Mercedes spúšťa v Nemecku zimný pilotný program

Piatok, 25 október 2019

Automobilka Mercedes v spolupráci s okresom Zollernalb spúšťajú pilotný program na zvýšenie bezpečnosti a zlepšenie údržby na cestách v zimnom období.

Mercedes-pilotprog
Schéma ukazuje princíp pilotného programu Mercedes-Benz: hlásenie auta vybaveného komunikačnou technológiou vyšle správu cez server stredisku údržby

Cieľom pilotného programu je zvýšenie efektívnosti zimnej údržby vozoviek a zvýšenie bezpečnosti premávky v zimných mesiacoch. Pôjde hlavne o znižovanie rizika nehôd pri poľadovici s využitím komunikácie automobilu s okolím v ktorom auto jazdí a strediskom údržby, ktoré potom rýchlo zareaguje..

Vozidlá budú komunikovať medzi sebou, ale aj so správou dopravnej infraštruktúry. Osobné automobily Mercedes-Benz, ktoré budú vybavené technológiou komunikácie automobilu s okolím a ktorých majitelia si aktivujú službu "Aktuálne informácie o premávke", poskytnú v pilotnej skúške údaje o aktuálnej situácii na cestách kde jazdia pomocou vzájomnej komunikácie.

Ak snímače ESP alebo ABS v týchto vozidlách rozpoznajú klzký povrch vozovky, automaticky odošlú tieto údaje vrátane údaja o svojej polohe na servery Daimler Vehicle Backend cez mobilnú telefónnu sieť. Tieto informácie sa v reálnom čase zobrazia na digitálnych mapách v oboch strediskách pre údržbu cestných komunikácií v okrese Zollernalb. Vďaka tomu bude v budúcnosti možné včas a účelnejšie nasadiť zimnú údržbu vozoviek a optimalizovať použitie posypovej soli.

Následne bude možné zapojiť vozidlá verejnej služby, ako aj vozidlá polície, alebo aj autoparky. Pilotná skúška začína v januári 2020 a bude prebiehať do konca zimy. Okres Zollernalb sa nachádza v správnej oblasti Tübingen v Bádensku-Württembersku, kde žije približne 190 000 obyvateľov a mnohí z nich pravidelne využívajú cestné komunikácie na dochádzanie do práce.

Autor: J. Goldberger
Foto: Mercedes-Benz
Pridať komentár
Bleskovky
Suzuki-Vitara
Japonská automobilka Suzuki vyrobila za uplynulý fiškálny rok 2019 (apríl 2019 až marec 2020) vo svojich výrobných závodoch na celom svete 2,97 (2 966 399) milióna automobilov. Napriek prerušeniu výroby pre pandémiu koronavírusu dokázala automobilka vyprodukovať 87,4 percent objemu predvlaňajšieho rekordného roku, v ktorom značka vyprodukovala 3,39 milióna (3 393 976) vozidiel, čo je najviac vo svojej storočnej histórii. V závodoch Suzuki ďalej pokračoval trend prehlbovania prevahy produkcie závodov mimo Japonska. V zahraničných závodoch počas vlaňajšieho fiškálneho roku vyrobila automobilka 2,02 milióna (2 022 227) vozidiel, kým automobilky v Japonsku len vyše 944 tisíc vozidiel.
Volvo-heng-du
Výrobný závod spoločnosti Volvo Cars v čínskom meste Čcheng-tu, jej najväčší v Číne, získava 100 percent svojej elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Celkový obnoviteľný energetický mix v celosvetovej výrobnej sieti spoločnosti tak dosiahol 80 percent. Stopercentný energetický mix z obnoviteľných zdrojov v čínskom závode Čcheng-tu je výsledkom čerstvo podpísanej zmluvy o dodávke elektrickej energie a prispeje k zníženiu emisií CO2 v závode o viac ako 11-tisíc ton ročne. Približne 65 percent vyrobenej elektriny pochádza z vodnej energie, zvyšná časť zo slnečnej a veternej energie a iných obnoviteľných zdrojov.
BMW5-digital-world-premie
Priaznivci a fanúšikovia bavorskej značky BMW sú v očakávaní premiéry modelov radu 5 Sedan a praktickejšieho kombi Touring. Avšak vzhľadom na stále platné cestovné obmedzenia na celom svete sa prezentácia nového BMW radu 5 Sedan, nového BMW radu 5 Touring a nového BMW radu 6 Gran Turismo uskutoční v digitálnej forme. Stane sa tak v stredu 27. mája a záujemcovia o internetovú premiéru týchto troch modelov ju môžu sledovať na internete o 08:00 hod. na www.live.bmwgroup.com/en a http://www.live.bmwgroup.com/en>.