najnovšej verzii produkuje výkon 242 kW/329 k a krútiaci moment 420 Nm. V spojení s modernizovanou šesťstupňovou manuálnou prevodovkou zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,4 sekundy a vie ísť maximálnou rýchlosťou 275 km/h.

Pre model Civic Type R vybrala Honda vývojový koncept Ultimate Sport 2,0. Cieľom bolo postaviť športový model s pohonom prednej nápravy, ktorý vzbudzuje dôveru vodičov a jazda s ním prebúdza v jazdcovi nadšenie a radosť.

Hideki Kakinuma, hlavný konštruktér modelu Civic Type R: "Od uvedenia modelu Civic TypeR v roku 2022, sme vo svete zaznamenali pozitívne ohlasy, ktoré prekonali naše očakávania. Pred nami bola však ešte výzva zaistiť, aby nový TypeR bol najrýchlejším modelom s pohonom predných kolies na okruhu Nürburgring.

Autor: J. Goldberger
Foto: Honda
Pridať komentár
Bleskovky
bmw-i5-touring-flash kopie
Šiesty ročník ankety Elektromobil roka 2024 o najlepšie elektrické a plug-in hybridné automobily na slovenskom trhu za rok 2024 pozná svojich víťazov. Automobily BMW získali tri pódiové umiestnenia: BMW i7 M70 prvé miesto v kategórii luxusný elektromobil, BMW XM v kategórii plug-in hybrid, a BMW radu 5 Touring druhé miesto v kategórii rodinných elektromobilov. Ankety sa zúčastnilo 8656 hlasujúcich, ktorí svojimi hlasmi na internetovom portáli mojelektromobil.sk vybrali tie najlepšie automobily na slovenskom trhu v troch kategóriách. O priazeň slovenskej verejnosti sa uchádzalo spolu 123 nominovaných vozidiel.BMW i5 Touring
bmw-group
BMW Group, nemecký výrobca prémiových vozidiel, chce pokračovať v raste svojej produkcie i v tomto fiškálnom roku. Motivuje ho k tomu úspešný rok 2023, v ktorom jeho prémiový segment dodal na trh historicky najviac vozidiel a zaznamenal najvyššie predaje. Modelmi, ktoré majú produkciu bavorského producenta najviac potiahnuť na požadovanú úroveň, majú byť aj v roku 2024 čisto elektrické vozidlá a modely z vyššieho prémiového segmentu, vrátane modelov BMW radu 7, BMW X7 a luxusné Rolls-Royce s čisto elektrickým pohonom Rolls-Royce Spectre. V oboch týchto segmentoch verí skupina BMW vo výrazný dvojciferný rast. Očakáva sa, že prispejú k tomu aj modely BMW radu 5, BMW i5, ale aj elektrické kombi Touring i5.
matador
V prieskume spotrebiteľskej dôvery Slováci po ôsmy raz volili značky, ktorým dôverujú najviac. Zúčastnila sa ho reprezentatívna vzorka dvetisíc respondentov. Do prieskumu boli zahrnuté značky, ktoré sú najsilnejšími na slovenskom trhu. V kategórii výrobcov pneumatík získal ocenenie Najdôveryhodnejšia značka roku 2023 tradičný výrobca pneumatík Matador, ktorý je súčasťou koncernu Continental. Matador tak potvrdil povesť spoľahlivosti a kvality za rozumnú cenu. Značka s viac ako 115 rokmi skúseností je najdôveryhodnejšia pre 20,6 % respondentov. Na druhom mieste sa umiestnila značka Continental. Roman Moško, komunikačný manažér Continental Barum: "Sme hrdí, že značka Matador je medzi slovenskými vodičmi vnímaná ako symbol dôvery a kvality. Má dlhoročnú tradíciu, široké portfólio a spoľahlivú kvalitu.”Matador Hectorra 5