Legenda Renault 5 oslavuje v roku 2022 päťdesiatku

Nedeľa, 16 január 2022

Do zlatého fondu francúzskej automobilky Renault sa radí nezabudnuteľný model sedemdesiatich rokov, ikonický Renault 5. Jeho dve generácie obšťastňovali v rokoch 1972 až 1996 nielen Francúzov, ale v podstate celý motoristický svet.

1-renault5

Paradoxné je, že malý trojdverový hatchback nevymyslel Francúz, ale Američan Bernard Hanon, ktorý pracoval za veľkou mlákou v pobočke Renaultu. Ako profesor na jednej newyorskej univerzite poznal čo študenti a sociálne slabšie vrstvy potrebujú.

Myšlienka malého európskeho auta tak vzišla z USA a Renault 5, malé európske auto, otvorilo éru malých áut. Tvorcovia tohto malého trojdverového dvojpriestorového hatchbacku prevzali niektoré komponenty zo zavedeného Renaultu 4.

Päťka renaultu mala niektoré tvary karosérie hranatejšie ako nepriamy predchodca Renault 4. Karoséria trojdverového hatchbacku mala kapotu motora, bočné okná, prelisy predných blatníkov zaoblené. Renault 5 bol hneď od svojho vzniku tak originálny, že na ceste ste si ho nemohli s ničím spliesť.

Prvé R 5 začali používať agregát s objemom valcov 782 cm3 z Renaultu 4 (36 k). Luxusnejšia verzia R 5 TL používala motor s objemom 956 cm3 a výkonom 47 koní. Keď potom v roku 1979 prišiel na svet päťdverový variant, motor s objemom 1108 cm3 a výkonom 45 koní.

Hneď po uvedení bol o Renault 5 vo Francúzsku veľký záujem a postupne narastal. Až tak, že v roku 1974 bol v domovskej krajine najpredávanejším autom a v roku 1980 sa ho predalo takmer 240 tisíc exemplárov.

Tak ako bežal čas, Renault 5 sa stále viac modernizoval. Vznikali nové modely so silnejšími a aj výkonnými turbomotormi. V roku 1996 sa jeho výroba úplne zastavila. Z ponuky ho vytlačil nový a rovnako veľmi úspešný model Clio.

2-renault5-prototyp2021

Renault sa so svojou päťkou neplánuje rozlúčiť a ako retromodel ho plánuje znovu uviesť na scénu. Má už hmatateľnú podobu v podobe konceptu, resp. prototypu. Nebude však so spaľovacím motorom, ale ako plne elektrický model.

Počas celého roka 2022 bude Renault oslavovať 50. výročie zrodu svojej ikony Renault 5. Výročie jeho vzniku si francúzska automobilka pripomenie množstvom akcií a sprievodných udalostí.

Autor: J. Goldberger
Foto: Renault
Pridať komentár
Bleskovky
Bulik-Jerez
V posledný víkend sa v španielskom Jereze konali prvé preteky medzinárodných majstrovstiev Španielska ESBK 2022. 16-ročný slovenský pretekár Michal Búlik začal svoju druhú sezónu v triede Superstock 600 a obsadil 13. a 15.miesto. Po pretekoch takto ohodnotil svoje preteky: "Príliš mi to nešlo. Motocykel bol pripravený na sto percent, ale ja som zrýchľoval veľmi pomaly. Pred sezónou sme mali dva testy, oba však boli na vode, čo mi na rýchlosti nepridalo. Motocykle novej triedy NG (New Generation) sú výrazne rýchlejšie a ja sa budem musieť naučiť dostať sa dopredu rýchlejšie. Musím zapracovať na úvode jazdy a pridať viac agresivity na štarte. Druhé podujatie bude 22.-24. apríla vo Valencii, kde si musím dokázať, že do ESBK patrím.
klaus-zellner
Novým predsedom predstavenstva spoločnosti Škoda Auto bude od 1. júla 2022 Klaus Zellmer, ktorý v súčasnosti ako člen predstavenstva značky Volkswagen zodpovedá za oblasť predaja, marketingu a popredajných služieb. Doterajší predseda predstavenstva Škoda Auto Thomas Schäfer od 1. júlu 2022 prevezme funkciu predsedu predstavenstva značky Volkswagen, zároveň sa stane členom koncernového predstavenstva a bude riadiť skupinu objemových značiek.
stellantis1
Novinkami inovatívnych technológií nového Peugeota 308 sú doplnky vyrobené technológiou 3D tlače z úplne nového polyméru. Z neho je nový rad príslušenstva, ako sú držiak na slnečné okuliare, držiak na nápoje alebo na telefón. Nové príslušenstvo je výsledkom spoločnej práce tímov pre dizajn, produkt a výskum automobilky a spoločností HP Inc., Mäder a Erpro. Cieľom spolupráce je ponúkať inovatívne produkty, ktoré sú príjemné nielen na dotyk, ale sú aj ľahké, pevné a jednoducho využiteľné, a zlepšujú pohodu v interiéri už oceňovaného Peugeot i-Cockpitu.