Kontroly originality. Zabránia podvodom?

Nedeľa, 04 september 2011

Manipulácie najrôznejšieho druhu, po ktorých dochádza k zmenám identity automobilov, sú zavedené praktiky podvodníkov a špekulantov. Aby sa tomu zabránilo, máme na Slovensku od marca 2005 zákon, ktorý zaviedol povinnú kontrolu originality jednotlivo dovezených (okrem nových) automobilov.

Kontrolné foto
Jednou z podvodníckych metód je prerážanie či úprava identifikačného VIN kódu

Podvodníci s autami používajú celú škálu postupov, od jednoduchej zmeny VIN, sfalšovania dokladov alebo údajov v nich, cez výmenu dôležitých dielov, až po "poskladanie" z rôznych havarovaných vozidiel. Vznikajú vozidlá, ktoré sú nielen nespôsobilé na premávku z pohľadu neoprávnených zmien, ale aj nebezpečné z pohľadu konštrukčných zmien.

Za prvých sedem mesiacov tohto roka na pracoviskách kontroly originality na Slovensku bolo 398 údajov o vozidlách a 69 údajov o dokladoch stotožnených so záznamami v pátracích evidenciách. Podľa štatistiky bolo ďalej zistených 120 podozrení z neoprávnenej zmeny identifikátorov vozidla a taktiež 11 podozrení z neoprávnenej zmeny a falšovania dokladov od vozidla.

Ak sa počas kontroly originality zistí, že došlo k neoprávneným zásahom do identifikátorov, dokladov alebo konštrukcie vozidla, zaistia ho orgány činné v trestnom konaní a podrobia šetreniu a deštruktívnemu expertnému skúmaniu. Po zistení pôvodnej identity sa vozidlo vráti pôvodnému majiteľovi.

Od začiatku januára do konca júla tohto roka bolo 1055 áut vyhodnotených ako "dočasne spôsobilé". V prípade, ak na vozidle s výsledkom "dočasne spôsobilé" sú odstránené dôvody dočasnej spôsobilosti, je na vozidle do 30 dní od poslednej kontroly originality vykonaná kontrola zameraná na odstránenie nedostatkov. Po tejto lehote je vozidlo podrobené kompletnej kontrole originality.

Kontrole originality podliehajú vozidlá jednotlivo dovezené zo zahraničia, okrem nových jednotlivo dovezených vozidiel, na ktoré sa kontrola originality nevzťahuje. Pod novými vozidlami sa rozumejú vozidlá, u ktorých odo dňa dátumu ich prvého prihlásenia do evidencie vozidiel neuplynulo viac ako šesť mesiacov, alebo ktoré nenajazdili viac ako 6 000 km.

Autor: janGold
Pridať komentár
Bleskovky
1-EcoTank
Ak ste doteraz napĺňali nádržku ostrekovača svojho auta z plastových fľaší či bandasiek, odteraz sa to môže zmeniť. Zmenu prináša slovenský ekologický vynález EcoTank. Stáva sa v Európe čoraz viac dostupným riešením tankovania kvapaliny do ostrekovačov. Vďaka jeho používaniu na sieťach čerpacích staníc v Európe sa odľahčilo životné prostredie o viac ako 80 ton plastového odpadu. Praktickú a zároveň ekologickú službu môžu využívať vodiči na viac ako 400 inštalovaných stojanoch až v desiatich krajinách Európy a v priebehu najbližších mesiacov pribudnú tri ďalšie trhy. Víziou spoločnosti EcoTank pre tento rok je počet nainštalovaných zariadení viac ako zdvojnásobiť.
skoda-scala-monte-carlo
Škoda rozširuje ponuku nového kompaktného modelu Scala a mestského crossoveru Kamiq o verziu Monte Carlo. Monte Carlo odkazuje na úspešnú pretekársku históriu značky Škoda. Výrazné čierne dizajnové prvky a čierny nápis Škoda na zadnej strane dodávajú vozidlám ešte športovejší vzhľad. Nová Škoda Scala vo verzii Monte Carlo začína na cene 18 100 eur a cena kompaktného SUV Kamig Monte Carlo sa odvíja od ceny 19 690 eur. Záujemcovia si môžu model Scala a Kamiq vo verzii Monte Carlo nakonfigurovať online, alebo si ho objednať u predajcov. V Škode veria, že verzie Monte Carlo zdôraznia športový a dynamický charakter vozidiel modelov Scala a Kamiq, tiež že veľké kolesá a zvučný názov oslovia zákazníkov, ktorí ocenia štýl a emocionálny a lifestylový dizajn oboch modelov.
World-Endurance
Goodyear bude od úvodných pretekov sezóny 2020 dodávať pre Svetový pohár cestovných automobilov najnovšiu generáciu svojich pretekárskych pneumatík Goodyear Eagle F1 SuperSport vo verziách bez dezénu i do dažďa. Značka Goodyear je tak oficiálnym dodávateľom pneumatík pre World Touring Car Cup (WTCR). Na základe oficiálneho výberového konania FIA bude Goodyear partnerom seriálu po dobu najbližších troch rokov, v sezónach 2020 až 2022. V sezóne 2020 bude desať pretekov na troch svetadieloch – v Maroku, Maďarsku, Nemecku, Slovensku, Portugalsku, Španielsku, Číne, Južnej Kórei a Macau. Záverečné preteky sezóny sa uskutočnia v Malajzii. Každé podujatie pozostáva z troch samostatných pretekov, takže spolu bude súčasťou pretekárskeho kalendára sezóny tridsať napínavých pretekov.