Hyundai Nexo má rekord v dojazde s vodíkovým pohonom

Štvrtok, 26 december 2019

Výrobcovia elektromobilov bojujú o každý kilometer, ktorý navyše prejde ich auto na jedno nabitie. Teraz sa Hyundai svojim elektrickým modelom Nexo s vodíkovou technológiou pýši svetovým rekordom. Model poháňaný vodíkom prekonal vzdialenosť 778 kilometrov a vytvoril tak nový svetový rekord v dojazde s jednou náplňou vo svojej nádrži.

Hyundai-Piccard
Rekordný model Hyundai Nexo a vodič tohto automobilu s vodíkovým pohonom Bertrand Piccard

Rekord vytvoril Bertrand Piccard, francúzsky vzduchoplavec, letec a prezident Solar Impulse Foundation. Na jednotlivých etapách jazdy sa k nemu pripojili viaceré prominentné osobnosti a významní politici. Cieľom jazdy bolo propagovať vodíkovú technológiu ako vysoko výkonné riešenie pre mobilitu budúcnosti.

Piccard za volantom modelu Hyundai Nexo odštartoval na svoju rekordnú jazdu z vodíkovej čerpacej stanice vo východnom Francúzsku. Do cieľa, ktorý bol vo francúzskom národnom múzeu letectva a kozmonautiky v Le Bourget pri Paríži, došiel nasledujúci deň. Prekonal vzdialenosť 778 km. Toľko doteraz neprešiel na jednu náplň nijaký sériovo vyrábaný automobil poháňaný vodíkovými palivovými článkami.

Bertrand Piccard sa v minulosti preslávil extrémnymi výkonmi v oblasti letectva. Ako prvý absolvoval nonstop oblet Zeme v balóne Breitling Orbiter a tiež ako prvý obletel Zem na lietadle Solar Impulse poháňanom slnečnou energiou.

Bertrand Piccard: "Týmto dobrodružstvom sme overili, že s čistými technológiami už nepotrebujeme revolučné experimentálne prototypy, aby sme vytvorili nové rekordy. Môže to urobiť ktokoľvek so sériovo vyrábaným vozidlom bez emisií. Začína sa nová éra pohonu, z ktorej bude profitovať ochrana životného prostredia."

(janGold)
Foto: Hyundai
Pridať komentár
Bleskovky
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.
Land-cruise
Podľa amerického portálu iSeeCars.com je Toyota Land Cruiser najspoľahlivejším autom na americkom trhu. Portál analyzoval z hľadiska životnosti 15,8 milióna jazdených áut. Ukázalo sa, že Toyota Land Cruiser poskytuje najväčšiu záruku, že auto prekoná minimálne 320 000 km. Toľko malo na tachometri až 15,7 % jazdených áut tohto modelu. Druhé miesto patrí modelu Sequoia (9,2 %), čo je terénne vozidlo väčšie ako je Land Cruiser postavené na platforme pick-upu Tundra. Prvé miesto má Toyota aj medzi všetkými preverovanými značkami. Na druhom mieste medzi značkami je Honda s podielom 1,6 %. Na ďalších sú americké GMC, Chevrolet a Ford. Land Cruiser navrhli tak, aby vydržal najmenej 25 rokov.
Šikyňa-Holandsko
Po úvodných pretekoch seriálu majstrovstiev sveta v motokrose v Anglicku sa pretekári so svojimi tímami presunuli do holandského Valkenswaardu, dejiska druhého podujatia majstrovstiev sveta. Jediný slovenský jazdec Richard Šikyňa z MX Slovakia v Holandsku nebodoval. Zdravotný stav, ku ktorým sa v druhej jazde pridali aj technické problémy, mu neumožnili dokončiť ani jedny nedeľňajšie preteky a tak sa z Holandska vracia bez bodového zisku. V hodnotení seriálu klesol z priebežného 19. na 27. miesto. V najbližších dňoch bude najdôležitejšie, aby sa Richard Šikyňa vyliečil a stihol sa pripraviť na ďalšie preteky v Argentíne, ktoré budú už o dva týždne.