Jubilejný rok BMW M bol novým predajným rekordom

Utorok, 17 január 2023

Uplynulý rok bol pre mníchovskú automobilku BMW veľmi úspešný, čo je pre značku významné aj z pohľadu pripomenutia si 50. výročia vzniku divízie vysokovýkonných automobilov BMW M. Celý rok 2022 sa niesol v znamení osláv tohto významného výročia. Pripomeňme si v krátkosti aspoň niektoré z úspešných výsledkov.

bmw-i7-xdrive
Plne elektrický BMW i7, model divízie BMW M, základ elektrických modelov vysokovýkonných a luxusných BMW XM a BMW i7 M70

Rok 2022 bol pre divíziu vysokovýkonných automobilov BMW M v jubilejnom roku 50. výročia jej vzniku veľmi úspešný a vydarený bol aj štart do éry elektrickej mobility.

Celosvetovo bolo dodaných 177 257 automobilov BMW M, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje nárast o 8,4 percenta. Najpredávanejším modelom BMW M v roku 2022 je plne elektrické BMW i4 M50 poháňaným elektromotormi na prednej aj zadnej náprave, ktoré spolu generujú výkon 400 kW/544 k.

BMW iX M60 bol druhým plne elektrickým vysokovýkonným vozidlom divízie BMW M, mal rovnako veľmi úspešný debut. To je pre BMW jasný signál, že jedinečný pocit z výkonných automobilov kategórie M prenikol aj do sveta elektrifikovaných vozidiel.

V priebehu roka 2023 bude BMW M pokračovať vo svojej produktovej ofenzíve, okrem iného prvým elektrifikovaným vysokovýkonným automobilom BMW XM a modelom BMW i7 M70, čo je vozidlo s označením BMW M založeným na plne elektrickom modeli BMW i7.

V budúcnosti zaradí bavorská automobilka do svojej ponuky ďalšie vysokovýkonné automobily s čisto elektrickým pohonom. Už v roku 2023 divízia BMW M zintenzívni testovanie štúdií a konceptov.

V tejto etape sa divízia BMW M zameria sa na integrovaný systém riadenia jazdnej dynamiky a na elektrický pohon M xDrive, systém pohonu všetkých kolies so štyrmi elektromotormi, ktorý sa postará o to, aby výkonný M pocit dosiahol ešte vyššiu úroveň.

"Celý jubilejný rok 2022 nás sprevádzalo nadšenie komunity M pre emocionálne vysoký výkon tak na ceste ako aj na pretekárskej dráhe. Prejavili sa to aj v novom predajnom rekorde automobilov BMW M," hodnotí minuloročné výsledky predseda predstavenstva BMW M GmbH Franciscus van Meel.

Autor: J. Goldberger
Foto: BMW
Pridať komentár
Bleskovky
el-nabij-siet
Mercedes-Benz plánuje vybudovať globálnu vysokovýkonnú nabíjaciu sieť v Severnej Amerike, ale aj v Európe, Číne a na ďalších kľúčových trhoch, spolu viac ako 10 000 vysokovýkonných rýchlonabíjacích miest. Prvé nabíjacie parky sa začnú stavať už tento rok v USA a Kanade, potom v ďalších kútoch sveta. Cieľom je vybudovať celú sieť do konca desaťročia. Spoločnosť chce dovtedy dodávať plne elektrické autá všade tam, kde to dovolia podmienky trhu. Zákazníci značky Mercedes si priamo vo vozidle môžu rezervovať nabíjací stojan. Rýchlonabíjacie uzly vybuduje nemecká spoločnosť v dôležitých mestách, metropolitných oblastiach a v blízkosti hlavných dopravných tepien.
waltteri-bottas
Jazdec tímu Alfa Romeo formuly 1 Valtteri Bottas bol v uplynulých dňoch hosťom Slovenska. Pozvala ho k nám spoločnosť Orlen Benzina, ktorá na Slovensku prevádzkuje sieť čerpacích staníc. Fínsky jazdec sedlal v tohtoročnej sezóne seriálu F1 monopost Alfa Romeo. Počas svojej desaťročnej úspešnej kariéry v kráľovskej disciplíne automobilového športu nazbieral na pretekoch Grand Prix F1 desať víťazstiev a spolu až 67 umiestnení na stupňoch víťazov. Orlen Benzina, ktorá Bottasa k nám pozvala, je súčasťou nadnárodnej spoločnosti Orlen, najväčšej energetickej spoločnosti v strednej a východnej Európe s takmer tromi tisíckami čerpacích staníc. Na Slovensku pôsobí od roku 2019. Bottas k návšteve Slovenska povedal: "V roku 2023 sa mám na čo tešiť a nemôžem dočkať až sezóna opäť začne. Som rád, že som navštívil krásne Slovensko s naším partnerom Orlen a stretol som sa s fanúšikmi, ktorí nás podporovali počas celej sezóny."
bmw-i4
V ankete Flotila roka 2022 organizovanej v Českej republike v kategórii čisto elektrických modelov sa víťazom stalo BMW i4. Za víťaza ho vybralo 150 fleetových manažérov českých firiem, ktorí sa v Hradci Králové zúčastnili testovacích jázd. Víťaz BMW i4 porazil dvanásť ďalších nominovaných čisto elektrických modelov. BMW i4 týmto víťazstvom nadväzuje na sériu predchádzajúcich úspechov, z ktorých najvýznamnejším na českom trhu bol zisk titulu Auto roka 2021/22 v Českej republike.