Ikonické káčatko 2CV na zraze v Modrom Kameni

Štvrtok, 09 september 2021

V poradí už 22. medzinárodný zraz ikonických Citroënov 2CV, dizajnovo prekrásnych, hravých a milých áut, sa konal v okolí hradu Modrý Kameň.

1-citroen-2CV

Účasť poznačila pandémia koronavírusu, takže 25 exemplárov tohto ikonického modelu na tradičnom zraze tohto malého Francúza bola svojim počtom v histórii podujatia jednou z najmenej početných.

Vyznávači a sympatizanti značky Citroën, najmä však malého "káčatka", stretávali kolónu týchto pestrofarebných a hravých áut na cestách v okolí hradu Modrý Kameň, ktorý sa na krátky čas stal domovskou stanicou účastníkov stretnutia.

Stretnutie na nádvorí hradu bolo tak trochu symbolické, keďže hrad je miestom stálej expozície Múzea bábkarských kultúr a hračiek. Veď aj Citroën 2CV je vďaka svojej koncepcii a jednoduchým technickým riešeniam výrazom umeleckých kultúr, ale aj hravosti a radosti, ktorú šíri všade kde sa objaví.

Zástupca značky Citroën odovzdal múzeu hračiek pestrú zbierku modelov francúzskej značky, ktoré spestria expozíciu hračiek pre najmladších návštevníkov múzea, ale aj pre starších, ktorí si môžu zaspomínať na autá svojho detstva, napríklad aj prostredníctvom žandárskych komédií a filmov s Fantomasom.

1-citroen-2CV 2-citroen-2CV 3-citroen-2CV
(cit-gold)
Foto: Citroën
Pridať komentár
Bleskovky
across
Japonská automobilka Suzuki očakáva v účtovnom roku 2021 sedempercentný medziročný nárast konsolidovaných tržieb - na celkových okolo 26,09 miliardy eur. Predpoveď pritom zohľadňuje nejasný výhľad ohľadom pokračovania nedostatku polovodičov. Automobilka predpokladá, že sa jej výdavky na výskum a vývoj medziročne zvýšia o 336,12 milióna eur na 1,46 miliardy eur. Výsledok týchto snažení vidieť aj na Slovensku, napríklad v podobe mildhybridných modelov. Ním je napríklad prvý plug-in hybrid nabíjateľný z bežnej elektrickej zásuvky, športovo-rodinné SUV Suzuki Across s čisto elektrickým dojazdom až 75 kilometrov, s benzínovým štvorvalecom s objemom 2,5 litra a dvomi elektromotormi so systémovým výkonom 225 kW/306 k (0 až 100 km/h za 6 sekúnd, kombinovaná spotreba adekvátna len 1 l/100 km).
maxim-repak
Vo francúzskom Magny Cours sa cez víkend uskutočnilo piate podujatie seriálu Yamaha R3 European Cup ako súčasť podujatí World Superbike. V pretekoch sa predstavil aj 15-ročný Slovák Maxim Repák, ktorý na predchádzajúcich pretekoch v českom Moste bol dvakrát druhý. V prvej jazde doplatil na chybu súpera a po páde z prvého miesta preteky nedokončil. V druhej jazde znovu bojoval v čelnej skupinke. Výsledkom bolo tretie miesto, ktoré ho udržalo v boji o celkové víťazstvo v seriáli, keď na priebežne prvého Španiela Juliana Girala stráca len desať bodov. O celkovom víťazovi sa rozhodne 18. septembra v španielskej Barcelone.
skoda-flotila
V rámci stratégie udržateľnosti firma Prodcen/DHolandia pristupuje k zmene svojho vozového parku na elektrický pohon, keď zaradila doň prvých sedem plne elektrických modelov Škoda Enyaq iV. Na Slovensku bude tak prvou čisto elektrickú flotilou, ktorá využíva elektromobily na firemné účely. Okrem lákavého pomeru ceny a výkonu zaujal firmu elektrický Enyaq iV nízkymi nákladmi na prevádzku a údržbu a veľkým dojazdom. Firma sa na prechod na zelenú mobilitu pripravovala už dlhšie, a to vytvorením uceleného systému nabíjania pre elektromobily s 12 stojanmi, ktoré čerpajú energiu z inštalovaných solárnych panelov na streche svojich výrobných hál.