Hyundai Ioniq 5 víťazom ankety Svetové auto roka 2022

Utorok, 19 apríl 2022

Svetovým autom roku 2022 je Hyundai Ioniq 5, keď tesne porazil koncernový elektrický model Kia EV6. Tretie miesto patrí ďalšiemu elektromobilu, americkému Fordu Mustang Mach-E.

hyundai-ioniq-5
Hyundai Ioniq 5, víťaz ankety Svetové auto roka 2022

Vyzerá to tak, že motoristický svet sa pobláznil do elektrických áut, keď športovou terminológiou povedané, na stupeň víťazov v ankete o najlepšie svetového auta roka 2022 sa postavili len elektromobily. Na najvyšší Hyundai Ioniq 5 a stal sa Svetovým autom roku 2022.

Nadvláda elektromobilov tak pokračuje, keď za posledné štyri roky je Ioniq 5 tretím elektrickým autom, ktoré ovládlo anketu Svetové auto roku. V roku 2019 to bol Jaguar I-Pace a minulý rok si titul odniesol do Volkswagen ID.4.

Elektrický Hyundai IONIQ 5 získal aj dve ďalšie prvenstvá, keď zvíťazil aj v kategóriách Svetové elektrické auto roka a Svetový automobilový dizajn roka. Zvíťazil vo všetkých troch kategóriách v ktorých bol nominovaný.

Hyundai Ioniq 5 ocenila porota zložená zo 102 automobilových novinárov z 33 krajín sveta. Uspel v konkurencii 27 modelov, ktoré boli uvedené na trh v roku 2021, a pripísal si víťazstvo.

Hyundai Ioniq 5 je prvým modelom, ktorý využíva výhody globálnej elektrickej platformy. Ponúka 800V architektúru, ultrarýchle nabíjanie z 10% na 80 % kapacity batérie len za 18 minút a mimoriadne priestranný interiér. Vo výbave s pohonom zadnej nápravy a 77,4kWh batériou je jeho maximálny dojazd na jedno nabitie približne 480 kilometrov.

Jaehoon Chang, prezident a generálny riaditeľ Hyundai Motor Company: "Ioniq 5 je pre nás kľúčový úspech. Sme priekopníkmi novej generácie inteligentných riešení mobility s našimi inovatívnymi technológiami platformy E-GMP, výnimočným výkonom a prevratným prístupom k dizajnu a priestoru."

Autor: J. Goldberger
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
Bulik-Jerez
V posledný víkend sa v španielskom Jereze konali prvé preteky medzinárodných majstrovstiev Španielska ESBK 2022. 16-ročný slovenský pretekár Michal Búlik začal svoju druhú sezónu v triede Superstock 600 a obsadil 13. a 15.miesto. Po pretekoch takto ohodnotil svoje preteky: "Príliš mi to nešlo. Motocykel bol pripravený na sto percent, ale ja som zrýchľoval veľmi pomaly. Pred sezónou sme mali dva testy, oba však boli na vode, čo mi na rýchlosti nepridalo. Motocykle novej triedy NG (New Generation) sú výrazne rýchlejšie a ja sa budem musieť naučiť dostať sa dopredu rýchlejšie. Musím zapracovať na úvode jazdy a pridať viac agresivity na štarte. Druhé podujatie bude 22.-24. apríla vo Valencii, kde si musím dokázať, že do ESBK patrím.
klaus-zellner
Novým predsedom predstavenstva spoločnosti Škoda Auto bude od 1. júla 2022 Klaus Zellmer, ktorý v súčasnosti ako člen predstavenstva značky Volkswagen zodpovedá za oblasť predaja, marketingu a popredajných služieb. Doterajší predseda predstavenstva Škoda Auto Thomas Schäfer od 1. júlu 2022 prevezme funkciu predsedu predstavenstva značky Volkswagen, zároveň sa stane členom koncernového predstavenstva a bude riadiť skupinu objemových značiek.
stellantis1
Novinkami inovatívnych technológií nového Peugeota 308 sú doplnky vyrobené technológiou 3D tlače z úplne nového polyméru. Z neho je nový rad príslušenstva, ako sú držiak na slnečné okuliare, držiak na nápoje alebo na telefón. Nové príslušenstvo je výsledkom spoločnej práce tímov pre dizajn, produkt a výskum automobilky a spoločností HP Inc., Mäder a Erpro. Cieľom spolupráce je ponúkať inovatívne produkty, ktoré sú príjemné nielen na dotyk, ale sú aj ľahké, pevné a jednoducho využiteľné, a zlepšujú pohodu v interiéri už oceňovaného Peugeot i-Cockpitu.