Lexus pripravuje malý crossover do mesta

Sobota, 20 november 2021

Do portfólia Lexusu by mohol pribudnúť najmenší SUV model. Menší ako všetky doterajšie, ponesie logo tejto značky a môže to byť crossover, ktorý by vyplnil medzeru, ktorá na trhu v segmente prémiových crossoverov chýba.

1-lexus-lf-studia01-2015
Lexus LF-SA, malý crossover určený do mesta, mal ako koncept 01 premiéru v Ženeve v roku 2015

Zatiaľ prípadný nový malý Lexus nemá istotu, že sa dostane do výroby a že vôbec bude. Informácie o jeho zrode sa objavili v istom japonskom motoristickom časopise. Nepodložené správy však dávajú šance na zamyslenie, ako by mestský Lexus mohol vyzerať.

Úvahy, že japonská automobilka pracuje na novom menšom modeli ako je Lexus UX, sa vynorili po premiére Lexusu LF-SA, malého crossoveru určeného do mesta. Aj keď štúdiová verzia uzrela svetlo sveta na ženevskom autosalóne v roku 2015, pripomenúť si toto koncepčné vozidlo dala až premiéra Toyoty Yaris Cross, s ktorou by nový Lexus mohol zdieľať spoločnú platformu.

Malý mestský Lexus by mohol vychádzať z riešenia crossoveru Toyoty, vrátane pohonnej jednotky. Pri modeli Yaris Cross s pohonom všetkých kolies AWD-i generuje hybridný systém s 1,5-litrovým spaľovacím motorom a dvoma elektromotormi výkon 116 koní. Nie je však vylúčené, že elektromotory pre zamýšľaný crossover budú pre malý Lexus posilnené.

Pohon všetkých kolies známy z Toyoty Yaris Cross si vyžaduje použitie dvoch elektromotorov – po jednom na každú nápravu. Takéto riešenie by sa určite objavilo aj v Lexuse, ak by crossover Lexus dostal tento pohon, pretože takýto hybridný systém je ekonomický a pohon AWD-i zaručuje trakciu aj v náročných podmienkach.

Kam by sa nový crossover Lexus mohol zaradiť? K BMW X1 alebo Audi Q2 je to málo pravdepodobné, pretože patria do vyššej kategórie. Aj keď by pripravovaný crossover mohol byť o čosi väčší ako Toyota Yaris Cross, bolo by ťažké zväčšiť ho na rozmery vozidiel vyššej triedy.
Pripravuje teda Lexus unikátny model v menšom segmente? O štýlové autá nie je v segmente B-SUV núdza, ale v prémiovej triede je ťažké nájsť podobné auto. O tom, či sa plán s najmenším SUV či crossoverom značky Lexus dočká realizácie, ukáže až čas.
(jGold)
Foto: Lexus
Pridať komentár
Bleskovky
1-mini-pre-radost
Brit Nicholas Nico Martin vytvoril netradičný charitatívny projekt, keď so svojím elektrickým Mini roznáša v predvianočnom čase radosť ľuďom v Británii. Od 25. novembra precestuje celé Spojené kráľovstvo, aby s elektrickým Mini pokrytým 2000 LED svetielkami šíril radosť. Jeho cesta má aj charitatívny rozmer. Chce počas nej vyzbierať čo najviac peňazí pre organizácie MS Trust a Duchenne UK, ktoré sa venujú pacientom so sklerózou multiplex a so svalovou dystrofiou a aj pre britskú Alzheimerovu spoločnosť. David George, riaditeľ Mini Veľkej Británie: "Sme poctení, že môžeme byť súčasťou Nicovho fundraisingového projektu. Je to úžasný nápad, ktorý spojí ľudí, rozosmeje ich a zároveň získa financie pre úžasné charitatívne ciele."
1-Toyota-Mirai
Úmysel Japonska orientovať svoju ekonomiku na vodík začína mať konkrétne podoby. V minulom roku spustili do prevádzky výskumné a výrobné zariadenie Fukushima Hydrogen Energy Research Field, ktoré už dodávalo vodík na okruh Suzuka pomocou nákladných automobilov na biopalivá. Nákladné autá poháňané palivovými článkami zasa slúžili na prevoz vodíka dovážaného z Austrálie. Testovací program realizujú spoločne Toyota a spoločnosti Kawasaki Heavy Industries s ďalšími dvomi partnermi. Použitie nákladných áut na vodík a nákladných automobilov na biopalivá je spôsob, ako čo najrýchlejšie znížiť emisie CO² v dopravnom priemysle.
Haico-Van-Der-Luyt
Autom roka v Nemecku (GCOTY) v kompaktnej triede sa stal nový Peugeot 308. Vyhral v konkurencii 11 vozidiel od 9 výrobcov. Porota ocenila, že zákazníci si budú môcť vybrať modely s benzínovými, naftovými ako aj dvomi plug-in hybridnými pohonmi. Ďalšími dôvodmi pre ocenenie kompaktného hatchbacku sú moderné technológie, digitálny a individuálne nastaviteľný displej prístrojovej dosky Peugeot i-Cockpit, ako aj nový dizajn s novým logom Peugeot. Nový model Peugeot 308 sa v Nemecku predáva za cenu od 23 200 eur. Ocenenie Auto roka v Nemecku udeľuje porota zložená z 20 motoristických novinárova z viacerých krajín Európy, je nezávislá od akéhokoľvek vydavateľstva alebo automobilky.Šéf automobilky Haico Van Der Luyt s ocenením GCOTY